×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
26. maijs, 2015
Drukāt

Piebalgs: Saeimai prezidents jāievēl pirmajā kārtā (7)

Foto-Timurs SubhankulovsFoto-Timurs Subhankulovs

Andris Piebalgs

Saeimai Valsts prezidents jāievēl pirmajā kārtā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” teica Valsts prezidenta padomnieks un bijušais Eiropas Savienības komisārs (ES) Andris Piebalgs.

Viņaprāt, priekšvēlēšanu process ir skumjš. Tas neesot pietiekami atbildīgi, ka koalīcija nespēja vienoties par vienu kandidātu. Viņš uzskata, ka pašlaik būtu neprāts runāt par otro Valsts prezidenta vēlēšanu kārtu. Ja Saeima prezidentu neievēlēs pirmajā kārtā, tad tā nebūs izpildījusi savu uzdevumu un tā būs Saeimas un Latvijas politiskās sistēmas neveiksme.

Ja Valsts prezidents netiks ievēlēts pirmajā kārtā, būs nepieciešams izvērtēt, kādēļ mēs nonākam pie tik sadrumstalotas Saeimas, kas nespēj vienoties, skaidroja Piebalgs. Viņaprāt, politiķiem ir jāspēj iet uz kompromisiem un jāspēj vienoties. Lai to izdarītu, esot jānoliek malā savas ambīcijas.

Bijušais ES komisārs uzskata, ka pašlaik Latvijā attālums starp politiķiem un vēlētāju ir ļoti liels, un, viņaprāt, Valsts prezidents būtu jāievēl tautai.

Kā ziņots, ja kāds no koalīcijas izvirzītajiem Valsts prezidenta amata kandidātiem Saeimas balsojumos “izkritīs” ātrāk par otru, tad valdošās koalīcijas partneri pieļauj iespēju vienoties un atbalstīt vienu kandidātu.

Koalīcijas pārstāvji kopumā ir izvirzījuši divus kandidātus Valsts prezidenta amatam – aizsardzības ministru Raimondu Vējoni (ZZS) un tiesību ekspertu Egilu Levitu. Saeima sākumā balso par visiem kandidātiem uz šo amatu, bet nākamajos balsojumos cīņu par šo augsto amatu turpina tie kandidāti, kas iegūst vairāk balsu.

Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš pēc koalīcijas sanāksmes norādīja – situācijā, ja kādā no balsojuma kārtām “izkritīs” Levits, partija sasauks valdes un frakcijas sēdi, lai pieņemtu lēmumu šajā jautājumā.

Savukārt “Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa jau iepriekš sacīja – ja kāds no koalīcijas kandidātiem “izkritīs” kādā balsojumā, tad visa frakcija nākamajos balsojumos atbalstīs koalīcijas kandidātu, kas turpinās cīņu par prezidenta amatu.

Arī Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) sacīja, ka šajā gadījumā būtu jāsasauc koalīcijas sanāksme.

Kopumā visu trīs koalīcijas partiju pārstāvji neizslēdz iespēju vienoties par vienu kandidātu, ja otrs koalīcijas partiju virzīts kandidāts “izkritīs” kādā no balsojumiem.

Kā ziņots, Valsts prezidenta amatam oficiāli izvirzīti četri kandidāti – tiesību eksperts Levits, aizsardzības ministrs Vējonis, kā arī opozīcijas deputāti Sergejs Dolgopolovs (S) un Mārtiņš Bondars (LRA).

Iepriekš valdošā koalīcija vēlējās vienoties par vienu kandidātu Valsts prezidenta amatam, tomēr tas neizdevās. Zaļo un zemnieku savienība Valsts prezidenta amatam nolēma virzīt aizsardzības ministru Vējoni. Atbalstu Vējonim sākotnēji oficiāli pauda arī “Vienotība”, bet pēc nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK lēmuma virzīt Levitu “Vienotības” frakcijai būs brīvais balsojums par kādu no šiem diviem kandidātiem.

Saeimas sēde, kurā vēlēs Valsts prezidentu, notiks 3.jūnijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Pagaidām visi komentētāji vienisprātis, es arī pievienojos. Piebalgs nav ņemams par pilnu. Āmen

 2. Vai Piebalgu nevarētu atkal Hohma.aizsūtīt klaut kur tālāk lai nejauc gaisu. Vai nepietiek, ka izglītības sistēmu salaida dēlī? Vēl vismaz desmit gadu vajadzēs izstrēbvt izglītības putru.

 3. šitas cilvēks neko labu latvija neizdarija… pat aizkulišos nevienu nepiekodināja lai palidzētu latvijai.

  štiam labak austruma valsts palidzēt, protams par naudu.

 4. UZRADIES PIEBALGS??? INTERESANTI, KAS NU BŪS??????? VARBŪT VIŅŠ BŪS TAS ĪSTAIS???

 5. Par kandidātiem- un ja salīdzina:
  Tas viens pārstāv Putina partijas filiāli, tas otrs ir runājis pretī Lembergam un nu laikam pielūdzies, jo pats Lembergs nebija pret, tas trešais ir bijis tikai kā algota darba pelēcība kalpa lomā pēc amatiem, tas ceturtais veicis atbildīgu prāta darbu tiesā un valstij jau devis pienesumu Satversmes Preambulu. Tāds laikam ir stāvoklis un atbildības mērs ar darbu pret valsti un tautu.

 6. latvietis parastais Atbildēt

  kam tagad melo? sev vai pasaulei?
  puspasaule prezidentu vēl vairākās kārtās(kur velešanu likumi tā paredz protams) jo reti jau kad ir izteikts 1 līderis. kāpec mums tagad būtu obligāti jāievel ar pirmo piegājienu? lai izceltos uz citu fona? mums jau nav neviens kandidāts kas butu prezidenta vārda cienigs, atiecigi izveleties no 4 sudigiem to mazāk sudigo nemaz nav tik vienkārši

Draugiem Facebook Twitter Google+