×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
28. novembris, 2014
Drukāt

Pieminot Brīvības cīņās kritušos kadetus, dzers melnu kafiju un pasniegs Goda zobenu (1)

Foto: Normunds Mežiņš, RJCFoto: Normunds Mežiņš, RJC

Svētdien, 30. novembrī, Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā notiks Melnās kafijas vakars, kurā tiks pieminēti tie Latvijas Kara skolas kadeti, kuri krita Brīvības cīņu kaujā pie Vareļu mājām, vēsta Aizsardzības ministrija.

Piemiņas pasākumā piedalīsies aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, kā arī aizsardzības akadēmijas personāls un kadeti.

Atceroties 95 gadus senos notikumus, vakara jundā izsauks 14 kritušo kadetu vārdus un pie viņu fotogrāfijām aizdegs lāpas. Pēc tam visi klātesošie sēdīsies pie vakariņu galda, dzers melnu kafiju un ēdīs rupjmaizi ar marmelādi, teiks uzrunas un dziedās karavīru dziesmas.

Pasākuma laikā gada labākajam akadēmijas absolventam tiks pasniegts Latvijas armijas ģenerāļa Lāčplēša ordeņa kavaliera Mārtiņa Hartmaņa Goda zobens. To pasniegs ģenerāļa meita Astrīda Ivaska.

Tradīcija rīkot “Melnās kafijas vakaru” mantota no Latvijas brīvvalsts laikā dibinātās Kara skolas.

Kara skola tika izveidota 1919. gada septembrī, taču plānotās mācības bija jāatliek, jo 9. oktobrī aktivizējās Bermonta karaspēks, un Kara skolai tika dots uzdevums saformēt divas kaujas rota un doties uz Pārdaugavu.

Atkāpjoties uz Daugavas labo krastu, apšaudē krita divi kadeti. Pēc 11. novembra kaujām Kara skola pārgāja dzelzceļa tiltu uz virzījās Jelgavas virzienā, lai nogrieztu atkāpšanās ceļu uz Šauļiem, ieņemot dzelzceļu un izpostot sliedes. Šajā uzdevumā kadeti sastapās ar sīvu ienaidnieka pretestību.

18. novembrī, izmantojot pārspēku, bermontieši sāka aplenkt kadetus, kas atradās pie Vareļu mājām. Izlaužoties no draudošā aplenkuma, 12 kadeti krita, septiņi – ievainoti un evakuēti, bet divi tika saņemti gūstā.

21. novembrī Kara skola saņēma pavēli atgriezties Rīgā un uzsākt mācības. Pēc grūtā pārgājiena, atgriežoties Rīgā, vakariņā nebija nekā cita kā vien rupjmaize, marmelāde un miežu kafija. 1919. gada 1. decembrī kadeti uzsāka mācības, un nepilnu divu mēnešu laikā 14 kadeti tika apbalvoti ar Lāčplēša kara ordeni.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Un kāpēc nav pieminēts kapelāns Raimonds Krasinskis?

Draugiem Facebook Twitter Google+