Pieminekli Ulmanim piedāvā novietot Turkmenbašī ostas teritorijā 0

Turkmenistānas pilsētas Turkmenbašī pašvaldība ir piedāvājusi novietot par tautas ziedojumiem izgatavoto pieminekli bijušajam Latvijas Ministru prezidentam un Valsts prezidentam Kārlim Ulmanim ostas slēgtajā teritorijā, kur tikšot izveidots skvērs, aģentūrai LETA pastāstīja Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fonda valdes priekšsēdētāja Mirdza Stirna, kura pieļauj, ka varbūt labāk to novietot Liepājā.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Vienošanos par Kārļa Ulmaņa piemiņas zīmes uzstādīšanu Turkmenbašī (bijušajā Krasnovodskā) – pilsētā, kur cietumā datēti pēdējie Ulmaņa Valsts drošības komitejas nopratināšanas protokoli, panāca bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers, valsts vizītes laikā Turkmenistānā tiekoties ar Turkmenistānas prezidentu Gurbanguldi Berdimuhamedovu.

Sākotnēji tika plānots, ka pieminekli Ulmanim jau 2010.gada 4.septembrī novietos vecajos musulmaņu kapos, kur, visticamāk, viņš apglabāts. Šī teritorija, no kuras savulaik politiķis Joahims Zīgerists veda “zemi no Ulmaņa kapa” un dalīja saviem atbalstītājiem, patlaban atrodas visai nolaistā stāvoklī un tajā pat ganās lopi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc tam kā iespējamā Ulmaņa piemiņas zīmes uzstādīšanas vieta tika minēts rekonstruējamais parks Turkmenbašī centrā, tagad kā piemērotākā vieta tiek piedāvāta Turkmenbašī ostas slēgtā teritorija.

Apskatīt iespējamās Ulmaņa pieminekļa uzstādīšanas vietas Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fonda pārstāvjiem nav izdevies, jo viņiem vietējās varas pārstāvji nav devuši atļauju iebraukt Turkmenbašī. Šī pilsēta atrodas netālu no robežas ar Afganistānu, tāpēc svešinieki tur netiek īpaši gaidīti un viņiem ir jāreģistrējas.

Turklāt, kāds izskatīsies piemineklis Ulmanim un kur tas Turkmenbašī pilsētā atradīsies, noteikšot vietējie turkmēņu arhitekti, liecina jaunākā Stirnas rīcībā esošā informācija.

Stirna cer, ka galīgā vienošanās par Ulmaņa pieminekļa uzstādīšanu Turkmenbašī varētu tikt panākta Turkmenistānas prezidenta Gurbanguldi Berdimuhamedova vizītes laikā Latvijā, kas, kā informēja Ārlietu ministrijā, paredzēta šā gada septembrī.

Lai caur Turciju, trīs reizes pārsēžoties, aizlidotu uz Turkmenbašī, ir jāmaksā par aviobiļeti 350 latu, bet biļete uz tiešo avioreisu maksā apmēram 1000 latu, pastāstīja Stirna. Tas vien liek šaubīties, ka kaut cik ievērojamam skaitam Latvijas iedzīvotāju būs iespēja apmeklēt Turkmenbašī pilsētu, apskatīt Ulmaņa pieminekli un godināt Latvijas valstsvīra piemiņu.

Piemiņas zīmei “Sašķeltā pasaule”, kas sastāv no Artas Dumpes veidotā Ulmaņa krūšutēla un akmeņkaļa Ivara Feldberga izkaltajām granīta plāksnēm, kas simbolizē sašķelto valsti un tās iedzīvotājus, tika kopumā saziedoti 27 300 lati.

No savāktajiem ziedojumiem par piemiņas zīmi Ulmanim “Sašķeltā pasaule” ir samaksāts honorārs tēlniecei Dumpei – 7200 latu, arhitektam Laimonim Šmitam – 1260 lati un akmeņkalim Feldbergam – 2500 lati, kuram vēl pienāksies 830 lati, kas, pēc Stirnas teiktā, tiks samaksāti, kad Ulmaņa piemineklis tiks iekrauts vagonā sūtīšanai uz Turkmenistānu.

Reklāma
Reklāma

Esot arī panākta vienošanās ar “Latvijas Tiltiem”, kuri strādā arī Turkmenistānā, ka viņi nogādās Ulmaņa piemiņas zīmi Turkmenbašī. Vagona īres un apdrošināšanas pakalpojumu izmaksas tiek lēstas 4900 latu apmērā.

Stirna arī pastāstīja, ka tēlnieces Dumpes veidotā Ulmaņa krūšutēla kopija ir novietota viņa dzimtajās mājās “Pikšās”, kam 10 000 latu ziedoja Latvijas Zemnieku savienība, no kuras rindām nācis Ulmanis.

Ņemot vērā sarežģījumus, kas raduši kavēšanos ar Ulmaņa pieminekļa uzstādīšanu Turkmenistānā, Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fonda valdes priekšsēdētāja aicina apsvērt, vai lietderīgāk nebūtu tēlnieces Dumpes un akmeņkaļa Feldberga izveidoto piemiņas zīmi Ulmanim “Sašķeltā pasaule” novietot Liepājā, kur 1919.gada aprīlī, jaunajai Latvijas Republikai visdramatiskākajās dienās, uz kuģa “Saratov” atradās Kārļa Ulmaņa vadītā Latvijas Pagaidu valdība.

Paust savu viedokli Ulmaņa piemiņas zīmes sakarā Stirna aicina iedzīvotājus, rakstot Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fondam, kura birojs atrodas Rīgā, Merķeļa ielā 13.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.