×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
9. jūnijs, 2016
Drukāt

Pieminekli Uzvaras parkā aizsargā starpvalstu līgums (27)

Foto- LETAFoto- LETA

Tā dēvētais Uzvaras piemineklis Rīgā

Pieminekli Rīgā, Uzvaras parkā, aizsargā savulaik noslēgts starpvalstu līgums par Latvijas teritorijā dzīvojošo Krievijas militāro pensionāru un ģimenes locekļu sociālo aizsardzību, kurā ir pants, kas paredz pušu savstarpēju memoriālo būvju un masu apbedījumu vietu saglabāšanu un uzturēšanu, skaidroja Ārlietu ministrijas (ĀM) preses sekretārs vēstnieks Raimonds Jansons.

1994.gadā tika parakstīta Latvijas un Krievijas valdību vienošanās, kurā līgumslēdzēji atzina, ka vienošanās darbības laikā puses apņemas atturēties no nesaskaņotas vienpusējas rīcības vairākos jautājumos, tostarp par minēto pieminekli.

LETA jau vēstīja, ka Uzvaras parka pieminekļa padomju karavīriem skulptūras varētu pārvietot uz kādu vietu, kurā ir apglabāti PSRS Sarkanās armijas kareivji, Saeimas atbildīgās komisijas sēdē izteicis Uzvaras parka atjaunošanas iepriekšējā veidolā iniciators Māris Ruks.

Parlamenta Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija uzklausīja Ruku saistībā ar iniciatīvu, kura paredz atjaunot Latvijas pirmā neatkarības perioda projektu Uzvaras laukumam, kas atrodas Uzvaras parka teritorijā. Komisija vienojās, ka viedokli par šo jautājumu lūgs izteikt Rīgas domei un Ārlietu ministrijai. Sēdē izskanēja priekšlikums lūgt savu pozīciju paust arī Kultūras ministrijai.

Iniciatīvas autori cita starpā vēlas atjaunot Latvijas valstiskumam būtisko simbolisko jēgu un vietu – Uzvaras laukums galvaspilsētā tika nodēvēts un neatkarīgās Latvijas laikā iekārtots par godu Latvijas armijas nozīmīgajai uzvarai pār Bermonta karaspēku. “Pašreizējais Uzvaras laukums bieži rada nevajadzīgu konfrontāciju un kultivē pretvalstiskas aktivitātes,” norāda priekšlikuma iniciatori.

Viņi aicina Saeimu veikt atbilstošas darbības Uzvaras laukuma patiesās būtības un vēsturiskā taisnīguma atjaunošanai, kā arī savākt sabiedrības ziedojumus vai saņemt valsts dotāciju vai Krievijas kompensāciju “PSRS armijas memoriāla demontāžai”.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Līgumi ir jāievēro, bet vai tad šis piemineklis ir ar apbedījumu vietu saistīts memoriāls un vispār, es kaut kā neesmu nekur lasījis, ka tam ir memoriāla statuss, bet šajā gadījumā ir vai nav memoriāls nav svarīgi, jo līgums paredz memoriālo būvju saglabāšanu, tātad pārceļot uz citu vietu, šī būve netiek nojaukta vai iznīcināta, bet gan tiek neapšaubāmi saglabāta. Pie tās arī turpmāk varēs pulcēties PSRS armijas veterāni un tie, kuriem šis piemineklis ir būtiski svarīgs. Runa, cik saprotu ir tikai par pārcelšanu, jo šodienas Latvijai ir mainījusies vērtību skala, kas prasa fasādes remontu, un tajā ir vainojama arī pati Krievija ar savu patreizējo starptautisko uzvedību.

  • Vienkāršāk protams ir sarīkot referendumu, vai šim piemineklim ir piemērojams memoriāla statuss. Kā tauta lems, tā būs.

 2. nu, viņi to veselu var vest mājās

 3. Idiotisms,kādus līgumus tikai nav pārkāpusi pati Krievija!Mani vecāki bija spaidu kārtā spiesti maksāt no algas par šo biedēkli un man kā mantiniecei ir tiesības izteikt savu viedokli par šo ķēmu nu jau brīvā Latvijā.NOJAUCA taču Ļeņina pieminekli.Polijā,Ukrainā to dara ,KAPĒC mēs nevaram,jo vairāk tapēc,ka šo monstru izmanto krievu neofašisti par savu tusēšanās vietu.Ja viņi vēl rīkotos kā latvieši,noliktu ziedus un ietu mājās,to varētu saprast,bet tur tiek rīkota nodzeršanās un tancuļkas.
  TĀ NAV NELAIĶU GODINĀŠANA !!!!!!!

  • Tā viš i’ – TĀ NAV NELAIĶU GODINĀŠANA; tā ir teritorijas aizzīmēšana, kā jau tas dabā ierasts …

 4. 1. Fašistisko izdzimteņu, kara noziedznieku istukaniem nav vietas 21. gadsimta Eiropā, Polijā un citur tos aizvāc..
  2. Līgumi ar fašistisko Krieviju nav vairāk vērti, kā tinte, kas tika izlietota tos parakstot.
  Uzvaras laukums nedrīkst būt cūcisku dzīru vieta jebkādas cilvēcības pazīmes zaudējušiem organismiem.

  • Да вы просто напрашиваетесь. Думаете нам ответить нечем. А милда то вот она, рядом.

   • Nevar salīdzināt Brīvības pieminekli ar okupācijas laikā uzcelto uzvaras pieminekli. Brīvības piemineklis ir Latvijas valsts simbols. Un neskaitāmus gadus šo simbolu skatījušas arī to cilvēku acis, kuri Latvijā iedzīvojušies un varbūt pat iedomājušies, ka dzīvo Latvijā, vietā ar senu kultūru un cilvēciskām attiecībām vienam pret otru.
    Uzvaras piemineklis veicina nesaprašanos un veicinās nesaprašos starp ļaudīm, kuriem šajā zemē nav gana diezgan ar to, ka bauda visus Latvijas labumus, bet katru gadu īpaši izrāda, ka ir pārāki par citiem cilvēkiem.

    • Вот вы Улдису раскажите про свою страну «с древней культурой и человеческими отношениями друг к другу», а то он видимо про это не знает совсем. Ваш государственный символ, построенный в том числе и на деньги русской общины, остался стоять на своём месте только благодаря заступничеству Веры Мухиной, знаменитого советского скульптора. Но об этом никто не вспоминает и не высказывает никакой благодарности. В городе даже музея её нет. Хотя её родовой дом до сих пор стоит на улице Тургенева.
     Вот ежегодные марши ваших фашистов под государственными флагами к государственному символу действительно вызывают непонимание, а памятник победы – нет.

     • grafistam vēlreiz

      Lūk, šoreiz kļūdāties, ka neviens nezina, kas paglāba Brīvības pieminekli. Bet ne jau par to ir tik daudz jārunā, grafist. Ir jārunā par to, kā tas gadījās, ka vispār lielā un varenā krievu tauta iedomājās okupēt mazo Latvijas teritoriju. Vai tas nav svarīgāks fakts par Muhinas labo sirdi? Lai gan man ir cieņa pret jebkuru cilvēku, kurš ir gatavs aizstāvēt vērtības. Un par to arī viss šis stāsts- par laukumu un 1939. gadu. Viss, ko raksta vai runā par skaisto padomju cilvēku un viņa sasniegumiem vai labajām sirdīm atduras pret režīmu, ko nevadīja viens vai daži cilvēki, bet par to, kas notika totālās valdīšanas laikā. Ne velti Krievijā nepatīk cilvēki, kuriem ir cits viedoklis. Bet visu cieņu tiem un arī vēl tiem cilvēkiem, kuri nebaidās stāstīt par to naidu, ko uzkurināja vara, kas cilvēkus šāva, spīdzināja, noslepkavoja vēl pirms kara sākšanās. Tā tas bija gan Krievijas, gan vēlāk Austrumbloka valstīs. To zina ikviens cilvēks. Ne man strīdēties vai nopelt kāda cilvēka komentāru. Cilvēkos šādas krievu valodā rakstītas runas aizvaino. Un tas jau ir katra paša cilvēka godaprāts, aizvainot vai būt tolerancē. Galu galā, dzīvojam 21. gadsimtā un katra viedoklis ir jārespektē. Nedomāju, ka visi, kuri iet pie pieminekļa, arī svin uzvaru pār kaut ko. Ir svētki un tradīcijas. tad ar to arī cilvēki lepojas, ar tradīcijām. Pat, ja tās izraisa nepatiku. Vispār jau tas ir kultūras jautājums. Kā sarunāties un pie kādas atziņas katram nonākt.
      Jauku svētdienu, grafist.

 5. tak jau aizskarts kremļa “gods” … 🙂

 6. Tik liels troksnis, bet piemineklis nav apkopts- augšēja platforma apaugusi ar zāli, nav ne nopļauta, ne izravēta, vismaz pāris dienas atpakaļ no tramvaja loga varēja redzēt plīvojam garu zāli- tā arī Latvijā ieviesta ” kultūra” ?

  • Apkopt pieminekli nav tik vienkārši, kā 9. maijā sarīkot dzerstiņu pie pieminekļa. Pēc līguma visdrīzāk sanāk, ka tas “Pārdaugavas .. ” jākopj Latvijas tautai. Atbrīvotāji taču ar tādiem niekiem nenodarbojas.

 7. Vēl neliela piebilde – atšķirībā no šī pieminekļa, Tallinas “bronzas Aļoša” gan bija apbēdījuma vieta padomju karavīriem. Bet tāds pat līgums netraucēja Igaunijai veikt pārapbēdīšanu un pieminekļa pārcelšanu uz tam piemērotu vietu – uz kapiem.
  Man ir kauns par Latvijas ĀM gļēvumu!

  • Igaunijai nebija līguma ar Krieviju, tāpēc “Aļošu” vartēja mierīgi pārvietot. Sīkā meklē krievu mēnešrakstā Soveršeno Sekretno, ja nemaldos 2008 gada februāris. Uzklikšini avīzes nosaukumu” googlē”!

   • Ага. Ну очень «мирно» переместили. Последствия расхлёбывают до сих пор.

    • Pirms pārvietošanas pat nebija zināms kopējais apglabāto sarkanarmiešu skaits. Ilgi nācās meklēt datus par kritušajiem. Saki, Grafist, vai sabiedriskā transporta pietura pilsētā ir labākā vieta kapiem? Baltijā nav tradīcijas masu pulcēšanās vietā pilsētas ielā ierīkot apbedījumus, Tā dara tikai Krievijā-Sarkanais laukums Maskavā. Latvieši piemiņas vietās dzerstiņus un dejas nerīko! Tomēr iesaku SOVSEKRETNO palasīt. Raksta autors pat nebija no Igaunijas, rakstā tika iztirztts arī notikuma juridiskais aspekts. Starp citu, veikalu demolēšana, izlaupīšana, dzeršļāšana bija viena no tās nakts galvenajām iezīmēm. Viss notika īsti krieviskā garā, īstas atbrīvotāju orģijas . Tur nebija foto montāža.

    • Ну да, ну да. А может проще было остановку переместить. И павших ведь хоронили во время войны, не до условностей было. Всё остальное обычное бла –бла. А хорошо подготовленная провокация – дорого стоит. Спецслужбы радуются, все политики довольны. И не надо впаривать про истинные причины.

    • Ну да, ну да. А может проще было остановку переместить. И павших ведь хоронили во время войны, не до условностей было. Всё остальное обычное бла –бла. А хорошо подготовленная провокация – дорого стоит. Спецслужбы радуются, все политики довольны. И не надо впаривать про истинные причины.

 8. Nojaukt aizliegts saglabāt. Kur lai ieliek pieturas zīmi?

  • Ты запятую в мозгу себе поставь! Сколько можно тебе говорить, что красть чужие ники нехорошо! Ты же вор! Причём совсем без мозгов, если даже простенький ник себе придумать не можешь.

 9. Ar okupetajvalsti noslegts ligums

 10. Nojaukt nevar bet demontet un kados kapos uzlikt gan var!!! Kaa kaimini igauni.

 11. Juristi mums maaceetu interpreteet, kaa vajadziigs mums shodien visaadus shaadus pantus, ja tik buutu uznjeemiibas. 🙂 Varbuut ir kaads centiigs jurispudences students ar shaadu teemu un kaa to risinaat???

Draugiem Facebook Twitter Google+