Praktiski
Dārzs

Piena sūkalas dārzā – savs risks un labums. Palīdz pat pret miltrasu0

Foto-Fotolia

Vai var izmantot piena sūkalas augļudārza laistīšanai? VALENTĪNA Krāslavas novadā

Dārzkopības institūta Agrotehnisko pētījumu un šķirņu izvērtēšanas nodaļas pētniece Valentīna Pole skaidro, ka ir vairāki varianti.

Piena sūkalas laista pa zemi, ap augiem maksimums 2–3 reizes gadā. Pēc tam augsni salaista ar ūdeni, lai sūkalas nonāk dziļāk zemē. Nedrīkst liet par daudz, jo sūkalas satur olbaltumvielas. Lejot ap augiem gandrīz katru dienu, olbaltumvielas sāk pūt, un dārzā izplatās asa smaka. Sūkalas izmanto kā mēslojumu saprāta robežās – augļukokiem, ogulājiem, dažādiem dārzeņiem (piemēram, gurķiem, tomātiem siltumnīcā) 1–2 reizes, skābu vidi mīlošiem augiem (rododendriem, krūmmellenēm) – līdz 2–3 reizēm gadā.

Sūkalās ir ļoti daudz aminoskābju, tādēļ, smidzinot tās caur lapām, augi kļūst izturīgāki, tiem samazinās stress – tie mazāk reaģē uz sausumu, aukstumu, temperatūras svārstībām. Caur lapām var barot jebkuru kultūraugu, izmantojot 15% sūkalu šķīdumu.

!!! Augu aizsardzības līdzekļu sarakstā piena sūkalas ir minētas kā pamatvielas, kas apstiprinātas lietošanai augu aizsardzībā. Tās var izmantot bioloģiskie audzētāji smidzināšanai caur lapām, lai pasargātu gurķus un kabačus pret īsto miltrasu.

Piena sūkalas izmanto kā augu aizsardzības līdzekli. Lai neapdedzinātu ķirbjaugu lapas, tos apstrādā 1–2 reizes nedēļā ar 20% sūkalu šķīdumu (3 daļas ūdens un 1 daļa sūkalu). Tajā pašā koncentrācijā var apsmidzināt arī dekoratīvos augus. Laikus sākot profilaktisko apstrādi, piena sūkalas pavisam aptur īstās miltrasas tālāku attīstību. Augus, kurus jau spēcīgi skārusi īstā miltrasa, izārstēt ar piena sūkalām nav iespējams.

Vēlams, lai sūkalas ir tīras – bez sāls. Sāls ir nātrija hlorīds, ar kuru var viegli pārsāļot augsni, īpaši veģetācijas periodā, kad augsne nokrišņu trūkuma dēļ kļūst sausāka, tādējādi tajā uzkrājas lielāka sāļu koncentrācija. Dārznieki ļoti daudz nātrija augsnē bieži vien ienes ar kūtsmēsliem, vircu, biohumusu un citiem mēslošanas līdzekļiem, taču nātrijs sacementē un pārsāļo augsni. Tāpēc vajadzētu izvairīties no sāls iestrādes augsnē vismaz ar piena sūkalām.

LA.lv