×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
16. februāris, 2012
Drukāt

Piedzīs kaut no pensijas

maks_leta2

Sasniedzis pensijas vecumu, kāds tēvs atjēdzās fakta priekšā: viņš Uzturlīdzekļu garantijas fondam palicis parādā 3000 latu! Vīrs neslēpj sašutumu – bērni taču izauguši, sasnieguši pilngadību, nu paši par sevi gādā! Kāpēc tagad no viņam piešķirtās pensijas, kas nav nekāda lielā, vēl atskaita 10% parāda dzēšanai?

 

Ar to jārēķinās, ja bērni savulaik izauguši, pateicoties valsts Uzturlīdzekļu garantijas fonda finansiālajam atbalstam.

Uz parādu Uzturlīdzekļu garantijas fondam neattiecas 10 gadu noilguma termiņš. Parādniekam jāzina – ja dzīves laikā izdevies izsprukt no tiesu izpildītājiem, kas piedzen parādus, agrāk vai vēlāk tos nāksies samaksāt. Iespējams, tāpat kā minētajā gadījumā – no vecuma pensijas. Tādu cilvēku, kuriem parāds būs jāmaksā no pensijas naudas, varētu būt apmēram 50% no visiem nemaksātājiem, lēš Uzturlīdzekļu garantijas fonda direktors Edgars Līcītis.

 

Pagājušajā gadā fonds uzturlīdzekļus maksājis 23,7 tūkstošiem bērnu. No valsts budžeta tas prasījis 9,4 miljonus latu, no šīs summas atgūti 14% jeb 1,3 miljoni latu. Fonda pastāvēšanas laikā tas šobrīd ir labākais rādītājs.

 

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājs Ginters Hmeļevskis atzīst, ka tiesu izpildītājiem izdodas atgūt valsts budžetā arvien lielākas summas. Tas liecina, ka ekonomiskā situācija valstī uzlabojas. Šobrīd daudzi vecāki sākuši oficiāli strādāt. Nodarbināto parādnieku skaits pērn palielinājies trīs reizes salīdzinājumā ar 2010. gadu. Tiesu izpildītājiem ir pieejama informācija par darba vietām, taču to gribētos iegūt operatīvāk, norāda G. Hmeļevskis. Viņš arī uzskata, ka ne visi ir ļaunprātīgie nemaksātāji. Vienkārši cilvēki palika bez darba, un tādā situācijā var nonākt jebkurš.

Arī tas, ja parādnieks aizbrauc uz ārzemēm, nav šķērslis uzturlīdzekļu piedziņā, jo ir noslēgti pārrobežu sadarbības līgumi ar citām valstīm par parādnieku starptautisku meklēšanu. G. Hmeļevskis norāda, ka tiesu izpildītāju darbs ar katru gadu pilnveidojas, jo viņu rīcībā nonāk arvien pilnīgākas datu bāzes, reģistri, kā arī pilnveidojas likumdošana. Tas nozīmē, ka neapzinīgajiem vecākiem arvien grūtāk būs izvairīties no parāda nastas.

Citās valstīs ar uzturlīdzekļu nemaksātājiem karo nesaudzīgāk.

 

Piemēram, Krievijā šiem cilvēkiem tiek ierobežotas ceļošanas iespējas un arī autovadītāja tiesību izmantošana. Kad līdzīgs priekšlikums izskanēja Latvijā, momentā pretī tika likts iebildums – tas būšot cilvēktiesību pārkāpums. Tajā pašā laikā aizmirstot, ka šajā gadījumā tēva cilvēktiesībām pretī tiek nostatīti bērni un viņu tiesības būt paēdušiem, apģērbtiem un augt ģimenē.

 

Otra valsts, kur šis jautājums atrisināts veiksmīgi, ir Izraēla. Uzturlīdzekļu ļaunprātīgajam nemaksātājam aizliegumu vadīt automašīnu nosaka tiesas ceļā, izvērtējot katru gadījumu atsevišķi. Tiesas lēmuma izpildei seko valsts ierēdņi.

 

Uzziņa

Uzturlīdzekļu garantijas fonds izmaksā uzturlīdzekļus tiem bērniem, kuriem viens no vecākiem nepilda savas saistības un izvairās no uzturlīdzekļu maksāšanas;

šā gada janvārī  uzturlīdzekļi tika maksāti 23 649 bērniem;

bērniem no piedzimšanas brīža līdz septiņu gadu vecumam izmaksā 30 latus, bet līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai tiek maksāti 35 lati;

Uzturlīdzekļu garantiju fonds no sava darbības sākuma 2004. gada augustā līdz 2012. gadam kopā izmaksājis 49 milj. latu; no tiem atgūti – 5,7 milj.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+