×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. augusts, 2014
Drukāt

Piedzīvojums – būt dokumentālās filmas varonim


Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

“Kā sāku lasīt “Lauku Avīzi” no pirmā numura, tā “Latvijas Avīzi” abonēju joprojām,” teic ogrēnietis Vilnis Kreilis.

Reizēm abonē uz mēnesi, reizēm uz četriem, kā nu tobrīd rocība ļauj. Tas ir kā ikdienišķs rituāls – izlasīt “LA” rakstus no vāka līdz vākam, parasti sākot no beidzamās lappuses, kur lasītāju domas par aktuālajām norisēm, un tad iedziļinoties intervijās ar pazīstamām personām, komentāros u. c. “”Latvijas Avīze” ir tāda dzīva avīze!” vērtē V. Kreilis. “Vispusīga, raksta par reālajiem notikumiem. Voldemārs Krustiņš sarunu biedriem uzdod ļoti konkrētus jautājumus un pārliecinoši izvelk viņu domas, nostāju. Arī Agra Liepiņa trāpīgie komentāri ir prātā paliekoši.” Novembrī Vilnis Kreilis svinēs 90. dzimšanas dienu. Ieminos, ka senioriem prāta vingrināšanai parasti iesaka risināt krustvārdu mīklas, uz ko sarunu biedrs atbild, ka avīzes lasīšana, viņaprāt, arī ir labs treniņš smadzenēm.

Septembrī viņš vairāk nekā nedēļu atradīsies ceļojumā un tad dzīvesbiedre sakrās laikrakstus, ko izlasīt jau pēc atgriešanās. Jo 12. septembrī V. Kreilis kopā ar fondu “Sibīrijas bērni” dosies uz Arhangeļskas apgabalā esošo pilsētu Intu. To viņš būvējis 1945. un 1946. gadā – kopā ar citām politiski represētām personām. Otrā pasaules karā laikā Vilni Kreili mobilizēja Latviešu leģiona 15. divīzijā. (“Mēgināju izvairīties, kādu laiku pēc pavēstes saņemšanas mana tante visiem stāstīja, ka puikas neesot mājās, bet tad man pakaļ atnāca policija un atrada!” atceras sirmais vīrs.) Kara beigās no amerikāņu gūsta viņš nonācis padomju varas iestāžu rokās un ticis nosūtīts nevis uz mājām, kā sākumā esot solīts, bet uz Krievijas ziemeļiem.

V. Kreiļa atmiņas un pārdzīvotais tiks iekļauts kinorežisores Dzintras Gekas topošajā filmā. Vilnis Kreilis ir pateicīgs Ogres pašvaldībai, kura šo braucienu uz Intu atbalstījusi ar 500 eiro, kā arī citiem, kuri ziedojuši fondam “Sibīrijas bērni”.

Rīt Vilnis Kreilis dosies uz politiski represēto personu salidojumu Ikšķilē. Kopā būšana tur ir tradīcija, ko viņš cenšas neizlaist nevienu gadu.

Kreiļa kungs joprojām dzied Latvijas nacionālo karavīru biedrības vīru korī “Tēvija”. Kad pajautāju, kuru no savām mīļākajām dziesmām vēlēsies dzirdēt 90 gadu jubilejā, viņš teic, ka tā varētu būt populārā melodija “Pie Dzintara jūras”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+