Ekonomika
Īpašums

Piedāvā specvērtības nodokļa aprēķinam arī par mājokļiem 43

Foto – Valdis Semjonovs

Finanšu ministrijai, kurā speciālistu darba grupa spriež par turpmāko nodokļu politiku, Valsts zemes dienests (VZD) iesniedzis priekšlikumu noteikt speciālas vērtības nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam par mājokļiem. VZD ģenerāldirektore Solvita Zvidriņa atzīst, ka dažās valstīs šādas speciālās vērtības nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam jau tiek noteiktas un ka Latvija varētu tām sekot, tādējādi mazinot nodokļa slogu iedzīvotājiem.

Pēc VZD ģenerāldirektores teiktā, nekustamo īpašumu kadastrālās vērtēšanas sistēmu var pilnveidot. Viens no ierosinājumiem – kadastrālo vērtību pārskatīšana turpmāk notiktu nevis ik pēc diviem, bet ik pēc četriem gadiem. Bet vērtēšanas sistēma tik un tā balstītos uz tirgus darījumiem, kuri rāda nekustamā īpašuma pašreizējo vērtību. Tiklīdz noslēgtie darījumi ir par lielākām summām, tām līdzi ceļas nekustamo īpašumu kadastrālais novērtējums. Pašlaik Kadastra likumā noteikts, ka 2018. gadā kadastrālajām vērtībām jābūt 85% apmērā no nekustamo īpašumu tirgus vērtības.

Saglabājot līdzšinējo kadastrālās vērtēšanu un negrozot nekustamā īpašuma nodokļa politiku, ģimenes privātmāja, kuru cilvēks uzcēlis pirms piecdesmit gadiem un kuru nav ne pārbūvējis, ne plānojis pārdot, gadu gaitā kļūst arvien vērtīgāka, līdz sasniedz tādu vērtību, ka tās īpašniekam vairs nav iespēju samaksāt nekustamā īpašuma nodokli. Atliek vienīgā izeja – izvākties, meklējot sev pajumti citur.

Saistītie raksti

Kā zināms, no 2016. gada 1.janvāra Latvijā speciālās vērtības nodokļa aprēķinam jau ir ieviestas lauksaimniecībā izmantojamai zemei. Visiem par 3 hektāriem lielākiem zemes gabaliem nodokļa summa kārtējam gadam nepieaug vairāk kā par 10% no iepriekšējā gadā aprēķinātās.

Par nekustamo īpašumu kadastrālo vērtēšanu un iesniegtajiem priekšlikumiem plašāk lasiet rīt, 7.marta, “Latvijas Avīzes” numurā vai meklējiet avīzi mūsu e-izdevumos.

LA.lv