×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
7. marts, 2018
Drukāt

Piemaksu par lielu darba stāžu varētu saņemt vairāk pensionāru (10)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien, 7.martā, vienojās par atbalstu divām iniciatīvām pensiju jomā, informē Saeimas Preses dienests.

Deputāti rosinās piemaksu par uzkrāto darba stāžu palielināt arī tiem, kuri pensionējušies 1996.gadā, kā arī ieviest pabalstu pensionāru atraitņiem.

Deputāti nolēma sadarbībā ar atbildīgajām ministrijām izstrādāt nepieciešamos grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, kā arī veikt aprēķinus par to, cik liels finansējums nepieciešams šo iniciatīvu īstenošanai.

Kā norāda Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča, piemaksas paaugstināšanu plānots attiecināt arī uz apmēram 10 000 senioru, kuri pensijā devušies 1996.gadā.

“Tas bija laiks, kad jaunā pensiju sistēma bija stājusies spēkā uz papīra, bet faktiski pensijas tika rēķinātas vēl pēc vecās sistēmas. Individuāli veiktās sociālās iemaksas vēl netika ņemtas vērā, bet pensiju aprēķinam par pamatu bija 1995.gada vidējā alga, kas bija 85 lati. Tādēļ 1996.gadā piešķirtās pensijas būtiski neatšķiras no tām, kas aprēķinātas līdz reformai, tādēļ piemaksas palielinājums šiem cilvēkiem ir ļoti būtisks,” skaidro A.Barča.

Patlaban spēkā esošā pensiju likuma redakcija paredz no šā gada 1.jūlija palielināt piemaksas senioriem, kuri pensionējušies līdz sociālās apdrošināšanas sistēmas ieviešanai – tātad līdz 1995.gada 31.decembrim. Piemaksu šai senioru grupai plānots palielināt no 1 līdz 1,5 eiro par katru darba stāža gadu. Tādējādi par katru stāžu gadu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim, piemaksa palielināsies par 0,5 eiro.

Komisija šodien konceptuāli atbalstīja arī ieceri ieviest pabalstu pārdzīvojušajam laulātajam. Priekšlikums paredz, ka pārdzīvojušais laulātais vēl gadu saņemtu pabalstu 50 procentu apmērā no mūžībā aizgājušā dzīvesbiedra pensijas.

Līdzīga kārtība ir spēkā vairākās citās Eiropas valstīs un ir būtisks atspaids atraitņiem pēc dzīvesbiedra zaudēšanas. Šāds atspaids ir būtisks tieši pirmajā gadā pēc laulātā nāves, un palīdzētu sakārtot mantojuma un dzīvesvietas jautājumus, uzsver komisijas vadītāja.

Darbs pie likumprojekta šo izmaiņu ieviešanai turpināsies šā gada 28.martā komisijas izveidotajā darba grupā.

LASI VĒL “LATVIJAS AVĪZES” RAKSTU: VĒLĒŠANU GADĀ ATCERAS PAR PENSIONĀRIEM

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Ka tik dažiem nesagribas ātrāk kļūt par atraitņiem – lielāka pensija un jaunāku sievu varēs noprecēt.

 2. Pardon! Pirmīt sadzēros šmakovku i vot sarakstīju stulbības.Kā norāda Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča, piemaksas paaugstināšanu plānots attiecināt arī uz apmēram 10 000 senioru, kuri pensijā devušies 1996.gadā.Madona tikai saima sezs duraki ????????????

 3. Protams pieliks tos nabaga 0.5 eiro , bet tūlīt arī nodokļos novilks !

 4. bet ka ar invalīdiem uz mūžu ?

  • bet ka ar invalīdiem uz mūžu ?Kā norāda Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča, piemaksas paaugstināšanu plānots attiecināt arī uz apmēram 10 000 senioru, kuri pensijā devušies 1996.gadā.Lielaka ceriba ka pieliks 1.50 ero par darba stazu ,tie ir meli klaiji MADONAS ????????????????????

 5. bet ka ar invlīdiem uz mūžu ?

 6. “Tas bija laiks, kad jaunā pensiju sistēma bija stājusies spēkā uz papīra, bet faktiski pensijas tika rēķinātas vēl pēc vecās sistēmas. ”
  Un tas bija laiks (PIRMS 23 GADIEM!), kad tika solīti visi tie brīnumi, kuri, protams, nepiepildījās –
  piemaksa par lielu darba stāžu (man tie ir 50 gadi), un piemaksa par izaudzinātiem bērniem (man tie ir 2), bet pensija man ir 250 eiro bez kādām piemaksām, tā sakot, kā jebkurai bomzenei, es atvainojos, kura nav ne strādājusi, ne ar bērniem savu jaunību “apgrūtinājusi”. BET DEPUTĀTI PAR SAVU LIELO ALGU PAAUGSTINĀŠANU ŠAJOS 23 GADOS IR VIENPRĀTĪGI NOBALSOJUŠI, TĀTAD ARĪ SAŅĒMUŠI, JAU NESKAITĀMAS REIZES. Zāļu cenas šajā laikā ir augušas vairākas reizes : Korvalols, Detraleks, pat bezrecepšu acu pilieni utt! toties NĪN maksājam tādu, itkā mums būtu deputātu algas ar visām viņu piemaksām. Kas māk, tam nāk, kā saka!
  Ja neesmu mācījusi savus bērnus dzīvot negodīgi, tad jādzīvo nabadzīgi, tāds ir negodīgas valsts spriedums.

  • Pilnīgi piekrītu. esmu nostrādājusi 58 gadus un tāda pat pensija. Barčas k-dze un citi kungi un kundzes, kas tur “augšā” ir nosēdējuši vairāk kā 20 gadus, nav domājuši par tiem , kas tur “apakšā.” Man ir 80 gadu un vairs nav laika gaidīt, kad kāda “druska” nokritīs no bagāto galda /t.i. no valdoņu galda//. Vai ZZS nav šo” taisnīgo” pensiju politiku veidojusi????

 7. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  Pardon! Pirmīt sadzēros šmakovku i vot sarakstīju stulbības.

 8. nebūs jau 0,50 ,,,bet o,40 ,,jo ienākuma nodoklis ,,20 procenti ,,,,,

Draugiem Facebook Twitter Google+