×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
8. aprīlis, 2015
Drukāt

Latvija piena kvotu nav pārsniegusi, liecina provizoriskie aprēķini (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Saskaņā ar provizoriskiem aprēķiniem Latvijai noteiktā piena kvota šajā kvotas gadā ir izpildīta par 99,1%, līdz ar to kvota nebūs pārpildīta, šodien Gulbenē notiekošajā reģionālajā konferencē informēja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

“Tikko Latvijas Datu centra vadītājs atsūtīja man īsziņu, ka kvotas izpilde uz 1.aprīli ir par 99,1%. Lai gan līdz oficiālajam termiņam – 15.aprīlim – vēl ir laiks, tomēr prognozēju, ka centrs nav kļūdījies un rādītājs būs apmēram tāds pats,” sacīja ministrs.

Tas savukārt nozīmē, ka Latvija būs izvairījusies no iepriekš prognozētās soda naudas vairāku miljonu eiro apmērā par kvotas pārsniegšanu.

Kā ziņots, sākot ar 1.aprīli, visā ES atcelta piena kvotu sistēma, kas ražotājiem un pārstrādātājiem nozīmē pārmaiņas tirgū saistībā ar iespējamo pārprodukciju un cenu svārstībām.

Kārtējais kvotas gads sākās pērn 1.aprīlī, beidzās šogad 31.martā, un tās apjoms Latvijā bija nemainīgs – 781 132 tonnas. Uz 1.martu kvotas izpilde bija par 91,91%, aptuvenie rezultāti par galīgo izpildi būs pieejami pēc 15.aprīļa, savukārt precīzs aprēķins būs gatavs pēc lauksaimnieku gada deklarāciju apkopošanas – pēc 15.maija.

Vēl janvārī tika prognozēta kvotas pārpilde par 1%, kas Latvijai varētu nozīmēt vairāk nekā divus miljonus eiro lielu soda naudu. Savukārt marta vidū Dūklavs (ZZS) prognozēja, ka kvotu varētu izpildīt 99,7% apmērā, līdz ar to sods nebūtu jāmaksā.

Latvijas piensaimnieki prognozē, ka pēc kvotu atcelšanas ražotājiem paveras labas perspektīvas pasaules tirgos, tomēr vienlaikus jārēķinās ar piena cenu tālāku kritumu, mazāku izslaukumu, kā arī produktu portfeļa pārskatīšanu.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas jaunāko ziņojumu prognozēts, ka pēc kvotu sistēmas brīvlaišanas sagaidāma strauja piena ražošanas palielināšanās. Vidējā piena iepirkuma cena ES tirgū patlaban ir 34 centi par kilogramu, un tiek prognozēts, ka līdz 2020.gadam vidējās cenas pieaugums sasniegs tikai 35 centu rādītāju.

Kvotu režīms tika ieviests 1984.gadā, kad ES ražošana pārsniedza pieprasījumu. Galīgais datums kvotu atcelšanai pirmoreiz tika noteikts 2003.gadā, lai ES ražotāji varētu elastīgi pielāgoties pieaugošajam pieprasījumam, īpaši pasaules tirgū. Neskatoties uz kvotām, pēdējo piecu gadu laikā ES piena produktu eksports apjoma ziņā ir palielinājies par 45%, bet vērtības ziņā – par 95%.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ir pārsniegta kvota ,jo notika blēdīšnās ar tauku procentiem.ja eiropa to atklās tad tie prieki beigsies

  2. Skaisti lasīt, ka vidējā piena iepirkuma cena Eiropā ir 34 centi… Pie mums maksā tikai 19 centi… Nabaga latvija jeb pareizāk – nabaga lauksaimnieki, kuri slauc govis, jo ministri un citi pie galda sēdētāji to nabadzību neizjūt.

Draugiem Facebook Twitter Google+