×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
2. jūnijs, 2015
Drukāt

Piena pārstrādes līderis uzmilst

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas lielākā piena produktu ražotāja AS “Food Union” īpašnieks “Meridian Capital” NVS fonds vakar paziņoja par ceturtā lielākā piena pārstrādes uzņēmuma AS “Rīgas piensaimnieks” pirkumu. Nozares eksperti konsolidāciju vērtē pretrunīgi. No viena skatpunkta raugoties, apvienotais uzņēmums būs konkurētspējīgāks, tostarp eksporta tirgos. Savukārt monopola veidošanās piena iepirkšanā un produktu ražošanā atstāj mazākas izvēles iespējas piena ražotājiem un samazina izvēli arī pircējam.

“Rīgas piensaimnieka” īpašnieku maiņa ir loģiska tāpēc, ka uzņēmums kopš 2015. gada pieder riska kapitāla fonda “Darby Private Equity” filiālei. Riska kapitālisti parasti iegulda naudu pelnošos uzņēmumos ar izaugsmes potenciālu un tos pēc pieciem gadiem pārdod. Arī “Food Union” vadītājs Andrejs Beshmeļņickis 2011. gadā intervijā laikrakstam “Latvijas Avīze” stāstīja par līdzšinējo darbības pieredzi Krievijā, kur 5 – 7 gadu laikā viņa vadītais “Unimilk” ieguva vadošās pozīcijas daudzās produktu grupās un vēlāk tika pārdots vienam no pasaules vadošajiem ražotājiem “Danone”. Līdzīga stratēģija esot iecerēta arī Latvijā. Tas nozīmē, ka nākamajā gadā vai dažus gadus vēlāk “Food Union”, visticamāk, būs jauni īpašnieki.

Kā iecerētais pirkums, kura summu darījuma veicēji neizpaudīs, ietekmēs Latvijas piena nozari un pircējus? Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks teic, ka piena pārstrādē notiek ilgi gaidītā konsolidācija. Tā likšot arī citiem nozares spēlētājiem darboties efektīvāk. Latvija aptuveni 50% no ražotā un pārstrādātā piena pārdod citās valstīs, apvienotais uzņēmums būšot konkurētspējīgāks un piena ražotājiem būšot stabilāks sadarbības partneris. J. Šolks pieļauj, ka atsevišķi “Rīgas piensaimnieka” produkti varētu būt interesanti arī Ķīnas tirgum, kur “Food Union” ir saņēmis eksporta atļauju un izveidojis labu sadarbību. Uz jautājumu, ko pēc pirkuma iegūs pircējs, AS “Rīgas piena kombināts” valdes priekšsēdētājs Normunds Staņevičs atbild – būs konkurētspējīgāki produkti, un uzņēmums būs mazāk atkarīgs no cenu svārstībām pasaulē.

Citu lielo pārstrādes uzņēmumu pārstāvji vakar nebija gatavi komentēt iecerēto darījumu.

Darījuma dalībniekiem ir liels īpatsvars pārstrādātā piena daudzumā, tāpēc darījums ir jāizvērtē Konkurences padomei (KP). Šīs iestādes preses sekretāre Inita Kabanova apstiprināja, ka 28. maijā ir saņemts ziņojums par apvienošanos. Tā atbilstība Ministru kabineta noteikumiem ir jāizvērtē piecu darba dienu laikā. Tad KP viena mēneša laikā ir jādod atzinums par apvienošanās ietekmi uz nozari un produktu tirgu. Likums atļauj šo termiņu pagarināt līdz četriem mēnešiem. “Šī būs sarežģīta lieta tāpēc, ka apvienojas lieli uzņēmumi un ir jāvērtē to ietekme uz pircējiem un konkurentiem,” tā I. Kabanova.

Savukārt LPKS ‘Straupe” valdes priekšsēdētājs Imants Balodis brīdināja, ka monopolista veidošanās piena pārstrādē samazinās piena ražotāja izvēles iespēju, monopolists varēs diktēt piena iepirkuma cenu. Pēc apvienošanās “Food Union” varētu iepirkt aptuveni 40% no Latvijā ražotā piena, lēš eksperti.

20150602194240_1081

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+