Foto – AFP/Scanpix

Piecīša vietā – 7,11 eiro sods? 0

Ja 2014. gada 1. janvārī Latvija ievieš eiro, tas nozīmē, ka arī visās likumu normās paredzētās soda naudu summas jākonvertē no latiem uz eiro. Jūlijā būs zināms galīgais lēmums par Latvijas uzņemšanu eirozonā, kad arī noskaidrosies ES Padomes apstiprinātais kurss, pēc kura notiks latu maiņa pret eiro.


Reklāma
Reklāma
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Ar likumprojektu tehnisko sagatavošanu, tostarp valūtu konvertāciju tajos, nodarbojas Tieslietu ministrija. Viens no biezākajiem un sodiem bagātākajiem likumiem Latvijā ir Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss (LAPK). TM pārstāve Sigita Vasiļjeva gan informē, ka tajā esošie sodi skar vairāku ministriju kompetenci, tāpēc plānotās izmaiņas tiks saskaņotas ar tām.

Bet kā varētu mainīties sodu apmēri? Vai piecīša vietā kā sods būs jāmaksā 7,11 eiro, un likumos apaļo summu vietā parādīsies vairākciparu skaitļi?

CITI ŠOBRĪD LASA

“Man zināms, ka naudas konvertēšanā uz eiro rūpīgi sekosim citu valstu, jo sevišķi Igaunijas, piemēram,” teic Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja, juriste Ilma Čepāne. Igaunijā noapaļošana bijusi, tajā skaitā arī sodu likumos.

Pieredzējusī juriste skaidro, ka noapaļošana parasti notiek godīgam cilvēkam par labu, bet pārkāpējam par sliktu: “To, kurš nepārkāpj, izmaiņas neskars, bet tas, kurš, piemēram, pīpē uz balkona vai nesavāc aiz sava sunīša – maksās mazliet vairāk.” Sodu politika netikšot mainīta, tikai valūta, un noapaļošana esot loģiska nepieciešamība.

Likumprojekta izstrāde jau sākta, taču tā oficiāla izsludināšana plānota tikai vasaras sākumā. Tāpēc arī par precīzākiem konvertācijas noteikumiem un to, vai sodu summas, kas pēc tiešas pārvēršanas no latiem uz eiro būs neapaļas, tiks noapaļotas uz augšu vai leju, TM vēl nav gatava runāt. Neoficiāla informācija gan liecina, ka, visdrīzāk, summas LAPK tiks apaļotas līdz desmitiem. Piemēram, ja, konvertējot valūtas viens pret vienu, sods būs 53 eiro, to noapaļos uz 50 eiro, ja tas iznāks 57 eiro – noapaļos uz 60 eiro. Jāuzsver gan, ka šāds apaļošanas princips pagaidām izskanējis tikai diskusiju līmenī un nevar tikt uzskatīt par galīgo.

Kodekss ietver pārkāpumus un par tiem paredzētos sodus 18 dažādās kategorijās, sākot no darba un veselības aizsardzības, beidzot ar korupcijas novēršanu un sabiedrisko kārtību. Bez naudas soda tajā paredzēti arī citi sodu veidi.

Minimālais naudas sods, ko paredz LAPK, ir viens lats, ko var saņemt, piemēram, ja iet pāri sliežu ceļiem ārpus norādītajām vietām vai smēķē neatļautās vietās.

Maksimālais sods fiziskajām personām – 500 latu, bet juridiskajām personām – 10 tūkst. latu (ir izņēmumi, kas ļauj pārsniegt maksimālo naudas sodu), ko uzliek, piemēram, par narkotisko vai psihotropo vielu vai zāļu ražošanas, izgatavošanas, izplatīšanas, iegādāšanās, glabāšanas, uzskaites, izsniegšanas, pārvadāšanas vai pārsūtīšanas noteikumu pārkāpumiem.

Reklāma
Reklāma

Ministrija atzīst, ka LAPK izdarāmo grozījumu apjoms ir milzīgs, taču, neskatoties uz to, plāno, ka tie tiks izstrādāti un apstiprināti laikus. Grozījumi visos normatīvajos aktos sakarā ar pāreju uz eiro ir jāsagatavo līdz š. g. aprīļa beigām un jāiesniedz saskaņošanai Finanšu ministrijā. Vasaras beigās tos varētu apstiprināt Saeima.

Vienlaikus patlaban noris arī pavisam jauna Administratīvo pārkāpumu procesa likumprojekta apspriešana. Pašreizējais Administratīvo pārkāpumu kodekss ir spēkā no 1985. gada, ir kļuvis nepārskatāms un nesistemātisks, informē Tieslietu ministrija. Tas grozīts jau 140 reizes. Iecerēts, ka jaunais likums stātos spēkā no 2016. gada.

Tajā paredzēts vispār izslēgt no likumu normām konkrētu valūtu minēšanu, bet sodus izteikt noteiktās vienībās. Viena vienība būtu piecu latu vērtībā. Tas nozīmē, ka likumos tiks noteikts, cik vienības ir maksājamas par attiecīgu pārkāpumu.

Šobrīd minimālais sods, ko uzliek par administratīvajiem pārkāpumiem, ir 1 lats, savukārt jaunais likumprojekts paredz, ka minimālais naudas sods būs divas vienības (10 lati). Interesanti, ka likumprojektā norādītā valūta ir lati. Likuma spēkā stāšanās provizoriskais termiņš ir 2016. gada sākums, taču, kā zināms, eiro ieviešana plānota jau divus gadus pirms tam. Tomēr S. Vasiļjeva paskaidro, ka likuma izsludināšanas brīdī vēl nebija pamata summas norādīt eiro, taču šā gada decembrī, kad TM plāno šo likumprojektu iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā, tajā norādītās naudas summas būšot izteiktas eiro.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.