×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. oktobris, 2014
Drukāt

Maltas zīda sunīši – piemīlīgi kā mazi bērni (1)

Foto - TESSAFoto - TESSA

Tiklīdz veru dzīvnieku apģērbu veikala “Pie mazā prinča” durvis Rīgā, Ģertrūdes ielā, man pretī skrien bariņš mazu, dzīvespriecīgu, ar košām siksniņām un bantītēm sapucētu suņuku – trīs Jorkšīras terjeri un trīs Maltas zīda sunīši. Un kopā ar viņiem nāk arī saimniece, Jorkšīras terjeru audzētavas “ValdRIX” īpašniece Ineta Valdava.

Pavisam audzētavā “ValdRIX” šobrīd mitinās četri Maltas zīda sunīši un vairāk nekā desmit jorki. Jorkšīras terjeri – viens puika un divas meitenes – bija pirmie suņi, kas pirms desmit gadiem nonāca Valdavu ģimenē. Iegūt savā īpašumā jorkus – tas bija kvēls Inetas sapnis. Bet pirms trīs gadiem, apmeklējot kādu publisku pasākumu, Inetas vīrs Vigo ieraudzīja sniegbaltu Maltas zīda kucēnu un iemīlēja to tik ļoti, ka nelikās mierā, līdz viens šīs šķirnes suņa bērns nonāca ģimenes īpašumā. Tas bija Klods Monē, kuram šobrīd jau ir nepilni divi gadiņi. Pēc pusgada Klodam pievienojās vēl divi Maltas zīda sunīši – meitenītes Mūza un Pullavekis. Abas suņu meitenes šobrīd ir vienu gadu un pāris mēnešus vecas. Tulkojumā no igauņu valodas Pullavekis nozīmē mākonītis. Jāatzīst, visi Maltas zīda sunīši izskatās gluži kā mākonīši – tik balti un skaisti ar savu zīdaino spalvu un actiņām kā melnām pogām. Ineta turklāt piebilst, ka pret šīs šķirnes suņu matiem (Maltas zīda suņiem ir mati, nevis spalva) cilvēkam neveidojas alerģija.

Arī raksturs tiem ir ļoti piemīlīgs, sirsnīgs un draudzīgs. Pirmajā brīdī mani, drošs paliek drošs, aprējuši, jau pēc mirkļa Maltas zīda sunīši kļūst par vislabākajiem draugiem – nāk mīļoties, dod bučas. Mazo suņuku sirsniņa ir pilna ar nesavtīgu mīlestību pret cilvēku.

Maltas zīda sunīšu dzimtene, kā jau liecina nosaukums, ir Maltas sala. Zīmējumi uz faraonu kapeņu sienām liecina, ka šie suņi ir bijuši pazīstami jau ļoti sen. Sensenos laikos to uzdevums bija ne tikai uz kuģiem ķert žurkas, bet galvenokārt karaļnamos izklaidēt augstdzimušās dāmas. Kad viena karaļvalsts gribēja izrādīt īpašu cieņu otrai, dāvināja Maltas zīda sunīti. Arī mūsdienās šie suņi ir lieliski cilvēka kompanjoni, ar kuriem kopā var labi pavadīt laiku pastaigājoties, mīļojoties un rotaļājoties. Maltas zīda sunīši ir kā mazi bērni, teic saimniece.

– Dažkārt mūsu mājās paveras jauks skats – suņuki salien manam vīram uz krūtīm un vēdera un saldi guļ, – smaidot stāsta Ineta. Tiesa, šo suņu raksturs mēdz būt nedaudz atšķirīgs. Pullavekis ir ļoti atsaucīgs un sabiedrisks, savukārt Mūza, pirms pieņem lēmumu, vai klausīt saimnieka aicinājumam, vispirms mirkli padomā, vai viņai to vajag. Ja izlemj, ka nevajag, dodas prom. Savukārt Klods Monē laikam ir iedomājies, ka viņš ir Jorkšīras terjers – uzvedas kā šīs šķirnes suns. Maltas zīda suņi vispār raksturā ir lēnīgāki, bet ziņkārīgāki nekā jorki, stāsta Ineta.

Kā jau katram bērnam, arī Maltas sunīšiem gadās pa nedarbam. Pirms kāda laika suņu saimes zobos pazuda Inetas vīra mīļākās istabas čības. Laikam tāpēc, ka tajā laikā kucēniem nāca zobiņi, turklāt čības bija no īstas ādas.

Maltas zīda suņi ir īpaši piemēroti nevaļīgiem cilvēkiem, jo tos var nevest ļoti garās pastaigās, bet ārā tiem tomēr ir jāiet regulāri. Kādas uz ielas ir Maltas suņu attiecības ar citiem suņiem un kaķiem? Nekādas. Labi audzināti suņi uz citiem dzīvniekiem nereaģē, paskaidro saimniece Ineta.

Maltas suņiem nav pavilnas, tāpēc tie ir diezgan salīgi. Ja ārā pūš auksts vējš vai temperatūra tuvojas nullei, mugurā jāvelk siltas suņu drēbītes.

Valdavu ģimenes sniegbaltie mīluļi piedalījušies ļoti daudzās suņu izstādēs vairākās valstīs un ar lieliskiem rezultātiem – visi saņēmuši čempionu titulus.

Lai kažoks būtu sniegbalts un skaists ne tikai pirms izstādēm, bet arī ikdienā, tas ir regulāri jākopj. Apmatojums jāmazgā ar labu suņu kosmētiku, kas domāta speciāli baltiem suņiem garas, zīdainas spalvas kopšanai. Nepareizi izvēlēts šampūns skaisto kažoku var padarīt sausu un nedzīvu, stāsta Ineta. Pēc mazgāšanas ar šampūnu tajā jāieziež balzams, kas rada dzīvīgumu. Sunīti jāmazgā reizi nedēļā vai tad, ja kažoks sasmērējies. Ja suņukam saglabāta gara spalva, tā jāķemmē katru dienu, īsspalvainos rējējus var izsukāt tikai reizi nedēļā.

Foto - TESSAFoto - TESSA

Maltas zīda sunīši:

* maza auguma ar sniegbaltu, zīdainu apmatojumu

* kustīgi, sirsnīgi, sabiedriski

* viegli apmācāmi

* nemet spalvu

* var nevest garās pastaigās

* var ņemt līdzi ceļojumos

* der alerģiskiem cilvēkiem

* regulāri jākopj apmatojums

* dzīves ilgums – ap 12 gadiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. MU SKAISTI.

Draugiem Facebook Twitter Google+