Latvijā

Pieci zelta finanšu noteikumi tiem, kuri gatavo bērnu skolai0

Augusts ir laiks, kad vecāki un bērni sāk gatavoties 1. septembrim, tāpēc šis mēnesis asociējas ar lieliem izdevumiem. Pakalpojumu un preču salīdzināšanas portāla Gudriem.lv veiktā aptauja par iedzīvotāju tēriņiem jaunā mācību gada gaidās atklāja, ka lielākos tēriņus prasa skolas somas, sporta tērpu un apavu, kā arī kancelejas preču iegāde. 55,8 % aptaujāto šie tēriņi ir pieņemami, tomēr rada īslaicīgas finanšu grūtības. Kas jādara, lai izdevumi, kas saistīti ar jauno mācību gadu, ģimenes budžetā neizveidotu robu?

Lai gan valsts nodrošina skolēniem mācību grāmatas un burtnīcas, citi mācību piederumi, kancelejas preces un apģērbs tik un tā vērā ņemami patukšo vecāku maciņus. Runājot par izdevumiem, kuri saistīti ar mācību gada sākumu, katrs trešais (31,7 %) respondents norāda, ka nāksies iztērēt no 100 līdz 200 eiro. Ceturtā daļa (25,7 %) aptaujāto uzskata, ka iekļausies summā no 50 līdz 100 eiro. Līdz 50 eiro plāno iztērēt katrs desmitais (10 %), bet no 200 līdz 300 eiro – 15,5 % aptaujāto.

Analizējot ar jauno mācību gada sākumu saistītos izdevumus dažādās grupās, var secināt, ka lielākās summas aptaujātie plāno tērēt apģērbam un apaviem, kas paredzēti mācību iestādes apmeklēšanai, kā arī sporta apģērbam un apaviem. Tādējādi skolai nepieciešamā apģērba un apavu iegādei 38,2 % iztērēs no 50 līdz 100 eiro. Tādu pašu summu sporta apģērbam izlietos 35,7 % respondentu. Izdevumi skolas somas iegādei ir otri lielākie. Vairāk nekā puse aptaujāto (55,2 %) šim mērķim ir gatavi iztērēt līdz 50 eiro, 22 % – no 50 līdz 100 eiro.

Kas jāzina, lai samazinātu šos izdevumus?

1.Veic revīziju

Pirms doties uz veikaliem, veiciet iepriekšējā mācību gada piederumu revīziju, īpaši tad, ja jūsu ģimenē ir vairāk nekā viens skolēns. Skapīšos var atrasties neizmantotas krāsas, flomāsteri, zīmuļi, iesākti bloknoti un pat penāļi. Nenāks par ļaunu apjautāties draugiem un paziņām, kuru bērni jau ir izauguši no skolas vecuma, – iespējams, viņiem mājās ir palikušas nevajadzīgas kancelejas preces labā stāvoklī vai kas cits skolai noderīgs.

Ir ģimenes, kuras skolēna sagatavošanas procesā iesaista vecmammas un vectēvus. Viņi var mazbērnam 1. septembrī kaut ko uzdāvināt, piemēram, mugursomu, apavus vai kancelejas preču veikala dāvanu karti.

2.Sāc gatavoties jau pavasarī

Valda uzskats, ka augusta beigās parādās dažādas akcijas un skolai nepieciešamās preces tiek tirgotas ar atlaidēm. Taču, kā rāda pieredze, bieži vien šīs akcijas ir vien ēsma un patiesībā nesniedz iespēju iepirkties lētāk. Tādēļ labāk ir sekot līdzi akcijām visas vasaras garumā, vienmērīgi sadalot finanses, kuras nepieciešamas, lai sagatavotos skolai, un neatstājot iepirkšanos uz pēdējo brīdi. Tāpat savā budžetā laikus jārezervē noteikta naudas summa, kuru tērēt tieši 1. septembra vajadzībām, piemēram, ziedu pušķim skolotājai.
Plānot savus izdevumus, kas saistīti ar gatavošanos skolai, vajag visa gada garumā, un tas ir viegli izdarāms, jo par šo svarīgo sava bērna dzīves posmu katrs vecāks zina laicīgi.

Starp citu 1. septembrī skolēnam nebūs vajadzīgas visam mācību gadam nepieciešamās burtnīcas, pilns kancelejas preču komplekts vai sporta tērps. Tādēļ iepirkšanās sākumā ieteicams iegādāties pamata komplektu – skolas drēbes jaunāko klašu skolēniem, mugursomu, dienasgrāmatu un dažas burtnīcas. Visu pārējo (albumus, krāsu zīmuļus, sporta apavus utt.) var iegādāties septembra sākumā, kad skolas precēm patiešām ir atlaides.

3.Salīdziniet piedāvājumu dažādos veikalos

Ja jums ir laiks, izpētiet, kuros veikalos jūsu bērnam nepieciešamie mācību līdzekļi un piederumi ir lētāki. Atcerieties, ka rakstāmpiederumus ne vienmēr ir izdevīgāk pirkt grāmatnīcā. Ir vērts apmeklēt saimniecības preču veikalus, vairumtirdzniecības bāzes, kā arī specializētos drukāto mācību līdzekļu izdevēju un ražotāju veikalus.

Izmantojiet cenu salīdzināšanas portālus, piemēram, Gudriem.lv, kas palīdzēs atrast labāko piedāvājumu interneta veikalos. Tāpat arī ir vērts padomāt par skolai nepieciešamo piederumu iegādi lielveikalos, nevis specializētos kancelejas preču veikalos. Lielveikalos cenas var būt daudz izdevīgākas, īpaši attiecīgā veikala lojalitātes programmas dalībniekiem.

4.Izmantojiet citu kļūdas

Vecāki reizēm mēdz kļūdīties – iegādājas nepareiza izmēra, fasona vai krāsas skolas formu vai apavus, vai skolas somu, kuras zīmējums bērnam nepatīk. Tad šīs jaunās lietas ar etiķetēm atkal nonāk pārdošanā sludinājumu portālos un sociālo mediju grupās. Tādas lietas vienmēr tiek pārdotas daudz lētāk nekā veikalā.

Kaut arī mācību grāmatas skolā pieejamas bez maksas, dažādi mācību palīglīdzekļi var maksāt diezgan dārgi. Pirms tos iegādāties, izpētiet – varbūt varat nodrošināties ar mazlietotām grāmatām vai skolas somu bez maksas vai arī par mazāku samaksu. Piemēram, jūs varat uzdot jautājumu no sava Facebook vai Draugiem.lv profila – varbūt kādam ir tas, kas jums ir nepieciešams?

5.Pērciet vairumā

Darba burtnīcas, albumus, pildspalvas un tamlīdzīgus kancelejas piederumus lētāk ir iegādāties vairumā – uzreiz visai klasei. Apvienojieties ar citiem vecākiem un izveidojiet kopīgu pasūtījumu! Par lielāku pasūtījumu jūs varat saņemt atlaides vai bonusus. Ja paveiksies, kādai no mammām, tētiem vai viņu paziņām atradīsies kāda kancelejas preču izplatītāja atlaižu karte. Tā ir iespējams ietaupīt līdz pat 20 % par tām precēm, kas nekad netiek iekļautas izpārdošanās. Visvienkāršāk sazināties ar citiem vecākiem ir grupas sarakstē kādā no sociālajiem medijiem vai kādā no saziņai domātajām mobilajām aplikācijām.

Turklāt pārdevējs var piemeklēt dažāda dizaina burtnīcu un dienasgrāmatu komplektus, tādēļ nebūs jāpārdzīvo par to, ka klasesbiedriem viss būs vienāds.

Arī sekojot visiem padomiem, kā ietaupīt, skolnieka sagatavošana skolas gaitām jums izmaksās zināmu summu. Atbildot uz Gudriem.lv jautājumu, vai finanšu jomā izdevumi pirms 1. septembra sagādā raizes, lielākā daļa aptaujāto (55,8 %) atzina, ka tas sagādā naudas grūtības. 26,2 % aptaujāto ar mācību gadu saistītie izdevumi nesagādā nekādas finansiāla rakstura grūtības, bet vēl 13,4 % atbildēja, ka šie izdevumi viņiem finanšu jomā ir ļoti apgrūtinoši.

Ja nepietiek naudas, lai iegādātos visu skolai nepieciešamo

Jūs varat apdomīgi izmantot ātro kredītu uzņēmumu pakalpojumus un uz neilgu laiku aizņemties nepieciešamo summu. Šajā gadījumā tie būs vien 100 līdz 200 eiro, ko jūs viegli spēsiet atmaksāt no nākamās algas. Turklāt, ja tas būs jūsu pirmais ātrais kredīts internetā, tad par tā izmantošanu visticamāk nenāksies maksāt papildus procentus. Tomēr pirms kredīta noformēšanas ir vērts izvērtēt visus nosacījumus, ko piedāvā uzņēmumi, kas izsniedz šādus aizdevumus.

LA.lv