×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.7°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
6. marts, 2017
Drukāt

Piedāvā specvērtības nodokļa aprēķinam arī par mājokļiem (43)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Finanšu ministrijai, kurā speciālistu darba grupa spriež par turpmāko nodokļu politiku, Valsts zemes dienests (VZD) iesniedzis priekšlikumu noteikt speciālas vērtības nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam par mājokļiem. VZD ģenerāldirektore Solvita Zvidriņa atzīst, ka dažās valstīs šādas speciālās vērtības nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam jau tiek noteiktas un ka Latvija varētu tām sekot, tādējādi mazinot nodokļa slogu iedzīvotājiem.

Pēc VZD ģenerāldirektores teiktā, nekustamo īpašumu kadastrālās vērtēšanas sistēmu var pilnveidot. Viens no ierosinājumiem – kadastrālo vērtību pārskatīšana turpmāk notiktu nevis ik pēc diviem, bet ik pēc četriem gadiem. Bet vērtēšanas sistēma tik un tā balstītos uz tirgus darījumiem, kuri rāda nekustamā īpašuma pašreizējo vērtību. Tiklīdz noslēgtie darījumi ir par lielākām summām, tām līdzi ceļas nekustamo īpašumu kadastrālais novērtējums. Pašlaik Kadastra likumā noteikts, ka 2018. gadā kadastrālajām vērtībām jābūt 85% apmērā no nekustamo īpašumu tirgus vērtības.

Saglabājot līdzšinējo kadastrālās vērtēšanu un negrozot nekustamā īpašuma nodokļa politiku, ģimenes privātmāja, kuru cilvēks uzcēlis pirms piecdesmit gadiem un kuru nav ne pārbūvējis, ne plānojis pārdot, gadu gaitā kļūst arvien vērtīgāka, līdz sasniedz tādu vērtību, ka tās īpašniekam vairs nav iespēju samaksāt nekustamā īpašuma nodokli. Atliek vienīgā izeja – izvākties, meklējot sev pajumti citur.

Kā zināms, no 2016. gada 1.janvāra Latvijā speciālās vērtības nodokļa aprēķinam jau ir ieviestas lauksaimniecībā izmantojamai zemei. Visiem par 3 hektāriem lielākiem zemes gabaliem nodokļa summa kārtējam gadam nepieaug vairāk kā par 10% no iepriekšējā gadā aprēķinātās.

Par nekustamo īpašumu kadastrālo vērtēšanu un iesniegtajiem priekšlikumiem plašāk lasiet rīt, 7.marta, “Latvijas Avīzes” numurā vai meklējiet avīzi mūsu e-izdevumos.

Pievienot komentāru

Komentāri (43)

 1. Kāpēc jāpūš atkal sabiedrībai migla acīs??? Specvērtība ēkām??????? Bet NĪN uz ēkām veido tikai ap 20% no kopējās NĪN summas!!!!! Zemi gan tomēr turpinās vērtēt pēc tirgus vērtības, kuru politikāņi uzkačāja ar savu lēmumu par uzturēšanās atļauju tirgošanu!?!?
  Zvidriņa, pasakai saviem “maizes tēviem”, ka Grūtups pēc viņiem sauc!!!!!

 2. Viedoklis , copy sākumā Atbildēt

  “Bet vērtēšanas sistēma tik un tā balstītos uz tirgus darījumiem, kuri rāda nekustamā īpašuma pašreizējo vērtību. Tiklīdz noslēgtie darījumi ir par lielākām summām, tām līdzi ceļas nekustamo īpašumu kadastrālais novērtējums. Pašlaik Kadastra likumā noteikts, ka 2018. gadā kadastrālajām vērtībām jābūt 85% apmērā no nekustamo īpašumu tirgus vērtības “.
  Laukos divi lielie zemnieki grib nopirkt vienu zemes gabalu – solījuma cena aug minūtēs un lūk kadastrālā vērtība visiem apkārtējiem zemnieciņiem !!! Lasot iepriekšējos rakstus par zemes kadastrālo vērtību bija minēts -ņems vērā attālumu līdz lielpilsētām , zemes auglību , utt.. Kas notiek ??
  Esot Viļānos konferencē LLZC pajautāju koledžas studentiem , kāds viņu vērtējums par lauksaimniecību , mazie zemnieki izputējuši , ļoti daudz izbraukuši uz ES valstīm utt. Kad bija LA publicēta karte par kadastrālo vērtību , tad Ziemeļlatgale bija sarkana /dārga zeme/ Pierīga pelēka , Liepāja pelēka /lēta zeme/ . Zvanīju LLU godājamam pasniedzējam- speciālistam par augsnes mācību,
  bija atbilde mūsu ieteikumus neņem vērā ??? No Latvijas izbraukuši apm. 400000 cilvēku / jaunais darbaspēks / rodas jautājums – kas notiek Latvijā ? 17. gadus par velti rīkojām Lauku dienas Ziemeļlatgalē par dažādām tēmām -augkopība, lopkopība , augļkopība, dārzeņkopība u.c. tēmas .
  Žēl ieguldītā darba ! Nav liela māksla panākt , lai mūsu jaunatne izbrauc projām , lielāka māksla ir viņus paturēt Latvijā ! Vai mēs to darām ?

 3. Dzīvoju pašvaldības dzīvoklītī un par šo maksāju gan īri ,gan NĪN par zemi. Bet kā un vai es varu pārdot šo domājāmo zemi.

  • Jautā, ka varu pārdot zemi zem mājas, dzīvokļa.

   Tur tas absurds, ka vienam īpašumam, kas ir ZEME un BŪVE (māja) uz tās, ir divas vērtības, ka sagrauts “svētais” Civillikuma 968.pants. Zemei un būvei uz tās jābūt VIENAM īpašumam, VIENAI kadastrālai vērtībai un vVIENAM īpašuma nodoklim.

   Pie mums valda katastrofāl attieksme, kur kadastrālā vērtība ir slēpts nodoklis. Un mūs iznīcina, soda par to, ka valsts vara neņem naudu no aplokšnu algām, no nodokļu nemaksātājiem. Vajag naudu – ņemam no īpašuma.

   Kadastrālā vērtība ir noziedzīgas sistēmas nodoklis.

 4. Beidziet ākstīties. Kurš tad pieņem tos likumus? Kāds zaļais cilvēciņš, ko? Paši pieņem un tad tēlo labdarus. Sak, meklējam izeju, kā iedzīvotājiem maksāt mazāk. Kāpēc NĪN maksātāji tiek pataisīti par muļķiem?

 5. It kā uz īpašumu (vismaz patēriņam, dzīvošanai) obligāti būtu jāliek kāds nodoklis vispār?!
  Kāpēc? Jau to izveidojot, iegādājoties visi nodokļi JAU samaksāti.

 6. Ilmārs 5 līmeņa profesionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcibā Atbildēt

  Kad beidzot ierēdņi izlasīs līgumu ar PTO [Zeme un būve =IR PRECE,un Valsts [VZD] nedrīgst iejaukties brīvātirgus ekonomikā .Mani priekšlikumi ir Valsts Prezidentam ,Saeimā, MK<FM< TM<EM ,bet atbildēs grib turpināt PSRS nodokļu sistēmu .Man 60 gados brīvalsts profesori NīNlikumu sauca par "PRIVĀTĪPAŠUMA IZNĪCINĀŠANAS LIKUMU".Vai atkal jārīko BARIKĀDES?

 7. Ja vaklsts vēlas zemes/īpašuma nodokli piesiet kadastrālajai vērtībai, tad ir jāveic aprēķini kadastrālās vērtības noteikšanai, kur sīki un smalki tiek ēnmti vērā dažādi faktori – gan ēkas celtniecības laiks/vecums, nolietojums, izmantotie celtniecības materiāli, to vērtība/vērtības kritums/kalpošanas ilgums/apkārtnes labiekārtotība, pieejamās/izmantotās inženierkomunkācijas un daudzi citi. Jābūt sakarībai starp valstī esošo minimālo/vidējo oficiālo algu un īpašuma kadastrālo vērtību – jānosaka katram cilvēkam pienākošais īpašuma minimums, par kuru nodoklis ir neliels!

  Ne tikai pārdoto īpašumu cena, kas neparāda neko par kadastrālo vērtību!

  • Pilnīgi piekrītu Jūsu viedoklim! Kā var balstīties uz darījumu vērtību, kam pamatā ir savstarpēja vēlme?

 8. “dažās valstīs šādas speciālās vērtības….”
  – – – – – – – – – – –
  Dažās valstīs arī neslēpj “čekas maisus” un neuztur bijušo okupantu valodu atseviškās skolās.

 9. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 10. Nekāda privātīpašuma Latvijā nav. Ja tu kādam citam maksā par zemi, ēku, auto, traktoru nodokli, tad tas nav tavs īpašums. Un, ja tu nodokli nemaksā, tad tev tavu zemi, ēku un traktoru atņem. Ja tev kaut ko var atņemt, tad tas nemaz nav tavs.
  Tavs privātīpašums ir tikai tas, ko tu efektīvi vari nosargāt no citiem, t.sk., kolektīvas bandas, kura saucas “valsts”.
  Un nosargāt no kolektīvas bandas tu parasti nevari neko. Pat savu brīvību un pliko dzīvību. Un pat savus pēc nāves mazliet pūt sākušos orgānus.
  Pats galvenais – privātīpašuma neaizskaramības princips tiek totāli ignorēts, nekaunīgi un brutāli visās vietās! Bet visi, kas to saprot, visi gudrie valstsvīri un tēmu labi pārzinošie juristi gļēvi klusē! Jautājums pamatā vienkāršs – ja tas ir pilsoņa likumīgi iegādāts vai mantots privātīpašums, tad kāpēc var likt soda naudu par zāles garumu pilsoņa īpašumā, krūmu augšanu utt., pie tam, nešķirojot, vai tas ir ceļa, ielas malā, kas ietekmē pilsētas, ciemata “seju”, bet pat dziļā biezoknī esošam tiek piemērots vienāds naudas sods?!
  Ja tas ir patiesībā nomāts valsts jeb pašvaldības īpašums, tad tā arī to jāpasludina, nekrāpjot tautu ar melīgiem, dzīvē neeksitējošiem likumiem un skaistiem nosaukumiem – “privāts īpašums”.

 11. Nesaprotu,kāpēc mums vajag mājas, dzīvokļus?Vajag likvidēt privātīpšumus! Velti privatizējām,tikai nepatikšanās iekūlāmies.

 12. Ļaudis, jūs neesat pareizi sapratuši… vai tad nekas nav dzirdēts par vidusslāņa paplašināšanu Latvijā? Cilvēki sāk dzīvot aizvienu dārgākos īpašumos, visa Jūrmala sastāv no viena vienīga vidusslāņa!

 13. Manipulē ar nosaukumiem – būtību nemaina !

 14. NĪN noteikt, pēc darījumiem ar citām mājām. Viens pārdod villu par miljonu, blakus esošajai būdai uzreiz saceļas nodoklis. Prātiņ, nāc mājās.

  • Prātiņš jau sen ir mājās,bet nav mājās saprāts un sirdsapziņa. Zobus atiezusi Latvijā valdošā alkatība. Un visās dzīves nozarēs. Devīze – noplēst līdz kaulam!

  • Prātiņš jau sen ir mājās,bet mājās nav veselais saprāts un sirdsapziņa. Zobus atiezusi Latvijā valdošā alkatība.Tās devīze – noplēst otru līdz kaulam!

 15. murgs 26 gadu garumā! Ja kaut ko tādu paredzētu, neietu ne uz vienu Tautas frontes sapulci, nevienu LNNK mītiņu, nepiedalītos nekādā Baltijas ceļā, ne uz kādām barikādēm, nekādā zemessardzē! Ja vēl būtu paredzējis, ka iekāps tādā ES, tad vispār, …..!!!

  • Nu jā…
   A ko tagad?

  • vismaz, tagad zini, kādā sabiedrībā dzīvo, kādos ļaudīs un ko nozīmē kapitālisms

   • Valdis Freimantāls Atbildēt

    Komunistu un čekistu kangari plosa latviešu ģimenes!

    Lasiet manu rakstu internetā:”Mosties celies, strādā”!

   • Vai kāds var pateikt, kas tad īsti ir “kapitālisms”? Pie mums, kā viens prātīgs cilvēks teica, ir sekmīgi ieviests sa…….tais kapitālisms, kur pamatā sa…..tais brīvais tirgus bez konkurences (kaut vai piemēram, virtuozi sakombinētais elektroenerģijas “tirgus” un acīmredzot, drīz arī gāzes “tirgus”).

  • Es arī vairs neietu…neko labu tas man nav nesis.Labi,ka jau pāri 70…vienīgais mierinājums.

  • Tagad jābalso tikai par Saskaņu. Pēdējā cerība, ka tie kaut ko, varbūt, mainīs šajā alkatīgo izrijēju partejvidē.

 16. Avxvzv x

 17. Nepieaug tirgus vērtība.
  pieaug celtniecības un apsaimniekošanas izmaksas. Kuras veido kolonistu galonas augstieņu ciematu būves. Izmaksas tiek mākslīgi noslēptas un uzgāztas, teritorijas dabas resursiem un pamata iedzīvotājiem. Kuriem dabas resursi pienākas par brīvu.

  • Ja kāds ir mācījušies skolā, ģeometriju, sapratīs.
   Izmaksas pieaug ģeometriskajā progresijā. kas praktiski nav regulējama. katastrofa.
   Mūsu būvnieki un arhitekti skolā ir špikojuši, izdabājuši skolotajiem, vai vecāki viņiem pirkuši diplomus.
   Ir jānovērš cēloņi,
   tas ir pārtraukt pilsētbūvniecību, izņemot sociālās celtnes un neatliekamos remontus.
   Rīgu nedrīkst vairs paplašināt ar jauniem projektiem, nekādā gadījumā

 18. Veicot kadastra vērtējumu obligāti ir jāņem vērā objekta vecumu un tehniskā nolietojuma procentu. Nevar būt tā ,ka pārdodot dzīvokļus jaunā ēkā momentāli visām vecajām ,pagājušā gadsimta sākumā būvētajām ēkām notiek lēcienveidīgs cenas palielinājums!

 19. Neciešama kļūst esošās un iepriekšējās valdības vienaldzība un nevarība normalizēt dažu pašvaldību (Rīgas, Ķekavas, u.c. jau mēdijos minēto) patvaļa un fantāzija pacelt kadastrālo vērtibu NĪ nodokļa paaugstināšanai un pie tā vēl klāt netaisnīga nepamatoti lielu nekustamā īpašuma nodokļu uzspiešana pat nelielām neapdzīvojamām dārzu mazēkām. Iespējamais iemesls – slikti saimniekojušu pašvaldību centieni piesegt savu budžeta darba brāķi ar lielāku nodokli. Jo – vēlēšanas (pārvēlēšanas!) beidzot notiek jau šogad.

 20. jāsāk ar zemes tiesībām.
  Latvijas zeme nav juridiska kolonija. Un Latvijas teritorijā nevar būt spēkā okupācijas zemes teritorijas pārvaldes kartība.
  Suverena valsts zemes teritorija nevar pastāvēt kā mantiskas īpašums.
  Mājokļu aprites likumdošana ir tieši saistīta ar zemes tiesībām.

 21. Vienlaikus vajadzētu pašvaldībām /valstij uzlikt par pienākumu atpirkt no īpašnieka īpašumu par kadastrālo vērtību, ja viņš šādu vēlmi izsaka. Tad arī vērtēšanas sistēma ātri vien sakārtotos. Zemes dienests būtu spiests nolaisties uz zemes un iepazīties ar reālo situāciju. Šobrīd, ja kāds kaimiņos pārdod pili, kaimiņa suņu būda tiek tai pielīdzināta un noslīcināta nodokļos.

 22. Spriedīs un spriedīs,spriedīs un spriedīs…Vai tiešām neviena vara nevar izbeigt šo ierēdņu spriešanu?Jāsāk ar to,ka nodokļa aprēķināšana pēc TIRGUS kadastra vērtības,kas mainās neatkarīgi no pamatiedzīvotāju gribas un dalības ir a m o r ā l i.Un jābeidz šis genocīds pret pamatiedzīvotājiem!

Draugiem Facebook Twitter Google+