Latvijā
Vēsture

Pieminēs traģiskos uzbrukumus Nāves salai pirms simt gadiem 16

Publicitātes foto

Tieši pirms simt gadiem Nāves salā vācu karaspēks veica lielāko ķīmisko gāzu uzbrukumu Pirmā pasaules kara laikā Latvijas teritorijā, kurā dzīvības zaudēja vairāk kā simts latviešu strēlnieku. Pieminot viņu varonību, Ķekavas novada pašvaldība 23.-25. septembrī rīko trīs dienu pasākumu “Latviešu strēlnieki Nāves salā”, LA.lv uzzināja Ķekavas novada domē.

Pasākuma cikls sāksies piektdienā, 23. septembrī, ar starptautisko konferenci “Ķīmisko ieroču pielietošana: Latvijas (Ķekava) un Beļģijas (Ipra) vēsturiskais mantojums. Mūsdienu izaicinājumi”. Tajā Latvijas Nacionālo Bruņoto spēku (NBS) un ārvalstu eksperti ziņos par ķīmisko ieroču pielietošanu un sekām 1. pasaules karā gan Rietumu, gan Rīgas frontē, kā arī spriedīs par ķīmisko ieroču kā masu iznīcināšanas līdzekļu pielietošanas konsekvencēm mūsdienās.

Konferences otrajā daļā paredzēta paneļdiskusija “Ķīmisko ieroču izmantošana. Drauds drošībai? Mūsdienu izaicinājumi”, kurā piedalīsies starptautiskie eksperti – Pols Vokers no Pasaules zaļā krusta un Kajs Čens no Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas, bet Latviju pārstāvēs – atvaļinātais NBS pulkvedis, vēsturnieks Jānis Hartmanis.

Pēc konferences Daugmales multihallē notiks filmu vakars, kurā ikviens varēs noskatīsies trīs filmas par latviešu strēlniekiem. Tāpat būs apskatāma NBS izstāde par ķīmiskajiem ieročiem un Ķekavas novadpētniecības muzeja izstāde “Latviešu strēlnieku cīņās 1915-1916”.

Savukārt 24. septembrī pasākuma otrās dienas galvenā norises vieta būs Nāves sala, kur plkst. 12 notiks svinīgā ziedu nolikšana pie pieminekļa Nāves salas aizstāvjiem. Tajā piedalīsies arī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. Visas šīs dienas laikā iedzīvotāji aicināti dāvāt ziedus, lai kopīgi veidotu ziedu zvaigzni latviešu strēlniekiem pieminekļa pakājē.

Tāpat visas dienas garumā interesenti varēs gida pavadībā iepazīt Nāves salas notikumus pirms simt gadiem, nobaudīt karavīru lauku gardumus un apskatīt NBS izstādi par ķīmiskajiem ieročiem. Uz Nāves salu pasākuma apmeklētāji varēs nokļūt, pārceļoties ar laivām un lielu plostu.

Nāves salas takas izzinās arī Ķekavas novada un sadarbības pašvaldību skolēni, kuri piedalīsies erudīcijas konkursā-spēlē “Mēs – strēlnieku mazbērni”. Pēc aktivitātēm Nāves salā latviešu strēlnieku piemiņai sestdienas vakarā Daugmales multihallē notiks NBS orķestra koncerts un balle strēlnieku garā ar grupu “Rumbas kvartetu”.

Pasākuma cikla pēdējā dienā – svētdienā, 25. septembrī, ikviens ir aicināts piedalīties piemiņas dievkalpojumā latviešu strēlniekiem Doles-Ķekavas ev. lut. baznīcā, bet pēc dievkalpojuma pievienoties uz ziedu nolikšanu Nāves salā kritušo strēlnieku Brāļu kapos – plkst. 13.30 – Ikšķiles Vecajos kapos un plkst. 14.30 – Salaspils novada Vecpelšu Brāļu kapos.

LA.lv