×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
1. jūnijs, 2016
Drukāt

Skolnieces raksta izglītības ministram, iebilstot pret mācību gada pagarināšanu (21)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs
UZZIŅA

Par un pret mācību gada pagarināšanu
Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā no 18 līdz 55 gadiem neatbalsta ierosinājumu par divām nedēļām pagarināt mācību gadu. To liecina pētījumu kompānijas TNS sadarbībā ar LNT veiktais pētījums marta beigās.
* 26% aptaujāto mācību gada pagarināšanu drīzāk neatbalstītu, 40% šādu ieceri noteikti neatbalsta.
* Ceturtā daļa (26%) atbalsta ideju par mācību gada pagarināšanu.
* 8% iedzīvotāju nav snieguši konkrētu atbildi uz šo jautājumu.

Tā jau man likās, ka izglītības ministrs Kārlis Šadurskis iekulsies nepatikšanās, uzstādams, ka skolas laiks jāpagarina par divām nedēļām. Un, lūdzu, iepazīstieties ar Annu Samsoni un Elizabeti Požarnovu no Rīgas Franču liceja 3. a klases. Kad klasesbiedrenes uzzināja par Šadurska ieceri, tūliņ nolēma, ka tā nu gan nevarētu notikt un tas nepavisam nav bērnu interesēs. Meitenes nolēma anketēt skolēnus, ko viņi domā par to, ka bērniem saīsinās brīvdienas.

– Kas notika, kad izlasījāt, ka ministrs Šadurskis piedāvā jūnijā turpināt mācības?

Elizabete: – Atradām ziņu, ka jau 2013. gadā bijis plāniņš pagarināt mācības. – Toreiz noraidīts, bet tagad atkal par to domā! Mēs tam nepiekrītam!

Anna: – Jau maijā ir grūti mācīties, jo skolā ir diezgan karsts un smacīgs. Neveicina domāšanu. Ja stundas vairāk pārceltu svaigā gaisā, piemēram, parkā, lai mācītos ne tikai no grāmatām, bet no reālā dzīvē redzamā, iepazītu augus, dzīvniekus, ja vestu ekskursijās uz dabas un vēsturiskām vietām, tad to vēl varētu pieņemt.

– Ministrs taču labu gribēdams – vajagot vairāk sporta stundu, lai bērni ir veselīgāki, bez liekā svara, nesēž tik ilgi pie datora.

– Tā viņš domā, ka, ieviešot četras sporta stundas divu vietā, bērni mazāk slimos, nesēdēs pie tv un datora. Nav tik vienkārši. Pirmām kārtām atbildība par to, ko dara bērni, ir vecākiem. Mājās jāpieskata, lai nenosēž pie datora un lieto veselīgu pārtiku. Vecākiem jāmudina braukt ar riteņiem, doties pastaigā, iet svaigā gaisā. Skolā jūnijā turpināsies citas stundas arī, un būs jāatrodas iekšā, telpās, kas nav veselīgi.

Elizabete: – Un vēl viņš domā, ka vecāki ne vienmēr var atļauties sūtīt bērnus uz nometnēm, pulciņiem, treniņiem. Nu lai valsts vairāk apmaksā ārpusskolas nodarbības, nevis pagarina skolas gadu.

– Pašas aktīvi sportojat?

– Es eju karatē, apgūstu šahu, spēlēju klavieres.

Anna: – Braucu ar riteni, strādāju staļļos pie zirgiem, dejoju, dziedu.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. nekādas reforamasnebus Atbildēt

  Labi,ka es jau pagaišgad pabeidzu vidusskolu,nebūs murgs jāpiedzīvo. Bet kad man būs bērni,viņi neies jūnijā uz skolu. Man vienalga,kaut vai ārsta zīmi skolai iedošu,bet mani bērni pavadīs vasaru svaigā gaisā. Es uzskatu,ka pāris indivīdu,kuri par slinku,lai pieskatitu savas atvases vai aizvestu vismaz uz laukiem pie vecvecākiem, nav jācieš tiem,kas prot vasaru izbaudīt. Lai tad tie,kuriem nav savu bērnu,kur likt, prasa kādus sociālos pabalstus auklēm. Vairākumam nav jācieš pāris muļķu dēļ.

 2. pret pagarināto gadu Atbildēt

  Ja jūs esat bomži un negribat savu bērnu pieskatīt vai pie omītes aizvest,tad tā nav pārējo vaina! Man nav jācieš kaut kādas Lienītes dēļ,kurai mamma redz par slinku,lai viņu pieskaitītu. Tāpat pusi maija neviens skolā vairs neiet. Labi,ka pabeidzu 12 klasi un iestājos augstskolā. Bet maniem bērniem NEBŪS jāiet uz skolu jūnijā.Man vienalga , kaut vai zīmi skolai iesniegšu,bet vini vasaru pavadīs ārpus telpām. Dažu indivīdu dēļ nav jācieš vairākumam.

 3. Kādas muļķības! Arī Lielbritānijā ir mājas darbi.Tikai tur skolēni sadalīti pa līmeņiem, bet mācās vienu un to pašu vielu. Vienīgi katrs līmenis atšķiras ar mācīšanās tempu. Beigās eksāmenus kārto visi vienādi un vienā laikā.Tur skolēni cits citu neapbižo, ja nemācies augstākajā līmenī.Jāmācās ir daudz un arī iznāk mācīties līdz 22.00 vakarā.Daudz uzdod rakstīt esejas un daudz jāmācas arī citos priekšmetos,ja vēlies tālāk studēt.Vienīgi,ka starp skolotāju un skolēnu valda savstarpēja cieņa.Nekad netiks kāds skolēns iztirzāts un aizvainots klases priekšā kā nereti notiek pie mums Latvijā.Tā, ka jāmācas mums savā starpā būt saprotošiem.
  Es ar esmu par mācību gada pagarinājumu. Tas tik būtu normāli. Lielbritānijā stundas sākas 8.45 un beidzas 15.50. Tā katru dienu izņemot brīvdienas.Vasaras brīvlaika garumi atšķiras. Ik pa pieciem gadiem ir garais brīvlaiks- nedaudz vairāk par mēnesi.Neviens tur nesūkstas,ka karsti, sutīgi.Mācās.

 4. Tas nekas, ar 15 gadu vecumu skolnieces varēs skolu pamest un dz’vot kā bezdarnieces uz savu vecāku rēķina. Ja ne vēl ļaunāk.

 5. 2014.gadā noslīka 154 cilvēki, no kuriem deviņi bija bērni…
  ..
  Vasaras brīvdienās berni ir vairak apdraudēti, jo tiek atstati bez pieskatīšanas. Zēl, ka valsts policija nespēj to godīgi atzīt un tā vietā , lai terētu resursus bērnu informēšanai, ieteiktu pagarināt mācību gadu līdz jūlija beigām.
  Katru gadu iet bojā bērni, bet Annai un Elizabetei par to nav nekādas daļas. Cik savtīgas meitenes…viņām karstums traucē mācīties…kādas šausmas

  • FTW? Nejau skolas laika pagarināšana glābs šo cilvēku dzīvību, vai tiešām vēl ir kāds tik aprobežots???

  • Skola nav skolēnu pieskatīšanas iestāde, bet gan izglītības iestāde. Skolotāja funkcija nav bērnu pieskatīšana, tam domātas auklītes!

 6. Meitenes, malači! Cīnīties par savām interesēm un pārādiet, ka jauno paaudzi vairs nevarēs tik viegli ietekmēt, pietam ar neprofesionāliem paņēmieniem.
  Lieliska ideja aptaujāt vecākus un pašus skolēnu, kas diemžēl “izglītotajiem” ierēdņiem pirms lēmuma pieņemšanas neienāk prātā, vai vnk. ir par slinku to izdarīt.

  • Meitenes, malači! Cīnīties par savām interesēm un pārādiet … KA JUMS IR DZIĻI VIENALDZĪGAS CITU CILVĒKU INTERESES UN DZĪVĪBAS.

 7. Anna: – Jā, viņš varētu teikt, ka Anglijā brīvlaiks ir vien dažas nedēļas, kā arī citur. Bet Latvija nav Anglija, kur mācību process citāds, nav mājasdarbu, skolas diena ne tik gara.
  ___________________________________

  Žēl, ka Anna nevarēja salikt kopā divas lietas – Latvijā skolas diena būtu īsāka, ja mācību gads būtu garāks. :))

  • Vispār jau, uzmanīgi lasot Šadurska plānoto, katrs var saprast, ka skolas diena nekļūs īsāka, tā tikai nekļūs garāka, jo 2 nedēlu pagarinājums notiks uz klāt pielikto stundu (sports, drošība, datorpratība u.c. murgi) rēķina. Tā ka ne tikai Annai ir grūti salikt kopā divas lietas ;-)))

 8. Pilnībā atbalstu, jo jau maijā prktiski pusmēnesi jāiet skolā lai vienkārši tur būtu, un šajās padomju laika klasēs ar platajiem logiem uz dienvidiem, nav iespējams stundu nosēdēt, kur nu vēl visu dienu. Arī ministriem šad tad vajadzētu padomāt ar galvu kaut arī tā prāta pamaz.

  • Vai Jums ir zināms, cik bērnu katru gadu gadu aiziet bojā noslīkstot u.c. nelaimes gadījumos tikai viena iemesla dēļ – atstāti bez pieskatīšanas!!!
   Vasarā ir jābūt tikai vienam mēnesim brīvam, vislabāk augustā. Ģimenes var plānot kopīgi pavadīt atvaļinājumu ar bērniem. Tādējādi neviena dzīvība netiks zaudēta stulbas padomju tradīcijas dēļ. Bērni mācīsies daudz produktīvāk, jo nebūs pārslogoti 9 mēnešos apgūstot 11 mēnešu mācību kursu.

   • Skolas nav sociālās palīdzības iestādes, kur pieskata bērnus, kuri saviem vecākiem nav vajadzīgi, tāpēc iet bojā nepieskatīti, nenodarbināti un neiemācījušies elementārus drošības noteikumus. Pirms ieviest garāku mācību gadu, skolu telpas vispirms jāpielāgo klimatiskajiem apstākļiem. Visiem “gudrajiem” šīs idejas atbalstītājiem ieteiktu maijā kopā ar bērniem pavadīt laiku skolā, turklāt vēl mēģinot arī kaut ko iemācīties.
    Jā, “skola”, bērni neslīks, tikai masveidā bojās savu veselību visai atlikušajai dzīvei, kas “viņiem”vēl priekšā.

 9. Apsveicu! Veco stagnātu padomju laika metodes vairs neies cauri!

 10. Un vēl vajag nolemt, ka visiem strādājošajiem atvaļinājums 3 mēneši vasarā, jo ir karsts un galva nestrādā.

 11. Ceru ka jums izdosies???

 12. populisms.
  slimnieki lems kā ārstēt….

  • Tās esam mēs

  • Ja slimnieks redz, ka ārsts salauztas kājas ārstēšanai tikai izmēra temperatūru un iesaka dzert c vitamīnu un tad jau kaite pati pāriešot, tad jā – lems gan, vai vismaz viņam ir tiesības šādam ārsta,. t.i., ministram, pateikt ,ka tas ir aplami un noziedzīgi.

Draugiem Facebook Twitter Google+