×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
19. septembris, 2016
Drukāt

Piemaksa par izlietu pienu (23)

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

Līdz 21. septembrim piena ražotāji varēs pieteikties uz atbalstu īslaicīgai piena ražošanas samazināšanai.

Īslaicīga piena ražošanas samazināšana – tas nozīmē piena ražotājam neveikt piena piegādes pirmajam piena pircējam vismaz 1,5 t apjomā trīs mēnešu periodā. Lai varētu saņemt atbalstu, ražotājam jābūt veikušam piena piegādi pirmajam pircējam šā gada jūlijā, tas gan neattiecas uz piena tiešo tirdzniecību.

Patlaban atbalsta likme paredzēta 140 eiro par tonnu par references periodā samazināto piegādes apjomu, t. i., par “nepiegādāto” piena daudzumu. Atbalstu varēs saņemt par apjomu, kas nepārsniedz 50% no references periodā piegādātā daudzuma. Tiesa, ražošanu var samazināt vairāk, bet atbalsts pienāksies tikai par 50%. Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane pavēstīja, ka šā atbalsta mērķis ir kompensēt ražotājiem īslaicīgu piena piegādes samazināšanu. Viņa vairākkārt uzsver, ka šī atbalsta shēmas izmantošana ir brīvprātīga un katram piena ražotājam – lielam vai mazam – pašam ir svarīgi izvērtēt nepieciešamību un iespējas ražošanu samazināt vismaz trīs mēnešu periodā. Respektīvi, tiks vērtētas piena piegādes šā gada pēdējos trīs mēnešos – oktobrī, novembrī, decembrī – pret 2015. gada attiecīgo laikaposmu. Kas notiks ar nepiegādāto pienu – tas ir paša ražotāja ziņā, piebilda D. Freimane.

Komentējot šo atbalstu, Latvijas Piena ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja, Zemnieku saeimas valdes locekle Ieva Alpa-Eizenberga teic, ka uz to var pieteikties saimniecības, kam kritušies izslaukumi. Viņa gan šaubās, vai būs kāda saimniecība, kas izslaukumus tieksies mazināt tieši šā atbalsta dēļ. Taču, iespējams, ka to varētu darīt saimniecības, kas ar nākamo gadu pilnībā plāno pārtraukt piena ražošanu. Viņa arī pieļauj, ka ES valstīs uz šo atbalstu daudzas saimniecības varētu pieteikties, jo aploksne ir viena. Cik tādu būs Latvijā, vēl grūti spriest.

 

Piemēros koeficientus

Ja piena ražotājam ir interese par šo EK piedāvājumu, kas būs spēkā no šā gada 11. septembra, ražotājs varēs pieteikties Lauku atbalsta dienestā (LAD) saskaņā ar ZM izstrādāto kārtību. Kritēriji jau ir tapuši, un paredzams, ka valdībā šo kārtību varētu skatīt otrdien. Kopumā paredzēti četri samazināšanas periodi, taču ražotājs varēs pieteikties tikai uz vienu periodu, izņemot gadījumus, ja piesakās uz pirmo periodu, un ES budžets vēl nav izlietots, tad varēs pieteikties arī uz ceturto periodu.

Atbalstu var koriģēt, ņemot vērā faktiskā samazinājuma atbilstību plānotajam. Tas nozīmē, ja samazinājums izpildīts 80 – 100% apmērā – koeficients būs “1”, ja 50 – 79% apmērā – “0,8”, ja 20 – 49% apmērā – “0,5”, bet, ja tas izpildīts mazāk par 20%, tad atbalsts netiek aprēķināts.

ZM vērš piena ražotāju uzmanību, ka saskaņā ar EK vērtējumu kopējais atbalstāmais piena piegādes samazinājuma apjoms ES 28 dalībvalstīs ir ap 1,07 miljoniem tonnu piena. Ja kopējais vienā reizē pieteiktais samazinājuma apjoms būs lielāks, EK piemēros “centralizētu” samazinājumu koeficientu visiem pieteikumiem un turpmākie samazināšanas periodi tiks slēgti. Samazinājuma koeficienta gadījumā ražotājam apstiprinātais samazinājuma apjoms, par ko pienāksies atbalsts, var būt mazāks, nekā viņa plānotais. Par atteikšanos īstenot brīvprātīgu piena ražošanas samazināšanu sankcijas netiks piemērotas.

Dace Freimane uzsver, ka nevienai dalībvalstij nav noteikts, par cik ir jāsamazina piena piegādes daudzums. “Valsts neuzspiež. Ja kāds grib to darīt, lai lemj pats,” “LA” teica Freimane.

Pieteikties atbalstam par brīvprātīgu piena ražošanas samazināšanu lauksaimnieki varēs LAD Elektroniskās pieteikšanās sistēmā (EPS). Lai saņemtu atbalstu, ražotājam būs jāpiesakās divas reizes: iesniedzot atbalsta iesniegumu pirms izvēlētā samazināšanas perioda un iesniedzot atbalsta izmaksas pieprasījumu – pēc samazināšanas perioda 45 dienu laikā. Lai atvieglotu pieteikšanās procesu, paredzēts, ka EPS sistēma automātiski ražotājam uzrādīs Lauksaimniecības datu centra uzkrātos datus par piena piegādēm. Atbalsta izmaksa notiks 90 dienu laikā pēc samazināšanas perioda beigām.

 

Kritēriji vēl top

Jāatgādina, ka Latvijai no 350 miljonu eiro atbalsta jau šā gada 18. jūlijā piešķirti 9,76 miljoni eiro, ko Latvijas piena ražotājiem saskaņā ar EK nosacījumiem varēs piešķirt pēc noteiktiem kritērijiem tā, lai šie maksājumi neradītu konkurences izkropļojumus. Katrai dalībvalstij jānosaka viena vai vairākas EK piedāvātās aktivitātes, par kuru īstenošanu piešķirs atbalstu. Ražotājs atbalstu varēs saņemt tikai par vienu aktivitāti. Pašlaik ZM sagatavojusi priekšlikumu kritērijiem, kas patlaban tiek apspriesti ar lauksaimnieku nevalstiskajām organizācijām. LOSP valdes loceklis Guntis Gūtmanis informēja “LA”, ka priekšlikumi jāiesniedz ZM līdz 9. septembrim un lielāka skaidrība par tiem varētu būt nākamnedēļ. Kritēriju izstrāde aizkavējusies, jo tikai augusta beigās EK informējusi par precizējumiem saistībā ar šo atbalstu.

ZM jau ziņoja, ka šā gada 18. jūlijā ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē EK piešķīra 500 miljonus eiro ES piena ražotāju finansiālam atbalstam. No šīs summas 150 miljoni eiro piešķirti brīvprātīgajai piena ražošanas samazināšanai, savukārt 350 miljonus paredzēts sadalīt starp ES dalībvalstīm, lai dotu ieguldījumu tirgus stabilizācijā un veicinātu saimniecību ekonomisko ilgtspēju.

 

Piens_6

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Jābeidz tirgot piena surogāts un jāsāk tirgot normāls piens, pārprodukcija tiks aizmirsta. To var regulēt tikai Valsts ar likuma palīdzību.

 2. Glupais latvietis ir aizmirsis, kad pārdesmit gadu atpakaļ padomijas laikos piena nepietika.
  Tagad atkal tāds pārpalikums, ka jāmaksā par zemē liešanu. Leijputrija iestājusies.
  Vainīga protams, ka ir eiropa, jo piemet šiem naudu, lai šie nebankrotētu.
  Absurda teātris te komentāros.

 3. Šitādai saimniekošanai nav nākotnes.

 4. un kur dūklavs skatās?

 5. Komentētāji, vai spējat jautājumu ieraudzīt pēc būtības? Atbildēt

  jau vairākus gadus piena ražotāji apzinās, ka valstī ir piena pārprodukcija. Tā vietā, lai likvidētu daļu lopu, tiek prasīta atbildība no Valsts. Tātas par tiem, kas bija izdomājuši savu biznesu taisīt ar piena lopu audzēšanu, zudumus maksāja visi nodokļa maksātāji kompensācijās. Vai tas ir normāli? Cik saprotu, ka neviens šobrīd nevienam nespiež pienu liet zemē. Drīzāk tie, kas tomēr nolēmuši daļu lopu likvidēt, tā ir pretīmnākšana. Tāpēc vajag papriekšu paskatīties jautājumu pēc būtības.

  • Šķiet, tu esi galvā smagi slima būtne, vai absolūti nepārzini situāciju valstī un vārdu nozīmi, kuru lieto. Sākumā uzzini, cik LV vidēji viens cilvēks dienā patērē pienu un piena produktus, un cik no valstī esošā reģistrētā ganāmpulka var iegūt un iegūst…Tikai tad ver vaļā savu vamsli un spriedelē. Neaizmirsti, ka mums ir arī jāražo, lai kaut ko pārdotu, ne tikai paēstu.

 6. Nez,ko tas amerikānis eiropai piesolīja,ka varēja pierunāt ,lai likvidē lauksaimniecību?Bet fakts,ka amerika saražojusi tik daudz modificētā,ka nu vairs nav kur likt un savējiem tā kā negribas.Traki interesanti viss kautkā tieši sakrīt pēc eiropas ,,apciemojuma,,
  Bet zemniekiem to pasviež ,kā ,,atbalstu,,
  Kauns par tādu atbalstu,tās ir eiropas cerības uz piensaimniecības samazināšanu,bet atbalsts pienākas visiem piena ražotājiem,neatkarīgi no nodotā piena daudzuma,visi esam cietuši no zemās samaksas.

 7. CIENĪJAMIE ZEMNIEKI,IZDALIET PIENU PENSIONĀRIEM RĪGAS IELĀS,LAI KĀDREIZ ARĪ VIŅI DABŪ,PIENU SAVĀ IKDIENAS GALDĀ!

 8. Kārtējā ES regula kā iznīcināt Latvijas piensaimniecību. Būtu Junkers labāk devis priekšlikumus, kā pienu nogādāt bada cietējiem.

 9. Es stipri šaubos ka pat pie mums visiem pietiek nauda lai nopirktu pienu. Vedat to uz psnsionātiem dalat veciem cilvēkiem, tiem kas stāp pec ēdiens pie baznīcām. Katrā pagastā var apziņot cilvēkus kas būs priecīgi dzert pienu un vārīt putru.mājās var arī biezpienu paši sev un sieru uztaisīt. Esu šokā!?

 10. Vai kāds var apgalvot,ka nepienāks brīdis,kad maizes šķēle ar sviesu un biezpiena pikuci izšķirs jautājumu:,,būt vai nebūt ?”

 11. Es, atšķirībā no tām gudrajām galvām tur ES augšā,laikam neko nesaprotu no lauksaimniecības, bet no bērnības atceros, ka vecmamma govi slauca noteiktos laikos, un slauca visu, cik gotiņa uz to laiku bija saražojusi, lai nebojātu tesmeni… Nekad neatstāja pusslauktu govi tikai tāpēc, ka tajā brīdī varbūt nevajag vairāk kā krūzīti piena…
  Es laikam arī neko nesaprotu no ekonomiskas saimniekošanas, jo, manuprāt, maksāt par zemē izlietu pienu ir vienkārši nesaimnieciskuma kalngals, īpaši tāpēc, ka pasaulē miljoni cilvēku dzīvo pusbadā un pat mirst badā…tur tiek grūsti miljardi, lai viņus glābtu, bet te jau saražotu pārtiku lej zemē, un vēl tiek par to arī maksāts…Vai tiešām par to naudu nevarēja to pārtiku iepirkt un nogādāt tur, kur tā ir vajadzīga, ja reiz mums ir par daudz…
  Izskatās, ka tas bads pasulē kaut kur tiek rūpīgi plānots un vadīts, un tagad arī mēs esam tajā ierauti…

 12. Neaprotu kas notiek lV – citas Eiropas valsis turi ko velies un realizee ar mierigu pratu. Esmu bijusi 2 valstiis – nav dzirdets par kaut kadu lopu meri vai izkaushanu …

 13. ŠAUSMAS!!!!!Mūsu valsts Eiropas pavadā!!!!

 14. Vai Zemkopības ministrijā kāds saprot, ka lopu nedrīkst īslaicīgi neslaukt, un šādi īslaicīgi piena ieguves pārtraukumi nav iespējami, ja vien piens netiek izliets zemē? Pretējā gadījumā tas nozīmē lopu mocīšanu, iznīcināšanu vai tūlītēju pārdošanu. Kā tas iet kopā ar prasībām ievērot dzīvnieku labturības principus?

  • Var jau pabalstu saņemt un apjomus nesamazināt, slaucot kā līdz šim. Cik es sapratu, galvenais kritērijs ir – neparādīt šo pienu kā nodotu pārstrādei. Tātad var to pa kluso pārstrādāt mājas sierā vai sublimēt iebiezinātajā pienā, izdalīt kaimiņiem vai izdzirdīt lopiņiem, ka tik nenodot pārstrādātājiem 😀
   Pa kluso gan jau ka var arī kādam kaimiņam aiztransportēt uz fermu, lai tas pienu nodod kā savējo 🙂
   Redz, kādi varianti man iešāvās prātā, izlasot šo ziņu…

 15. Ja tagad notiek tāds idiotisms un tiek atbalstīta šāda zaimošana, kāpēc bija vajadzīga īpaši pienīgo lopu selekcionēšana un visas tās superdārgās piensaimniecības modernizācijas?????

 16. Tik tālu nu esam….murgs kaut kāds…

 17. Vai šādu stulbumu var saprast? Mērkaķisms! Turat cūciņas un ar pienu barojat tās!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+