Mobilā versija
+5.9°C
Skaidrīte, Skaidra, Justs
Otrdiena, 28. februāris, 2017
25. septembris, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: : Reģionu apvienības ­divkosīgā spēle uz sabiedrības noskaņojumu (14)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Ideja par seju nosedzošo musulmaņu sieviešu galvassegu aizliegšanu atgādina piedurknē paslēptu spēļu kārti. Iespējams, ka tā bijusi piedurknēs daudziem, taču pirmā to pasteidzās uzmest galdā Latvijas Reģionu apvienība (LRA), iesniedzot attiecīgu priekšlikumu Saeimā. Bet ko tad cenšas apšmaukt viltīgie spēlmaņi? Pavisam vienkārši – spēle ir uz sabiedrības noskaņojumu.

Patiesībā LRA iedalītās kārtis nebija sliktas. Kad Latvijas sabiedrībā sākās diskusijas par bēgļu uzņemšanu, LRA pozicionējās viena no pirmajām – kā trauksmes zvana zvanītāji. Jūnija sākumā Saeimas frakcija pieprasīja sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, pieprasot Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai “nekavējoties sniegt Saeimai ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem”. Kā zināms, sēde netika sasaukta, jo balsojumam nebija kvoruma – par to parūpējās “Vienotība” un ZZS, kas vēlāk pārmeta, ka šajā jautājumā Nacionālā apvienība pieslējusies opozīcijai. Bija arī noprotams, ka Latvijas valdošajiem trūkst skaidru atbilžu uz daudzajiem jautājumiem un arī to, kādu pozīciju nākotnē ieņems Eiropas Savienības līderi, tāpēc tobrīd labāk bija novilcināt laiku vismaz līdz rudenim. Tikmēr Bondars un biedri bija atraduši izdevīgu tēmu un regulāri dažādos medijos norādīja uz riskiem, kas saistīti ar bēgļu ierašanos – vairosies slimības (Bondars no Saeimas tribīnes pat pieminēja Ebolas vīrusu, lai gan reģionos, no kuriem šobrīd ierodas imigranti, tas nav aktuāls), iespējams, ieradīsies teroristi, būšot lieli izdevumi un tā tālāk, un vispār tas esot kontrabandistu bizness, kuru Eiropai gan nebūtu jāveicina. Visi šie jautājumi un pretestība pret bēgļu uzņemšanu virmoja sabiedrībā, un Bondars tikai pārtvēra šo reakciju, bet partijai tas deva labus augļus.

Kā intervijā “Latvijas Avīzei” norādīja tirgus un sociālo pētījumu aģentūras “Latvijas fakti” direktors Aigars Freimanis, pēc šīm aktivitātēm LRA reitings strauji pieauga, jo tie cilvēki, kas ir pret bēgļu uzņemšanu, iespējams, uztvēruši, ka te ir viena partija, kas runā viņu vārdā. Kamēr Nacionālā apvienība mocījās, mēģinot savu nostāju iestūķēt koalīcijas rāmjos, opozīcijā esošās LRA rokas (bet jo īpaši mute) bija nesaistītas. Tiesa, rezultātā to varētu mēģināt pārvērst tikai nākamajās Saeimas vēlēšanās, bet tās tikai pēc trim gadiem. Un tad brīdī, kad “Vienotība” ar savu pozīciju par papildu bēgļu uzņemšanu koalīcijā bija palikusi vienatnē, LRA pēkšņi kļuva ļoti “konstruktīva”. Iepriekš deklarētie riski un šaubas kļuva mazsvarīgas. “Mums nāksies uzņemt bēgļus, Latvijai nav izvēles,” plašsaziņas līdzekļiem tagad piekāpīgi stāstīja LRA līderis. Varbūt ar tādām runām varētu nopelnīt vietu valdībā, bet viegli iedomāties, kā šāda nostāja ietekmētu partijas reitingu. Un tajā brīdī no piedurknes izslīdēja paslēptā kārts – priekšlikums aizliegt aizsegt sejas publiskās vietās. Sak, joprojām esam stingri un nepiekāpīgi.

Patiesībā jau sejas aizsegšanas aizliegums Latvijā juridiski lielākas problēmas radītu pavisam citām grupām, nevis musulmaņu sievietēm – pat neskatoties uz to, ka likumā mēģināts ietvert vairākas atrunas, tās tomēr nav visaptverošas. Turpretī imigrantu integrācijas problēma no šī likuma mazāka nekļūtu, pat ja kāds mēģina pārliecināt, ka tā ir viena laba brīnumzālīte.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Problēma, kuru šajā rakstā mēģina piesiet tikai RA, ir kopīga gan Saeimai gan MK, proti – nespēja domāt patstāvīgi un pieņemt savus lēmumus. Tieši tas arī nenormāli kaitina – problēmas ir, bet tie, kuri var tās risināt murmulē, minstinās, biedē vai kaunina LV iedzīvotājus un bārstās ar solījumiem vai savatrpējiem apvainojumiem. Bet ne jau tāpēc viņi ir ievēlēti. Akūti trūkst izsvērtas un mērķtiecīgas rīcības.

 2. Sis te labi der personazam – Kencis, tikai ruksi paduse ielikt. Nu ticis valsts maize uz 4 gadiem ar treknu algu un nu var ari muldet jebko…

 3. Atcereesamies spraadzienus Maskavas teatrii ;Nordost;, kur chechenu sievietes, zem melnaa teerpa,jeb, ;haddhiba;ienesa spraagstvielas…tad, kaada runa, atljaut vai neatljaut valkaat beeglju sievieteem aizklat sejas??? To,ka,nedriikst pie varas laist,nenopietno Bondaru, ir pareizi.

 4. Saeima ir pieņēmusi un Valsts
  prezidents izsludina šādu likumu:
  Par sapulcēm, gājieniem un piketiem
  11.pants. (1) Sapulces, gājiena un piketa dalībniekam šo pasākumu laikā ir aizliegts:
  3) slēpt savu seju zem maskas;

 5. Ko, nu tas ssviits tur .. ar to savu muteli. Nnem laapstu un spaini un ei tiiri gudrona diikki nnerga.Esat jau apnikussies visiem plaanaa galdinna urbeeji.

 6. es personīgi par LRA nebalsoju un diez vai ka balsošu. Bet, pilnīgi piekrītu tam, ka sejas reliģijas dēļ ir jāaizliedz aizsegt! tas ir drošības apsvērums. Vācijā tas jau sen ir pieņemts, francijā arī. Un cilvēktiesību tiesa šo lēmumu arī, starp citu, ir atbalstījusi!

 7. šie sevi bezcerīgi norakuši uz mūžu

 8. Piekriitu,ka sii partija nodarbojas tikai ar populismu.

 9. Ē, nu beidziet! Kādas tad juridiskas problēmas radītu aizliegums aizsegt seju un kādām citām grupām? Vai var konkrētāk?
  Pamēģiniet sabiedriskos pasākumos, veikalā, bankā vai vienkārši tumsā uz ielas aizsegt seju. Likumā nevar taisīt izņēmumus, sevišķi pilnīgi svešas ticības (kuru pēkšņi mēra ar galvu aptītu palagu vai dvieli) aklimatizēšanā mums par lielu skādi.

 10. Zīmulis paliek zīmulis. Populists paliek populists. Tik tukšs un nepatīkams narciss lai paliek opozīcijā, tādu piegan varas nevaētur laist.

 11. Berķa stipendiātiem no LA Atbildēt

  Diezgan neslēpti tendenciozs raksts, jo žurnālists būdams Raivja Dzintara un Ināras Mūrnieces atbalsta grupas dalībnieks visādi centies nomelnot LRA kā vienīgo politisko spēku, kurš no paša sākuma ir pieprasījis no koalīcijas un valdības darbību un skaidras atbildes! Tā “laipošana” un populisms ar ko spēlējās NA un ZZS ir tikai reitingu saglabāšanai un lai noturētos līdz deputātu kvotu dalīšanai!

  • Ar tādiem apzīmējumiem kā “laipošana”, “populisms” un “reitingu saglabāšana” svaidās visi, kam nav slinkums. Tādā gadījumā jājautā, vai NA un ZZS vajadzēja rīkoties pretrunā ar to ievēlējušo vēlētāju vairākuma viedokli? Vai tā drīzāk nebūtu laipošana un populisms?

 12. Ko citu gan var gaidīt no šis ”personības,” Saeimā taču ielīda uz klauna muguras.

Māris Antonevičs: Kurš pirmais neizturēs "Saskaņas" testu? (8)Valdošās koalīcijas partiju trio – Zaļo zemnieku savienības, Nacionālā apvienības un "Vienotības" – piedāvājums Rīgas domes vēlēšanām pagaidām izskatās pabāls.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Oligarhu lietas kapusvētki

KNAB izbeidzis tā dēvēto oligarhu lietu, jo neesot konstatēts noziedzīga nodarījuma sastāvs. Lieta tika ierosināta 2011. gada maijā saistībā ar Latvijas Satiksmes ministrijas, Rīgas brīvostas valdes amatpersonu un valsts amatpersonu iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem. Saskaņā ar izmeklētāja pieņēmumu Ainārs Šlesers 2010. gadā piedāvājis Ventspils mēram Aivaram Lembergam, ka viņš panāks Lembergu interesējoša līguma noslēgšanu starp Rīgas brīvostas pārvaldi un SIA “Mediju nams”. Par to Šlesers lūdzis Lembergu, izmantojot savu sociālo stāvokli, noorganizēt Amerika iecelšanu brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā.

Kā jūs rīkotos, ja Latvija piedzīvotu militāru uzbrukumu?
Gunārs Nāgels: Matemātika vai Математика (9)Latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda Latvijā. To pārliecinoši apliecinājām ar referendumu 2012. gadā. Mūsu valodas “izredzēto vietu” apliecina šī gada sākuma ažiotāža
Draugiem Facebook Twitter Google+