×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
18. jūnijs, 2015
Drukāt

Uzzinām vairāk par piena zobiem

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Piena zobi sāk šķilties no sešu mēnešu vecuma. To pavisam ir 20 – 10 augšžoklī un 10 apakšžoklī. Tiem visiem jāizdīgst līdz trīs gadu vecumam. Reizēm pie ārsta vēršas vecāki ar gadu vecu bērnu, kuram zobu vēl nav. Tad veic izmeklējumus ar rentgenu un parasti konstatē, ka zobu aizmetņi žoklī ir, tikai tie parādīsies vēlāk.

**

Reti, bet gadās, ka zobi līdz trīs gadu vecumam neizaug un nav arī aizmetņu. Tad, visticamāk, runa ir par iedzimtām patoloģijām.

**

To, ka sākuši šķilties piena zobi, vecāki parasti ievēro, jo bērns kļūst raudulīgāks, bāž mutē teju vai visu, kas pagadās, – gan rokas un pirkstus, gan dažādus priekšmetus. Cits sāk vairāk siekaloties, vēl kādam ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, līdz pat 39 °C. “Vietiņa, kur dīgst zobs, kņud un rada diskomfortu, tāpēc bērns cenšas to pakasīt vai kā citādi stimulēt,” paskaidro zobārste Inga Rendeniece.

**

Lai mazinātu nepatīkamās sajūtas, bērnam var dot speciālu rotaļlietu, kurā ir ūdens. Vispirms mantiņu atvēsina ledusskapī un tad dot košļāt. Aukstums remdē nepatīkamo kņudoņu. Ir arī speciālas ziedes, kas nelielā devā satur lidokaīnu: tur, kur uzziež šādu līdzekli, smaganas kļūst nejutīgas.

**

Parasti pirmie izdīgst divi apakšējie priekšzobi, tad – divi augšējie priekšzobi. Pēc tam secīgi izaug arī pārējie zobi abās pusēs pirmajiem. Priekšpēdējie ir piektie zobi, kas atrodas visdziļāk mutē, bet beidzamie ir trešie jeb acu zobi. “Arī te iespējamas variācijas, jo mēs visi esam dažādi.”

**

Kad piena zobs šķiļas, tam priekšā var gadīties asinsvads. Zobs augot ne vienmēr spēj to pārraut vai apiet, tāpēc gadās asinsvadu saspiest. Veidojas zilgans bumbulis – tā sauktā šķilšanās cista. Ja tā nepazūd pati no sevis un traucē, vajag vērsties pie zobārsta vai ķirurga – ar nelielu griezienu problēma tiek atrisināta.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+