Kultūra
Teātris un kino

Pieminot Ingmara Bergmana simtgadi, rīko īpašu seansu0

Publicitātes foto

14. jūlijā pasaule simtgadē pieminēs vienu no dižākajiem 20. gadsimta kinorežisoriem Ingmaru Bergmanu, un festivāls “Baltic Pearl” paziņo par īpašu seansu.

Bergmans – rakstnieks, dramaturgs, kino un teātra režisors – ieņēma unikālu vietu pagājušā gadsimta otrās puses kultūrā. Runājot par tā laika kinematogrāfa parametriem, intelektuālās un radošās jaudas ziņā ar viņu var līdzināties vien Fellīni, Kurosava, Viskonti un vēl tikai pāris režisori.

Kā teicis pats Ingmars Bergmans, kinematogrāfā viņš atklāja “valodu, kurā viena dvēsele var sazināties ar citu, izvairoties no intelekta represīvās kontroles.”

Festivāls “Baltijas pērle” savā programmā septembrī piedāvās viņa pēdējo lielajam ekrānam uzņemto filmu – “Fanija un Aleksandrs”, kas saņēmusi četras “Oskara” balvas, “Zelta globusu”, Britu Kinoakadēmijas balvu BAFTA, augstākos Francijas, Itālijas, Lielbritānijas, Zviedrijas kino apbalvojumi, uzvarējusi Venēcijas kinofestivālā, saņēmusi gada Labākās filmas titulu ASV un Eiropas kritiķu vērtējumā.

“Turklāt šis būs patiesi unikāls notikums, jo filmas nesējs ir 35 mm kinolente! Tā kā Eiropā tās nav pat autora dzimtenē, Zviedrijas Kino institūtā, festivālam to laipni piekrita atvēlēt Amerikas Kino institūts, kas visvairāk zināms kā leģendārās “Oskara” balvu pasniegšanas ceremonijas rīkotājs,” pauda festivāla rīkotāja Marina Ļipčenko.

Institūta nodaļa, kuras pārziņā ir visu “Oskara” balvai nominēto un balvu saņēmušo filmu kopiju saglabāšana, restaurācija un konservācija, ļauj izmantot kādu no savām kinolentēm tikai tad, ja saņemts apstiprinājums, ka interesējošās filmas kopiju nav iespējams saņemt no citiem avotiem. “Tā nu var ar pārliecību sacīt, ka filmas “Fanija un Aleksandrs” kopija, ko redzēs Rīgas skatītāji, ir pasaulē vienīgā un atlidos uz Latviju tieši no Holivudas pakalniem,” piebilda Ļipčenko.

Pat tie, kuri uzskatīja, ka Bergmans ir pārāk elitārs vai pārāk sarežģīts, vienmēr atzina, ka filma “Fanija un Aleksandrs” ir viņa labākais darbs, ko var skatīties bezgalīgi daudz reižu. Nav nejaušība, ka Ziemassvētku vakarā tieši šo filmu Zviedrijas televīzija izrāda katru gadu.

Ar filmas “Fanija un Aleksandrs” pasaules triumfu beidzās vesels laikmets. Kino stāsta notikumi atainoti divu bērnu – Fanijas un Aleksandra – acīm: viņu gaidas, sajūsmu un trauksmi režisors restaurē pēc “savas atmiņas viļņiem”, kuros neapšaubāmi fakti sadzīvo ar rēgiem un maģiju, fantāzijas pasaule un īstenība uztverē saplūst. Filma ir apbrīnojami skaista, dižena un nesteidzīga. Tā detalizēti rekonstruē ne tikai pagājības gaisotni, bet arī sen un neatgriezeniski zudušā bērnības laika smeldzīgi brīnumaino noskaņu.

Filma tiks izrādīta festivāla “Baltijas pērle” programmā “Kino klasika” 19. septembrī.

LA.lv