×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
5. decembris, 2014
Drukāt

Pieminēs staļiniskā terora iznīcinātos PSRS latviešus (11)

Foto - LETAFoto - LETA

Svētdien Latvijā kā parasti klusi atzīmēs Pret latviešu tautu vērstā totalitārā komunistiskā režīma genocīda upuru piemiņas dienu, kuras laikā piederīgie atceras 1937. – 1938. gadā staļiniskā genocīda laikā nogalinātos Padomju Savienības latviešus. Šī diena kopš 1998. gada tiek atzīmēta decembra pirmajā svētdienā.

Organizācijas ”Rīgas Memoriāls” vadītāja Ruta Ozoliņa informēja, ka bojāgājušos tradicionāli pieminēs svētdienas dievkalpojumā Sv. Pētera baznīcā Rīgā. Dievkalpojums notiks plkst. 10. Pēc tā ļaudis, kas vēlas ar sveci vai ziediem godināt etniskajās tīrīšanās nošautos vai nomocītos Padomju Savienības latviešus, dodas pie piemiņas svētvietas, kas kopš 1992. gada iekārtota minētajā baznīcā.

Terors pret latviešiem sākās saskaņā ar 1937. gada 30. novembra Iekšlietu tautas komisariāta tautas komisāra Nikolaja Ježova pavēli, kas paredzēja ar 3. decembri vienlaikus visā PSRS sākt par ”spiegošanu, diversijām, pretpadomju darbību aizdomās turēto” latviešu, visu latviešu politemigrantu, latviešu iestāžu, kultūras biedrības “Prometejs”,
klubu, latviešu strēlnieku sekciju un citu biedrību darbinieku latviešu arestus. Īpaši no latviešiem bija ”jāattīra” PSRS drošības, aizsardzības, kā arī citas valsts iestādes un lielākie uzņēmumi. Realitātē tas nozīmēja, ka tika sagrauta ne vien PSRS latviešu kultūras un sabiedriskā dzīve, iznīcināta izdevniecība ”Prometejs”, teātris ”Skatuve” Maskavā un teātris Smoļenskā, latviešu skolas, bet arī faktiski likvidētas arī 372 latviešu zemnieku kolonijas, kas Iekškrievijā un Sibīrijā pastāvēja kopš 19. gadsimta. Kā raksta vēsturnieks Jānis Riekstiņš, no PSRS dzīvojošajiem 
230 000 latviešu “pa latviešu līniju” arestēja 22 360 cilvēkus, no kuriem 74% nošāva. Šie skaitļi nav galīgi, jo daudzi latvieši tika nomocīti cietumos un nometnēs, kā arī arestēti citu tautību pārstāvju vajāšanas kampaņās.

No arestētajiem un nošautajiem tikai neliela daļa latviešu piederēja lielinieku elitei, piemēram, čekisti Jūlijs Daniševskis un Jēkabs Peterss, nomenklatūras pārstāvji Jēkabs Alksnis, Roberts Eidemanis, Jānis Rudzutaks. Masveidā tie tomēr bija ”mazie latvieši”, tostarp kultūras ļaudis – aktrise Marija Leiko, literāts Linards Laicēns, mākslinieks Gustavs Klucis. Upuru vidū bija arī leģendārais latviešu strēlnieku pulkvedis Jukums Vācietis.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. šajā dienā varētu strīpainie arī piedalīties,jo viņu tautības pārstāvji bija galvenie rīkotāji boļševiku mašinērijā ,ar visām no tā izrietošām sekām. Par holokaustu tiek uzņemtas desmitiem filmas,kurās propogandē viņu lielās ciešanas.Notikumus, kur paši bija sadisti,slepkavas kaut kā nereklamē ,zarna par tievu. Pieminētais ježovs ar trīs klašu izglītību,arī no tās pašas plejādes.

 2. Tas gruzinu mudzis. Zel ka vinu atrak nenobendeja. Cilveki , visas republikas, tika tureti naves bailes. Sirds smeldz par nevainigajiem upuriem. To nekad un neviens neizdzesis no pasaules vestures.

 3. Nejauciet jēdzienus, padomju skolās mācītie žurnālisti! Tas nebija staļiniskais, bet komunistiskais terors, kas sakņojās marksismā-ļeņinismā, tikai Staļins bija tikai viens no tā redzamākajiem izpildītājiem PSRS. Tāpat kā līdzīgs masveida terors, kas balstījās šajā ideoloģijā, tika realizēts Ķīnā, Korejā, Vjetnamā, Kambodžā un citur pasaulē, un arī tur izpildītāji bija savi vietējie staļini.

 4. krā 6. decembris, 2014 23:16 Atbildēt

  Bet kur var rakstīts par tiem, par kuriem zināms vien tas, ka kādā vakarā, krievu zaldāti paaicinājuši iziet laukā parunāties, bet pēc tam to cilvēku neviens vairs nav redzējis un par viņu nekur nekas nav zināms? Tas notika 1945.gadā, jau pēc kara.
  ————————–
  Jāaicina, jāvēršas pie visiem vēl dzīvajiem aculieciniekiem,lai Latvija un pasaule zina un nepieļauj kremļa zvēriem vai citiem cilvēknīdējiem ko tādu atkārtot vēlreiz!

 5. Bet kur var rakstīts par tiem, par kuriem zināms vien tas, ka kādā vakarā, krievu zaldāti paaicinājuši iziet laukā parunāties, bet pēc tam to cilvēku neviens vairs nav redzējis un par viņu nekur nekas nav zināms? Tas notika 1945.gadā, jau pēc kara.

 6. Protams skumji par upurētajiem tautiešiem, nonosodīts un vēl netiesāts krievu komunistu noziegums! Bet… viņi nebija mazi bērni un jau bija labi iepazinuši lenina-stalina asinskāro zvēru režīmu no visām pusēm, tomēr akli ticot jūdu komunistu meliem palika krievu psrs zvēru dārzā brīvprātīgi. Viņiem bija labi zināms, ka viņu dzimtene ir plaukstoša nacionāla un brīva valsts, kur pavisam cita dzīve tiem būtu, kā arī kara gadijumā, būtu labi naidnieku pārzinoši kadri unpadomdevēji, kā arī karam,cīņai piemēroti profi.

  • Naivais, izceļotājiem ārpus Latvijas pirms 1915. nemaz nebija tiesības pretendēt uz LR pilsonību un atgriezties Latvijā. Tie lielākoties bija izceļojuši uz brīvajām zemēm Krievijas plašumos. Tādēļ labāk būtu turējis pirkstus tālāk no taustiņiem un neapvainojis darbarūķus nāves grēkos.

 7. Žēl ka tik daudz boļševisma apdūmoto latviešu meklēja laimi komunisma cēlāju zemē un saņēma savu devu. Tikai, bet ja 1940. gadā kaut 5’000 boļševisma apdūmoto būtu drāzušies komunismu celt toreizējā Latvijā – kas būtu palicis pāri.

 8. Krievu okupācijas laikā lasīju, ka Jukumu Vācieti iebāzuši sērskābē. Tagad raksta, ka komunistbandīti to nošāvuši – nezinu, kam ticēt? Grāmatā “Latvieši padomju varas augstumos” ( autoru neatceros) attaisno komunistbandītus, rakstot, ka komunists Rudzutaks padomju latvijā būtu bijis labāks par Pelši, Vossu. Tas nekas, ka Rudzutaks dzīvoja Kremļa tuvumā(droši vien kāda komunistbandīta nošauta muižnieka īpašumā). Nerunāsim par Bērziņu Sibirijā un citiem “nažiem”. Tas tikai norāda, ka komunistu iekārta ir visdrausmīgākā iekārta, kāda pastāvējusi uz zemeslodes.

  • Komunistu riikotaas shausmas, tiek piemineetas vietaa un nevietaa kaa taada modes lieta. Gribeetos shai sakaraa retoriski jautaat, cik miljonus cilveeku komunisti noslepkavojushi Polijaa, Chehijaa u.c. valstiis, kuraas ar kremlja atbalstu ilgstoshi bijushi pie varas? Vai tieshaam cilveeki taa arii nekad nesapratiis, ka komunistu varas darbi ir tikai viens no visu laiku nelietiibu kjeedes posmiem un, ka iistaa ljaunuma sakne ir saataniskaa Maskavas kremlja impeerija?

 9. Par nošautajiem latviešiem Butovā, Komunarkā vairāk var lasīt Nekropole.info! Tur ikviens aicināts ierakstīt arī savus piederīgos, lai saglabātu viņu piemiņu.
  No visas pasaules ļaudis atrod savus piederīgos, kuri pazuduši PSRS nāves nometnēs.
  Arī Jūs variet meklēt.
  Nekropole.info ir publicējusi GULAG arhīvu.

Draugiem Facebook Twitter Google+