×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
7. janvāris, 2015
Drukāt

Piena cenas kritums veikalos nenonāk. Zemnieki – izmisumā, pelna pārstrādātāji un tirgotāji (9)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Lauksaimniecības Tirgus veicināšanas centra apkopotā informācija liecina, ka decembrī salīdzinājumā ar septembri piena produktiem cenas pat ir pieaugušas. Ceturtajā ceturksnī biezpienam (5%) cena pieaugusi par 11% – no 4,57 līdz 5,07 eiro/kg, sviestam (82%) – par 13% – no 6,20 līdz 6,96 eiro/kg, bet pienam (3,5%) – par 15% – no 0,94 līdz 1,08 eiro/l. Tomēr pilnpiena biezpienam, ko Rīgas Centrāltirgū pārdod pats ražotājs, cenas nav augušas, apgalvo pārdevēji. 
Tā cena ir virs 4 eiro par kilogramu, tomēr var atrast lētāku vājpiena biezpienu zem šīs cenu atzīmes. Vija Žuka (attēlā), kura pārdod dažādu uzņēmumu piena produkciju, arī nav novērojusi cenu pieaugumu. “LA” aptaujātie Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi apliecina, ka ar vājpiena biezpienu vēl spējot iekļauties 
4 eiro cenā par kilogramu. “LA” aprēķini liecina, ka ar katru biezpiena kilogramu var nopelnīt 17 centus. Veikali ar biezpienu pelna vairāk, nekā par vienu piena kilogramu saņem zemnieki.

Krīt par 25% un tagad – vēl par 10%

Lauksaimnieku dati rāda – piena iepirkuma cena jau pērn pēc Krievijas embargo ieviešanas piecu mēnešu laikā samazinājās par 25% un šā gada sākumā daļa zemnieku saņēmuši vēsti par iepirkuma cenas samazinājumu vēl par 10%, kas atstās būtisku ietekmi uz piena lopkopību. Jau pērn augusta otrajā pusē eksperti norādīja, ka piena cena vairs nesedz ražošanas izmaksas. Tolaik vidēji viena kg piena saražošanai saimniecības tērēja vidēji 24,9 eirocentus. Vēl jūlijā vidējā piena iepirkuma cena valstī bija 29,3 eiro centi par kg, bet augusta vidū pēc Krievijas embargo ieviešanas daudziem saimniekiem tā tika samazināta līdz 19 – 24 eirocentiem par kg, un šogad kritums turpinās. Pērn janvārī vidējā piena iepirkuma cena Latvijā bija 34,2 eirocenti par kilogramu.

Zemnieki saņēmuši ziņas, ka šomēnes piena iepirkuma cenas gatavojas vēl samazināt divi lielie piena pārstrādes uzņēmumi. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis mikroblogošanas vietnē “Twitter” vēsta: “Daudzi piena ražotāji 1. janvāri sagaida ar sliktu ziņu! Piena iepirkuma cenas kritums vēl par 10%, nu jau daudzi saimnieki būs zem ūdens :(”

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Kaut iet pārraudzība tik tiešām AS”SMILTENES PIENS” pienu no litriem nepārrēķina kg kaut pieņem litrus bet raksta kg nu kaut kā jau jāpelnās uz zemnieku rēķina.

 2. Piena piegādātājs Atbildēt

  Arī AS smiltenes piens blēdās uz piegādātāju rēķina jo pienu piņem litros bet raksta kg ( man gadā iznāk zaudēt 2t piena)piena litrs ir smagāks kā kg.Kur paliek lielā piena starpība! Par pienu maksā0.21centu bet kādas cenas ir veikalā!

  • Piens ir jāpārrēķina kilogramos, jo kvota ir kilogramos. Ja tu nodod 1000 l pienu, tad pēc pārrēķina tie iznāk 1028 kg. Kilogramos iznāk vairāk nekā litros! Tie, kas iet pārraudzībā, visu laiku pārrēķina no litriem uz kilogramiem.

  • Viens litrs piena sver tieši viens kilograms un tā arī tiek reizināts Aita

 3. Jā, skumji, ka tā. Zemniekiem par 1 kg piena cena samazinājusies vismaz par 10 centiem, bet veikalā… Šobrīd par 1 kg piena mums maksā 19-20 centi. Bet veikalā tas jau ir daudz dārgāks un liesāks. Bet neviens tirgotājs vai pārstrādātājs neatzīs, ka dzīvo uz zemnieku rēķina, kuri patiešām strādā ar zaudējumiem… Tāda tā politika jeb cilvēki. Visu diktē nauda.

 4. Nosauciet lielo pārstrādes un tirdzniecību uzņēmumu īsto īpašnieku uzvārdus un noskaidrosies valstsvīru un sievu hroniskās nespējas iemesli un motīvi.Kur ir kuslie žurnālisti,kuri jēdz dziedāt tikai kolaboracionistu korī,apdziedot dižā okupantu ideologa imanta nenovērtējamo pienesumu latviešu zombēšanā un kura slavināšanas īstā vieta ir pie Pārdaugavas monstra.

 5. Skaidrs, ka cenas nekritīsies kamēr pārstrādātājiem un tirgotājiem neuzliks grožus. Godīgi būtu, ka 50% no tirgotās preču cenas nonāktu tieši zemniekam, vai preces sākuma ražotājam un pārējo otru pusi lai sadala pārstrādātāji, starpnieki un tirgotāji ar visiem nodokļiem, savā starpā. Tagad iznāk, ka tas kurš tieši ražo preci, saņem pabiras, bet iepriekš minētie, gūst lielu peļņu ar maziem pielietotiem resursiem!
  Cik ilgi gan zemnieki pacietīs šos kaklakungus?

Draugiem Facebook Twitter Google+