×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
19. septembris, 2014
Drukāt

Piemin 170 gadus kopš mecenāta Kristapa Morberga dzimšanas

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ar piemiņas brīdi Lielajos kapos 18. septembrī tika pieminēta visu laiku lielākā Latvijas Universitātes (LU) mecenāta Kristapa Morberga (2.10.1844-8.04.1928) 170. dzimšanas diena, bet 25. septembrī K. Morberga dzīvoklī notiks arī stipendiātu tikšanās, vēsta LU preses dienests.

Piemiņas brīdī Lielajos kapos pulcējās Kristapa Morberga stipendijas saņēmēji, LU rektors, prof. Auziņš, LU Fonda valdes priekšsēdētājs prof. Lācis un LU Fonda darbinieki. Sanākušie uz Kristapa Morberga kapa izvietoja Latvijas karoga krāsās 170 ziedu klājumu. Par muzikālo fonu rūpējās Kristapa Morberga stipendiāte Elizabete Folkmane.

K. Morbergs nācis no Dobeles rajona Bukaišu pagasta, kur viņam kā jaunākajam dēlam piecu bērnu ģimenē bija paredzēts kalpa liktenis. Lai no tā izvairītos, K. Morbergs mācījies namdara amatu Jelgavā un pēc tam mērojis ceļu uz Rīgu – vienās pastalās. No lielpilsētā ienākuša mūrniekzeļļa viņš izveidojās par jaunbagātnieku, plaši izdaudzinātu namu un Romas hoteļa īpašnieku.

Aizejot mūžībā, K. Morbergs (1844 – 1928) atstāja novēlējumu, kas paredzēja nodot LU pārvaldījumā astoņus īpašumus vairāku miljonu latu vērtībā. “Visu savu kustamu un nekustamu mantu, lai tā sastāvētu no kā sastāvēdama un lai tā atrastos, kur atrazdamās, kura man tagad pieder, kā arī to, kuru es turpmāk varētu iegūt, es novēlu par pilnu īpašumu Latvijas Universitātei Rīgā, kuru es ieceļu par savu universālmantinieci,” liecina 1925. gada 7. maijā sastādītais K. Morberga testaments.

Kristapa Morberga dāsnais novēlējums ir ļāvis saņemt stipendijas studentiem ar izcilām sekmēm, aktīviem, radošiem un motivētiem. Tradīcija izmaksāt Kristapa Morberga stipendijas atjaunota 2001. gadā. Kopš šā brīža stipendijas ir saņēmuši 595 studenti.

Pieteikšanās Kristapa Morberga stipendijām 2014./2015.akad. gadam norisinās līdz 1. oktobrim, aizpildot anketu LU Fonda mājas lapā fonds.lv. Stipendijas kopējais apjoms ir 44 400 eiro. Stipendijas var iegūt LU un Rīgas Tehniskās universitātes studenti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+