Latvijā
Vēsture

Pieminēs holokausta notikumus Talsu novadā 2


Pieminekļa autors Ojārs Feldbergs šorīd vēl nevēlas atklāt piemiņas zīmes izskatu.
Pieminekļa autors Ojārs Feldbergs šorīd vēl nevēlas atklāt piemiņas zīmes izskatu.
Publicitātes foto

Šogad aprit 76 gadi kopš holokausta notikumiem Talsu novadā. Šo gadadienu pieminēsim ar aizlūgumu un piemiņas zīmes “Sašautais akmens” atklāšanu 6. augustā plkst. 12, LA.lv uzzināja novada domē.

Talsu novada Abavas pagastā, netālu no Sabiles pilsētas, mežā starp Sabiles–Rendas ceļu un Abavu, atrodas Sabiles ebreju masu kaps. 1941. gada 6. augustā etniskā terora laikā tur tika nogalināti 240 Sabiles ebreji – gan bērni, gan pieaugušie.

Šī vieta ir emocionāli nomācoša, jo blakus kā uzplēsta brūce zemes klēpī vīd bedre, kas bija paredzēta Sabiles čigāniem. Viņi holokausta laikā palika dzīvi, jo toreizējais pilsētas galva Mārtiņš Bērziņš atteicās parakstīt dokumentu par Sabiles čigānu nošaušanu.

“Šai vietā paredzēts izveidot piemiņas ansambli ar pārdomu ceļu. Pašlaik tapusi piemiņas zīme “Sašautais akmens” – pulēts laukakmens ar 240 izveidotiem caurumiem, kuri simbolizē nošautos Sabiles ebrejus. Viss ansamblis veidos vienotu tēlu, kas ļautu ar cieņas pilnu attieksmi atcerēties un pieminēt traģisko Sabiles ebreju iznīcināšanu un gūt mierinājumu dabas harmonijā un skaistumā,” stāsta viens no piemiņas ansambļa autoriem, tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs. Piemiņas vietas izveidē ar viņu kopā strādā arhitekts Mikus Lejnieks.

Piemiņas vieta top par saziedotajiem līdzekļiem, un tās tapšanu atbalsta Talsu novada pašvaldība, Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvalde, AS “Latvijas Valsts meži” un biedrība “Pedvāle”, taču aicināts piedalīties ikviens.

LA.lv