×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
21. oktobris, 2013
Drukāt

Piedāvā personiskās elektrostacijas
 (2)

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Izstāde “Vide un enerģija 2013”, kas nedēļas nogalē notika Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā, spēja ieintriģēt apmeklētājus ar novitātēm energoekonomijā.

Mikroģenerācija


Tradicionālie, ar propelleriem bruņotie vēja rotori uz horizontālas ass, kuru milzīgo spārnu vēzieni šokēja ainavu un radīja arī ekoloģiskas problēmas, iespējams, kļūs pagātnes relikts, ar kuru cīnīties zaļi krāsotiem donkihotiem. “To vietā var nākt daudz kompaktākas vertikālās ass vēja turbīnas, kas ir klusākas, kompaktākas un videi draudzīgākas. Lai arī tās pagaidām ir dārgākas, to lielākā ražība cenu starpību ātri kompensēs,” uzskata SIA “Skyline Pluss” valdes loceklis Dāvis Bičkovičs. Izstādē līdzīgas Itālijā ražotas konstrukcijas vēja rotorus, kā arī efektīvus saules kolektorus un baterijas piedāvā “Aquienergo”. Tās pārstāvji aktivizē darbību Latvijas tirgū un pat gatavi piedāvāt oriģinālu saules kolektora akciju – testu: ļaut izmēģināt par velti saules kolektoru veselu mēnesi ar nosacījumu, ka rezultāti tiks stingri fiksēti.

“Mikroģenerācijas iekārtu tirdzniecību noteikti veicinās grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, kas stāsies spēkā nākamajā gadā,” pārliecināts Energoefektivitātes centra projektu vadītājs Andris Spīdāns.

Viedie skaitītāji


Tā kā AS “Latvenergo” kopš 2012. gada realizē viedo skaitītāju ieviešanas pilotprojektu 500 mājsaimniecībās, izstādē varēja iepazīties ar projektā izmantotajām tehnoloģijām, rezultātiem un saņemt konsultācijas. Viedo tehnoloģiju izmantošana patērētās elektroenerģijas uzskaitē palīdz noteikt lielākos patēriņa objektus un mainīt to lietošanas paradumus, pat atteikties no iekārtas, kas izmaksā pārāk dārgi.

“Zinot elektrības taupības principus un ievērojot tos ikdienā, katra mājsaimniecība var samazināt savu elektrības patēriņu vismaz par 10%, bet lielajiem elektrības patērētājiem šis rādītājs ir vēl augstāks,” uzsver AS “Latvenergo” Energoefektivitātes centra vadītāja Biruta Ģine.

Jauna tipa apkure


Apkures izmaksu pieaugums mudina privātmāju un dzīvokļu īpašniekus meklēt jaunas energoekonomiskas apkures tehnoloģijas. Izstādē uzņēmumi piedāvā inovatīvus risinājumus, kas ietver jau zināmu apkures veidu optimizāciju. Tā SIA “Stafor-Eko” izstādē demonstrēja apkures sistēmu “Stafor combi”, kas apvieno 
telpā bāzētu siltumsūkni, saules kolektoru (termodinamiskā sistēma) un jaunās paaudzes jonu katlu. Uzņēmuma eksperti uzskata, ka divi termodinamiskie paneļi nodrošina dzīvokli vai nelielu (100 m2) māju ar karsto ūdeni. Pie tam izmaksas labi siltinātā mājā sastāda aptuveni Ls 0,20 par 200 litriem līdz 55 °C uzsildīta ūdens. Pavasarī un rudenī apkure izmaksā 0,25 Ls/m2. Ziemā maksimālās slodzes brīdī darbam pieslēdzas jonu katls.

Nesnauž arī zinātnieki. Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes Vides un tehnoloģisko procesu modelēšanas laboratorija prezentēja interesantu pētījumu par dažādu būvkonstruktīvo risinājumu energoefektivitāti, ilgtspēju un termisko komfortu Latvijas teritorijā. Vienāda izmēra pēc vienādiem principiem veidotas dažādu materiālu testa ēkas uzrāda intriģējošas atšķirības. Pētījuma rezultāti palīdzēs būvinženieriem izveidot ideālās mājas modeli.

Izstādē varēja apskatīt vairākas Latvijā vēl neredzētas notekūdeņu attīrīšanas, ūdens filtrācijas un siltumapgādes iekārtas, jaunākos skaņas un siltumizolācijas risinājumus, iepazīties ar LED apgaismojumu, ventilācijas un gaisa filtrēšanas jaunumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+