×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
27. novembris, 2017
Drukāt

Piektā daļa iedzīvotāju par kultūru neinteresējas (3)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Ilustratīvs attēls

Relatīvi liela Latvijas iedzīvotāju daļa kultūrā ir pasīva vai pat neiesaistās, pausts Latvijas Universitātes Sociālo un politisko pētījumu institūta (SPPI) vadībā izdotajā pārskatā “Dzīves meistarība un informācijpratība” par tautas attīstību Latvijā 2015./2016.gadā.

Tajā pausts, ka atsevišķās sociāldemogrāfiskajās grupās puse nelasa grāmatas un vairāk nekā trešdaļa neapmeklē kultūras un izklaides pasākumus.

Vienlaikus pētnieki atklājuši, ka lielai daļai pieaugušo nav svarīgi tālākizglītoties vai papildināt savas zināšanas kultūrā. No kultūras dzīves izslēgto īpatsvars lielāks tajās iedzīvotāju grupās, kuras apveltītas ar mazākiem izglītības un veselības kapitāliem. Divas specifiskas grupas, kuras kultūras līdzdalībā un patēriņā ir daudz pasīvākas par citiem, ir pensijas vecuma iedzīvotāji un vīrieši.

Pārskatā pausts, ka kultūra mūsdienu ilgtspējīgas attīstības politikā arvien noteiktāk kļūst par vienu no tās četriem pamatelementiem līdzās ekonomikai, sociālai integrācijai un ekoloģijai. Līdz ar to veiksmīga kultūras politika tiek mērīta pēc iedzīvotāju iesaistes līmeņa dažādos kultūras procesos, sākot ar pasīvu kultūras un mākslas patēriņu un beidzot ar aktīvu kultūras līdzdalību. Ņemot vērā sabiedrības novecošanu, nav pieļaujama lielas vecākās iedzīvotāju daļas desocializācija.

Tāpat pārskatā konstatēts liels vīriešu kultūras nelīdzdalības īpatsvars, un tas liecina par sabiedrības sašķeltību pēc dzimuma pazīmes. “Dzimumu integrācija, kas faktiski iekļaujas dzimumu līdztiesības problemātikā, turpina būt aktuāls attīstības virziens,” uzsver pētnieki.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Diemžēl, nepiederot pie pašas jaunākās, postmodernisma paaudzes, nespēju saprast teātri. Ja agrāk bieži apmeklēju izrādes, tad šobrīd… Man nav pieņemamas lelles no gumijas putām, Trīne uz ceļiem, ietīta segā vai Centrāltirgū pie bomžiem….

  2. No tās vispasīvākās grupas Atbildēt

    Es jau baudītu kultūru lielām porcijām,bet…Tas lielais BET,diemžēl. Pirmais iemesls- bailes,ka par manu trūcīgo pensionāra naudiņu būs jānoskatās kāds “pārtaisīts” klasikas gabals (ar savu prātiņu nespēšu pareizi novērtēt pasākuma vērtību). Otrkārt,mūsu padomju laika lauku kultūras iestādē nav naudiņas,lai uzlabotu apstākļus iekļūšanai un ērtai sēdēšanai tajā tādiem kā es- ar kustību traucējumiem. Domāju,ka tādu kultūras “neinteresentu” ir daudz,īpaši laukos, pat ne “dziļajos”. Tie sēž mājās,lasa grāmatas un klausās/skatās LR un LTV. Tomēr ir divas priekšrocības – lētāk un var izslēgt aparātu,ja nepatīk.

  3. 50% iedzīvotāji vispār neinteresējās par kultūru un 30% nav naudas līdzekļu, lai baudītu kultūru un tie 20% varētu paši apmaksāt visus kultūras pasākumus. Domāju, ka valsts budžetam vispār kultūra nebūtu jāatbalsta, lai to uztur tās baudītāji un tad no ziedojumiem. Tad netaptu tādi monstri, kā ,,gaismas pils” un nezin cik koncertu zāles, kuras noslogotas 2-3 reizes mēnesī. Kultūrai jānāk no tautas nevis no ministrijas. Domāsim vairāk par cilvēku, par viņa ikdienisķām vajadzībām un kad tas būs nodrošināts, tad veidosim savas tautas visaptverošu kultūru.

Draugiem Facebook Twitter Google+