Mobilā versija
+1.2°C
Nanija, Ilgmārs
Ceturtdiena, 30. marts, 2017
20. maijs, 2016
Drukāt

Piena produktu cenu karuselis (10)

Foto Shutterstock-Foto Shutterstock-

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) apkopotie dati rāda, ka šā gada martā, salīdzinot ar pagājušā gada martu, piena produktu cenas lielveikalos lielākoties samazinājušās. Tā skābais krējums ar tauku saturu 15% kļuvis par 13% lētāks, vājpiens – par 9,6% lētāks, bet saldā krējuma cena sarukusi par 3%.

Pretstatā šim samazinājumam pārsteidz cenu kāpums atsevišķiem piena produktiem – sviests ar tauku saturu 72 – 73% gada laikā sadārdzinājies par 16%, pilnpiens (2,0%) – par 4,5%, biezpiens – par 2,6%. Piena produktu sadārdzināšanās laikā, kad iepirkumu cenas arvien samazinās un zemnieki par nodoto pienu saņem arvien mazāk, izbrīna. Te gan būtu jārunā arī par uzcenojumu. Kā novēroja “LA”, “Sulguni” kūpinātā siera cena “Jaunpils pienotavas” veikalā Jaunpilī ir 4,50 eiro/kg, savukārt Rīgas centra veikaliņā 3,30 eiro par 330 g. Savukārt “top!” veikalā Jūrmalā siers “Olimps” maksā 13,46 eiro/kg, taču ražotāja cena ir tieši seši eiro par kilogramu.

 

Simetriski nesamazinās

LTVC vadītāja Ingūna Gulbe gan skaidro, ka cenu izmaiņas nepārsteidz. Piena produktu cenu izpēte veikta “Stockmann”, “Prisma”, “Rimi”, “Sky” un “Maxima”, turklāt esot jāņem vērā, ka veikalu ķēde “Sky” Latvijas cenu līmeni ievērojami paaugstina. 72% sviesta cenas pieaugumu gan nevarot vērtēt objektīvi, jo tā piedāvājums ir zems un dažos veikalos tāda produkta nav vispār. Piena produktu cenas esot apspriešanas vērtas, jo ražotāja cena jeb piena iepirkuma cena ir samazinājusies ļoti būtiski, turklāt būtiski zemākas ir arī transporta izmaksas zemās naftas cenas dēļ.

Līdz ar to lielāks cenu samazinājums varbūt varēja būt piena produktiem veikalos, norāda I. Gulbe. Bet tas jāskata kontekstā ar pārstrādātāju cenām, vai tie veikaliem ir cenu samazinājuši atbilstoši piena iepirkuma un citu resursu cenu samazinājumam. “Bet uzreiz jāteic, ka nav pamata gaidīt, piemēram, 35% cenu samazinājumu veikalos piena produktiem, ja piena iepirkuma cena samazinājusies par 35%. Tas nekad nebūs simetrisks,” uzsver LTVC vadītāja.

Jāatgādina – šā gada martā vidējā piena iepirkuma cena bija 20,7 centi/kg, kas ir par 7,4% mazāk nekā 2015. gada martā un par 29% mazāk nekā 2014. gada jūlijā, liecina Zemkopības ministrijas apkopotā informācija. Sviestam martā ražotāja cenas sarukušas vidēji par 6%, Čedaras sieram – par 1%, bet vājpiena pulverim – par 0,2% pieaugušas. Eksperti vērtē, ka piena produktu tirgū pieprasījums līdz gada beigām saglabāsies būtiski zemāks nekā piedāvājums, tādēļ arī cenas būs zemas. Taču jau šobrīd esot indikācijas, kas ļaujot cerēt uz cenas uzlabošanos 2017. gadā.

 

Izņemot atsevišķus produktus

Veikalnieki “LA” gan skaidro, ka cenu pieaugums lielākoties nav vērojams, izņemot atsevišķus produktus. “Piena produktiem cenu pieaugums šogad martā salīdzinājumā ar 2015. gada martu “Maxima Latvija” veikalos nebija novērojams. Piemēram, sviests ar tauku saturu vismaz 82% “Maxima Latvija” veikalos šogad martā maksāja līdzīgi kā pērn. No 23 dažādiem sviestu veidiem divām pozīcijām cenas šogad pat sarukušas, bet divām – nedaudz pieaugušas. Pilnpienam (2%) cena šogad martā “Maxima Latvija” veikalos pat sarukusi. Savukārt no 32 biezpienu veidiem diviem Latvijā ražotiem biezpiena veidiem cena sarukusi, bet diviem Lietuvā ražotajiem biezpienu veidiem – nedaudz pieaugusi,” pavēstīja “Maxima Latvija” komunikācijas vadītājs Jānis Beseris.

Arī “Iepirkumu grupas” mārketinga vadītāja Ilze Priedīte novērojusi, ka kopumā piena produktiem cenas ir samazinājušās. Veikalu tīklā “top!” cenas vidēji sviestam ir kritušās 3% robežās, pienam kritušās 7% robežās un biezpiena grupai – 4% robežās. Priedīte aicina saprast, ka piena produktu cenu veido ne tikai pats produkts, bet arī tā iepakojums, sastāvs un citi cenu ietekmējošie faktori, līdz ar to cenas ir mainīgas visu laiku.

Tikmēr viens no lielākajiem piena produktu ražotājiem “Food Union” paziņojis, ka atkārtoti samazina piena produktu cenas. Līdz 30. jūnijam “Limbažu piena” zīmola piena un kefīra litrs būs nopērkams par vienu ieteicamo cenu – 0,65 eiro, savukārt biezpiens un skābais krējums – par 0,69 eiro. “Food Union” grupā ietilpstošā a/s “Rīgas piena kombināts” valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs skaidro, ka šis būtu viens no veidiem, kā apmierināt pircēju vēlmes pēc pievilcīgām cenām, vienlaikus palielinot piena produktu patēriņu un pārvēršot to tiešā atbalstā zemniekiem. Šī pircēju lojalitāte “Limbažu pienam” varot palīdzēt teju 400 Latvijas zemniekiem pārdzīvot krīzi. Tiesa, “LA” eksperti secina, ka piena produktu cenas samazinājums nav ļoti būtisks, jo iepriekš atsevišķos pārtikas veikalos viens litrs piena polipakā maksājis pat 0,49 eiro.

Kamēr Latvijas lielveikalos vērojams cenu karuselis, Lietuvas zemnieki pirms nedēļas, protestējot pret zemajām piena iepirkuma cenām un lielveikalu cenu politiku, Viļņā un Rokišķos pienu dalīja par velti. Lietuvas amatpersonas pat izteicās, ka lielveikaliem būtu jāpadomā, vai to apetīte nav pārāk liela.

 

20160519204646_5277

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Dīvaini ,vai tiešām Latvijā nav zināms ,ka cenām nav gandrīz nekāda sakarība ar piena iepirkuma cenu un naftas produktu cenu pazemināšanos. CSB regulāri ziņo par vidējo darba algu pieaugumu , un šim faktam ir tieša sakarība ar cenu ,aug apmaksa ,aug visu tipu cenas,visa pakalpojumu sfēra ,pārdevēju atalgojums ,frizieru atalgojums ,autobusu šoferu un skolotāju atalgojums ir atkarīgs no minētā pieauguma ,jo tie ir arī nodokļu ieņēmumi kuri tiek talāk pārdalīti tiem pašiem skolotājiem un ierēdņiem .

 2. Varu salīdzināt ar Igauniju. Ja pirms gada veikalā kefīru pirku par 56 līdz 65 centiem, tad pašlaik-no45 ļīdz48 centi. Piens ap 39 centi litrā. Visi minētie piena produkti ar 2.5% tauku saturu, Vispār jau piens2% ir ņirgāšanās par pircēju. Govs taču dod vairāk.

 3. Tā viņš ir.Līdz vēlēšanām tālu tā kā ministriem nav ko sasprinkt viņiem alga pieklājīga, no nodokļu maksātāju grūti nopelnītās iztikas.

 4. Mums maija mēnesī piena iepirkuma cena 13 centi, tas ir, ja mēnesī nodod pienu līdz 6 tonnām . Ja 6-8 tonnas, tad 13,5 centi !

 5. Pēdējā piena iepirkuma cena latos bija 22,5sant. tagad man16centi .Tas ir samazinājums 50% .Tāda ir patiesība.Nevajag rakstīt un mānīt tautu par samazin;ajumu 29% .Un veikalu plauktos kā no latiem uz eiro pārgāja tā palika līdz šodienai

 6. tirgotājiem pļaujas laiks !

 7. Mums piena iepirkuma cena zem 18 centiem, vājpiens veikalā 75 centi!!!

  • Mums Zosēnos,no maija otrās puses tikai 0,14€ par kg.Murgs!

  • Randy, Latvija & BR-Deutschland, €U Atbildēt

   Ko lai saka? Teikshu no sava kaa pateereetaaja viedoklja: juus paardodar izejvielu, man kaa pirceejam ir vajadziigs pateerinja produkts! Atbrauciet ar savu produktu pie mana veikala vai manaa pagalmaa, un es varbuut pirkshu no jums par to pashu cenu. Tas ir taapat kaa ar kokmateriaaliem (leeta izejviela), saliidzinot ar meebeleem. Vai naftas cena saliidzinot ar benziina cenu DUSaa.

   • Es aizbraukšu Tavā pagalmā tirgot un tulīt man pie pakaļas būs klāt vidi, sesi, pvd…un tādus sodus saliks, ka es būšu ļoti “pārlaimīga”…lai to darītu oficiāli man nemazāk ādas novilks…

"Sadales tīkls" iegādāsies 200 000 viedo skaitītāju; uzstādīs visā Latvijā (11)AS ”Sadales tīkls” iegādāsies 200 000 viedo skaitītāju, aģentūrai LETA teica uzņēmuma pārstāve Tatjana Smirnova.
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+