×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
22. augusts, 2014
Drukāt

Piecas lietas, ko sievietes var mācīties no Angelas Merkeles (3)

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Vācijas kanclere Angela Merkele neapšaubāmi ir pasaules ietekmīgākā sieviete politikā, ko atzīmējuši arī vairāki cienījami starptautiskie preses izdevumi. Nesen viņa viesojās darba vizītē Latvijā un bija cilvēki, kas pameta malā savas ikdienas gaitas, lai redzētu kaut no desmit metriem Merkeli pie Brīvības pieminekļa. Viņas veiksmes pamatā ir arī lietas, kas pirmajā brīdī tādas nemaz nešķiet. Vācijas populārākaissieviešu žurnāls “Brigitte” pērn pēc Bundestāga vēlēšanām uzrunāja politiskās komunikācijas eksperti Andreu Remmeli, kura pastāstīja par īpašībām, kas padara kancleri nepārspējamu un kuras lietas no viņas varētu mācīties citas sievietes.

1. Pieticībai tomēr ir nozīme
Darba dzīvē pieticība aizvien tiek dēvēta par sieviešu vājo punktu. Tomēr Angela Merkele ir pierādījusi, ka pareizi izmantojot šo īpašību, tā var kļūt par lielu spēku. A.Remmele uzsver, ka priekšvēlēšanu cīņā Angela Merkele spēj vienlaicīgi būt gan kā valstssieva, gan rīkoties ļoti pieticīgi. Parasti spēt balansēt starp šīm abām īpašībām visgrūtāk ir cilvēkiem, kas pie varas atrodas ilgāku laiku. 2005. gadā bijušais Vācijas kanclers Gerhards Šrēders kanclera kandidātu debatēs izcēlās ar augstprātīgu uzstāšanos. Pretēji rīkojās Angela Merkele, kurai būtu iemesls lielīties, jo viņa taču sabiedrībā ir tik iemīļota. “Taču kad rezultāti 22.septembrī [pēdējās Budestāga vēlēšanās] bija paredzami, viņa neļāva sev konkurentu priekšā izgāzties, vienkārši pasakot, ka viņa sev vēlas stabilu vairākumu,” uzsver eksperte. Šāda pieeja cilvēkiem patīk.

2. Būt attapīgai, taču ne agresīvai
Kaut arī bieži viņa tiek dēvēta par “Karalieni Merkeli” – uz saviem lauriem viņa nevar atpūsties. Viņai visu laiku jāizstāv sava vara no konkurentiem, kuri visi ir vīrieši. Andrea Remmele uzskata, ka politiskajos vīriešu un sieviešu dueļos, sievietes vienmēr zaudējušas, ja priekšvēlēšanu kampaņā ļāvušās agresijai pret pretinieku. 2008. gadā Hilarija Klintone cīnījās ar Baraku Obamu par nomināciju uz prezidenta kandidatūru. Toreiz viņa vairākas reizes skarbi vārdiski uzbruka Barakam Obamam, un cena tam bija daudzu atbalstītāju zaudēšana.

Līdzīgas nedienas savulaik piemeklēja Francijas prezidenta kandidāti Segolēnu Rojālu duelī ar toreizējo prezidentu Nikolā Sarkozī. Agresīvas sievietes acīmredzami sabiedrībai nepatīk vairāk nekā agresīvi vīrieši, kuri šādu uzvedību var attaisnot ar viņiem piemītošo “sporta garu”. Angela Merkele duelī iesaistījās straujāk nekā viņas nelaimīgās kolēģes. Viņa patiešām vairākas reizes televīzijas duelī ar sociāldemokrātu kandidātu Pēru Šteinbriku bija vairāk gatava konkurenta cirtieniem. Tomēr viņa nekad viņam tieši neuzbruka. Būt pasīvai, teicoties pēc uzvaras, bija viņas stratēģija – un atkal Angela Merkele viņai piedēvētās vājības izspēlēja kā spēcīgās puses.

3. Palikt autentiskai
Cilvēki, kas ir ilgi strādā noteiktā nozarē vai vidē, mēdz pazaudēt kontaktu ar ārējo pasauli – vai tie būtu klienti, lasītāji vai vēlētāji. Andrea Remmele norāda, ka daudzus gadus Berlīnes politikas vidē pavadījusī Angela Merkele vēl joprojām rīkojas autentiski, un tas ir viņas fenomens. “Apvienotās Karalistes bijušās premjeres Margareta Tečeres trešajā pilnvaru termiņā bija jūtams kā viņa ietur būtisku distanci starp sevi un pilsoņiem. Ar Angelu Merkeli tā nav.” Citi politiķi “Berlīnes burbulī” ātri zaudē savu instinktu, un eksperte norāda, ka Angela Merkele pretstatā ir palikusi uzticīga sev, un tas ir ievērojami.

4. Rādīt savu personību (bet ne par daudz)
Cik daudz es no sevis ieguldu arodā un par kādu cenu? Veidojot no savas privātās dzīves aizliegto zonu, pastāv draudi kļūt nepieejamai un bez draugiem. Turpretī, ja stāstīšu atklāti intīmos sīkumus, kļūšu ievainojama. Kā vadošai personai tas var maksāt man kolēģu cieņu. Divos pirmajos pilnvaru termiņos Angela Merkele izvēlējās pirmo stratēģiju. Kā viņa izpaudās ārpus politikas, vienmēr palika mistērija. Tomēr Andrea Remmele norāda, kas tas ir mainījies. “Tieši šajā priekšvēlēšanu cīņā viņai ir paveicies parādīt personisko, nepaliekot privātai. Viņa stāstīja par kūku noformējumu, kurš tik ļoti patīk viņas vīram, taču tas neko vairāk par viņu attiecībām nepastāsta.” Šādi Angela Merkele darbojas simpātiski un cilvēciski, tomēr arī tik labi, ka nepiedāvā “uzbrukuma laukumu”.

5. Paļauties uz savām stiprajām pusēm
Politikas eksperte uzskata, ka Bundestāga vēlēšanu cīņa parādījusi, ka rūpīgam darbam un sapratnei par lietām ir lielāka vērtīga, nekā lielam šovam. “Protams, personas uzvedības tikumi (habitus) ir svarīgi. Arī sievietei nepieciešams izpausties kā priekšniecei un izstarot nopietnību.” Tomēr pirmajā vietā stāv viņas kompetence. “Angela Merkele vienmēr paļāvusies uz savām stiprajām pusēm un tas bija ļoti pareizi.” Pretēji viņas konkurents Pērs Šteinbriks, kurš bieži izpaudās ciniskā un ironiskā veidā, no daudziem cilvēkiem tika uztverts kā arogants un mazāk veiksmīgs un tas viņam maksāja simpātijas. Tās ir svarīgas vēlēšanu cīņā, kurā līdz noslēgumam ir daudz svārstīgo vēlētāju. Andrea Remmele iesaka sievietēm, kas ieņem vadošus amatus citās dzīves jomās, vienmēr paļauties uz savām stiprajām pusēm un pārdomāt, kuras sev īpašās spējas viņas var izmantot savā amatā. “Katrai ir savs pašas stils, un tas ir pašai jāsaglabā. Līdzināties vīriešiem noteikti ir nepareizā taktika.”

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Ne tikai sievietes. Kaut jel mums būtu tāda Prezidente. ANNA ŽĪGURE būtu īstā! Nevis Vaira vai Siolvita, lelles, nevis cilvēki

  2. ari krievu valodas prasmi,lai regulari zvanitu putinam, skaistu frizuru un kazarmu buvesanas makslu

Draugiem Facebook Twitter Google+