Mobilā versija
Brīdinājums -1.0°C
Diāna, Dina, Dins
Piektdiena, 24. februāris, 2017
31. oktobris, 2014
Drukāt

Piena kvotas pārpilde varētu būt 5%; brīdina par piena “melno tirgu” (2)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Šajā piena kvotas gadā pārpilde varētu būt 5%, tikmēr piena ražotāji rēķinās ar pārprodukciju un brīdina par “melnā tirgus” rašanos piena nozarē. Šādu viedokli pauda piena kooperatīvu vadītāji šodien notiekošajā Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) biedru sapulcē.

Kā kooperatīvu vadītājiem norādīja Lauksaimniecības datu centra Piena informācijas nodaļas vadītāja Oksana Stepučeva, šajā kvotas gadā pārpilde varētu būt 5%.

“Patlaban vēl precīzi nevar prognozēt galējo rādītāju, tomēr tie varētu būt 5%. Kvotas gada sākumā piena ražotāju – saimniecību – skaits bija 8418, uz 30.septembri to skaits bija palielinājies līdz 9252 saimniecībām. Saimniecību skaits, kuras vispār nepilda kvotas jeb neražo pienu, ir 285, savukārt kvotas par 100% jau izpildījušas 303 saimniecības,” sacīja Stepučeva.

Jautāta, kas darāms, lai kvotas netiktu pārpildītas, viņa norādīja, ka zemniekiem ir jāizrēķina, vai izdevīgāk maksāt soda naudu par pārsniegšanu vai arī pirkt papildu kvotas. Tāpat zemniekiem ieteikts regulēt izslaukumu vai piena tauku procentu, kā arī palielināt pašpatēriņu.

Savukārt kooperatīvu vadītāji norādīja, ka, krītot piena iepirkuma cenai un rodoties pārprodukcijai, kā arī draudot soda naudām par pārpildītajām kvotām, neizbēgami radīšoties “melnais tirgus”.

“Skaidrs, ka pienu grāvī neviens nelies, bet kur likt pārpalikušo pienu? Tā kā iepirkumu cena ir zem pašizmaksas, zemnieki meklēs iespējas pārpalikušo pienu laist tirgū pa jebkādiem ceļiem. Tas nozīmē, ka būs nelegālie uzpircēji un uzplauks piena “melnais tirgus”,” atzina piena kooperatīvu vadītāji.

Tāpat viņi norādīja, ka joprojām neesot skaidra sistēma, kādā kooperatīviem vai ražotājiem būs jāmaksā soda naudas, patlaban tiekot risinātas sarunas ar juristiem, kā arī Zemkopības ministriju, lai skaidrotu zemniekiem visas nianses saistībā ar soda naudas veidošanās shēmām.

Kā ziņots, piena pārprodukcijas un krītošo iepirkuma cenu dēļ piensaimniecības nozarē izveidojusies smaga situācija, līdz ar to lauksaimnieku organizācijas vērsušās pie valsts amatpersonām ar aicinājumu lobēt zemnieku intereses Briselē un panākt iepriekš solīto atbalsta izmaksu vēl līdz šā gada beigām.

Jau vēstīts, ka septembrī vizītes laikā Rīgā toreizējais ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Dačans Čološs norādīja, ka kompensācijas par zaudējumiem piensaimniekiem saistībā ar Krievijas embargo būs pieejamas jau līdz gada beigām, tomēr to apmērs pagaidām nav zināms un būs atkarīgs no ZM laikus veiktām aplēsēm.

Savukārt Latvijas valdība plāno nākamnedēļ skatīt jautājumu par 7 993 480 miljonu eiro piešķiršanu piensaimniecības nozarei ciltsdarba un augstvērtīgu ganāmpulku saglabāšanai. Ja valdība priekšlikumu atbalstīs, piensaimnieki līdz gada beigām no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem varētu saņemt maksājumu par katru govi vidēji 65 eiro apmērā.

Viens no atbalsta veidiem, kas jau ir izmaksāts, ir seši miljoni eiro ciltsdarbam. Atbalsts sedz līdz 70% jeb līdz 46 eiro no izmaksām, kas saistītas ar šķirnes govs produktivitātes kontroles testiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Attēlā ir govju karuselis. Tā ir slaukšanas iekārta. Tas viss griežas. Govs ieiet karuselī, apbrauc apli un iziet ārā izslaukusies.

  2. Es par attēlu (neesmu lopkopis) – Kas tā par atrakciju govīm? Ļoti atgādina karuseli…

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (1)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+