×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
12. maijs, 2012
Drukāt

Piena iepirkuma cenas vasarā samazināsies vēl vairāk

Foto - LETAFoto - LETA

Turpinoties iepriekšējo mēnešu tendencēm, piena iepirkuma cenas arī vasarā turpinās samazināties, atzina “Valmieras piena” (VP) valdes priekšsēdētājs Harijs Panke.

Patlaban piena iepirkuma cena Latvijā ir 21 santīms par vienu kilogramu, tomēr, kā jau iepriekš norādīja zemnieki, sāk veidoties kritiska situācija, jo sācies straujš piena iepirkuma cenu kritums gan Eiropā, gan Latvijā. Ja piena iepirkuma cenas maijā svārstās no 19 līdz 22 santīmiem litrā, tiek prognozēts, ka tās varētu nokrist līdz 17-19 santīmu līmenim.

Tāpat zemnieki atzina, ka VP jau vairākus mēnešus maksājot vienu santīmu mazāk par pienu nekā citviet Latvijā. “Lai kā tas nepatiktu, piena iepirkuma cena veidojas no tirgus cenām. Jau vairākus mēnešus tās samazinās visā Eiropā, ne tikai Latvijā, līdz ar to esam spiesti zemniekam teikt nepatīkamo taisnību – nevaram maksāt tirgus apstākļiem neatbilstošu cenu. Aprīlī mums vidējā piena iepirkuma cena bija ap 20,5 santīmiem. Domāju, ka vasarā piena iepirkuma cena vēl kritīsies, ne tikai VP, bet tirgū kopumā. Labā ziņa, ka augšupeja varētu atsākties septembrī, oktobrī un ka ilgtermiņā piena cena tomēr pieaugs,” sacīja Panke.

Viņš arī atzina, ka izprot zemnieku satraukumu, tomēr “labāk zināt patiesu situāciju, nekā plānot nepamatoti optimistiski”.

Jautāts, kāda pērn ir bijusi VP galaproduktu cenas dinamika, Panke sacīja, ka cenas augušas par vidēji 5%, tikmēr šogad no janvāra līdz martam bijis apmēram 1,6% pieaugums. Cenu svārstības ir neizbēgams process pasaules ekonomikas kontekstā, norādīja uzņēmējs.

Savukārt, atbildot uz jautājumu, kā varētu mainīties VP cenas pēc gaidāmās apvienošanās ar AS “Rīgas piena kombināts”, Panke bija izvairīgs. “Lai uzņēmums veiksmīgi strādātu, produktam jābūt pircējam izdevīgākam pret iepriekšējo situāciju. Tā var būt gan zemāka cena, gan augstāka produkta vērtība par to pašu cenu. Uzņēmuma apvienotajai versijai ir jēga tad, ja palielinās “vilkme”, ko nodrošina efektivitāte. Tai jānodrošina apjomu pieaugums, izejvielu iepērkot par labākiem nosacījumiem nekā citi – te runa nav tikai par iepirkuma cenu, un pārdodot veiksmīgāk nekā citi. Tātad – stabilāk, vairāk, garšīgāk, arī lētāk,” sacīja VP vadītājs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+