Foto – LETA/AFP

Piedzīvot zinātni Igaunijā 0

Ja esi vēlējies reiz kļūt par zinātnieku vai cerējis pievērst zinātnei savu atvasi, brauc uz Tartu! Pērn pirmā pusgada laikā Tartu ar nakšņošanu apmeklējuši 4430 Latvijas tūristi, ziņo Tartu Valsts tūrisma fonda ģenerāldirektors Valdeks Rohtma.

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas

Ievērojami vairāk – 42 000 Latvijas tūristu – lielākoties skolēnu grupas – no jūnija līdz decembrim pērn bijuši tieši AHHAA zinātnes centrā. Igauņi teic – Baltijā lielāka un modernāka zinātnes centra vēl neesot.

 

Interaktīvā zinātne

AHHAA zinātnes centrs Tartu tika atvērts 2009. gadā, bet pašreizējās telpās atrodas tikai kopš 2011. gada maija, un to jau apmeklējuši vairāk nekā miljons cilvēku. Brauc gan skolēnu grupas, gan arī pieaugušie, kam nav pazudusi bērnišķīgā ziņkāre un drosme eksperimentēt. Centra tehnoloģiju zālē bezbailīgākie gluži kā cirka mākslinieki (protams, ar drošinātājiem) varēs izbraukt ar divriteni pa trosi pāri zālei. Cita tehnoloģija savukārt ļaus piedzīvot brīvo kritienu. Izejot cauri tunelim, pārbaudīsiet līdzsvaru u. tml. Dzīvās dabas zāle, iespējams, ir vienīgā iekštelpa pasaulē, kurā apskatāms reāls skudru pūznis ar apmēram 50 000 skudru darbošanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par papildu samaksu AHHAA centrā var izmēģināt lidmašīnas simulatoru vai apmeklēt planetāriju, kas unikāls ar to, ka stikla kupolam ir pilnas sfēras forma – digitālie projektori ļauj zvaigznes redzēt pat zem kājām, turklāt ar projektoru ”Megastar” var aplūkot vislielāko zvaigžņu skaitu pasaulē (”Megastar” izgudrojis japāņu inženieris Takajuki Ohira, un projektors iekļauts Ginesa rekordu grāmatā). Vēlams planetārija apmeklējumu iepriekš pieteikt, jo vietu skaits ir ierobežots.

 

Runās latviski

Izglītošanās iespējama arī, piedaloties darbnīcās, kuru klāsts aprakstīts centra mājaslapā ahhaa.ee, arī latviešu valodā. Tā, piemēram, darbinieki apmācīs, kā atšķirt mākslas darba oriģinālu no viltojuma, kā atdalīt DNS, atbaidīt mikrobus un baktērijas, kā izgatavot šokolādi un marcipānu, stāsta AHHAA zinātnes centra sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Barsukova. Ja ir vēlme apmeklēt kādu darbnīcu par noteiktu tematu, tad vēlams to iepriekš pasūtīt.

”Sākot ar februāri, latviešu grupas gandrīz visās darbnīcās varēs pasūtīt nodarbību latviešu valodā, tāpat zinātnisko teātri,” sola J. Barsukova. “Varēs uzzināt par Lielā sprādziena teoriju; izprast fizikas likumus – piemēram, kas ir migla, kā rodas siltumnīcas efekts, UV starojums u. c. Latviešu valodā būs pieejami arī individuālie gidi, kas izrādīs centru ģimenēm.”

Ņemot vērā to, ka pērnā gada otrajā pusē pat vairāk nekā 50% apmeklētāju bijuši tieši tūristi no Latvijas, centrs ir apņēmības pilns piedāvājumu padarīt latviešiem vēl tīkamāku.

Ja esat viesojušies AHHAA zinātnes centrā, tajā pašā dienā ar atlaidi var apmeklēt arī centra 4 D piedzīvojumu kino vai Aura akvaparku un paēst pusdienas kafejnīcā HYPERLINK “http://www.randur.ee/” n _blankRänduri Pubi (atrodas Tasku centrā) vai austrumu restorānā “Starest” Tartu vecpilsētā.

Ledus laikmetam veltītais interaktīvais centrs, kas atrodas 18 km attālumā uz ziemeļiem no Tartu, Sādjervas ezera krastā Eksi ciematā, tika atklāts pagājušā gada jūlijā. Ekspozīcijas vēsta par 13,7 miljardus gadu ilgu vēsturi, tajā skaitā mēģināts izskaidrot atbildes uz jautājumu, vai ledus laikmets varētu atnākt atkal; kur dzīvoja Eiropas pēdējie mamuti; kāda ir Igaunijas nacionālā varoņa Kalevipoega saistība ar ledus laikmetu. Maziem bērniem būs interesants spēļu stūrītis ledus laikmeta ”stilā”.

Reklāma
Reklāma

 

Miegs – ne par daudz, ne par maz

Dodoties atpakaļ uz Latviju, nogurušu ceļinieku iepriecinās viesnīca “Kubija” nelielas pilsētiņas Veru nomalē, kas piedāvā gan SPA procedūras, gan īpašu kompleksu, kas ārstē miega problēmas. Kardioloģe Mae Pindmā vada miega klīniku, kas aprīkota ar modernu tehnoloģiju miega traucējumu noteikšanai. Kļūdīsies tas, kurš domā – ja nekad nav bijusi problēma aizmigt, tad miega problēmas viņu neskars. Gluži pretēji – regulāra iemigšana pie automašīnas stūres vai tamlīdzīgās situācijās ir daudz bīstamāka nekā, piemēram, dzērājšofera reakcijas trūkums, taču arī tā ir ārstējama.

Ja esat nolēmis braukt uz Tartu apriņķi, idejas citādam maršrutam un pieturvietām varat smelties mājaslapā visittartu.com, kur informācija ir pieejama latviešu valodā.

 

UZZIŅA

Apmeklējumam AHHAA zinātnes centrā vēlams ieplānot vismaz 3 stundas.

Biļešu cenas:

– pieaugušajiem – 12 eiro;

skolēniem, studentiem, senioriem vecākiem par 65 gadiem – 9 eiro;

ģimenes biļete 25 eiro (viens vai divi pieaugušie un visi ģimenes nepilngadīgie bērni);

lidmašīnas simulators (bez centra apmeklējuma) – 3 eiro;

planetārijs (bez centra apmeklējuma) – 6 eiro;

nodarbība grupai, iepriekš vienojoties par tematu un valodu – 2 eiro no cilvēka (bez iepriekšējas vienošanās – par velti);

zinātnes teātra priekšnesums grupai – 100 eiro (jāpasūta iepriekš).

 

Ledus laikmeta centrs

biļete pieaugušajiem – 6 eiro;

skolēniem, pensionāriem – 3 eiro;

ģimenes biļete 12 eiro (2 pieaugušie un 3 bērni vecumā līdz 19 gadiem).

Viesnīca “KUBIJA SPA”

– miega traucējumu ārstēšanas kūre ar 4 naktīm – 214 eiro (cenā ietverta ēdināšana trīsreiz dienā, konsultācijas miega klīnikā un spa procedūras; kā arī biļete uz naktsklubu ”Club Tartu” vai klubu ”Balance” piektdienā un sestdienā).

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.