×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
21. oktobris, 2015
Drukāt

Pieminēs Bertu Rūmnieci (1)

Foto: Teātra muzeja krājumsFoto: Teātra muzeja krājums

Šodien plkst.17 Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā notiks latviešu teātra aktrises Bertas Rūmnieces 150. jubilejai veltīts sarīkojums, aģentūru LETA informēja muzeja projektu vadītāja Anna Sirmā.

Godinot izcilo aktrisi 150. dzimšanas dienā, Eduarda Smiļģa Teātra muzejā izveidota Rūmniecei veltīta izstāde no Rakstniecības, teātra un mūzikas kolekciju krātuves materiāliem. To vidū ir mēbeles, mākslas darbi, piemiņas lietas, ko muzejam savulaik dāvinājušas aktrises meitas. Arī no Jūrmalas muzeja deponētais Kurta Fridrihsona aktrises Rūmnieces portrets.

Sarīkojumā piedalīsies aktrises, kuras dažādos laikos spēlējušas tās pašas lomas, kuras spēlējusi Rūmniece – Latvijas Nacionālā teātra aktrises Baiba Indriksone, Lolita Cauka, Ilze Rudolfa un Valmieras Drāmas teātra aktrises Lelde Kalēja un Dace Everss.

Rūmniece teātra gaitas sākusi pie Ādolfa Alunāna 1883. gadā un darbojusies uz skatuves līdz 1953. gadam. Viņas darbs saistās ar Rīgas Latviešu teātri, Jauno Rīgas teātri, Pirmā pasaules kara laikā Jauno Pēterpils teātri, bet ar Nacionālo teātri no tā sākuma 1919. gadā līdz mūža beigām 1953. gadā.

Rūmnieces atveidoto lomu skaits mērāms vairākos simtos. Viņas pirmā loma bija Ādolfa Alunāna izrādē “Piltenieks Rīgā” 1883.gadā, pēdējā iestudētā loma – vecmāmuļa Alekseja Arbuzova lugas “Taņa” iestudējumā 1953.gadā. Rūmniece ir bijusi pirmā Ažas lomas atveidotāja Rūdolfa Blaumaņa “Pazudušajā dēlā”, arī pirmā Indrānu māte “Indrānos”, Orta Raiņa “Pūt, vējiņi!” iestudējumā. Neskaitāmās lomas latviešu un ārzemju autoru darbos tika atveidotas ar dzīves gudrību, vienkāršību un sirds degsmi. Par daudzajām atveidotajām mātes un vecāsmātes lomām viņai piešķirts goda nosaukums – Latviešu teātra māmuļa.

Rūmniece ir pirmā aktrise sieviete, kura saņēma Tautas mākslinieces nosaukumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. To LPSR Tautas mākslinieci labāk nepieminēt, nez vai pati Rūmniece bija lepna uz čekistu tituļiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+