×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
23. novembris, 2016
Drukāt

Ivars Bušmanis: Pienācis lēto mobilo telefonu sarunu gals – no Latvijas aizceļojošie paceļ tarifus palicējiem (24)

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Šķiet, laba vēsts: no nākamā gada 15. jūnija, dodoties ciemos, ceļojumā vai komandējumā uz citu Eiropas Savienības valsti, varēs turpināt brīvi izmantot savu mobilo tālruni, jo sarunu, īsziņu un datu pārraides tarifs arī citur būs tāds pats kā mājās. “Viesos kā mājās” ir viens no galvenajiem ES telekomunikāciju reformas saukļiem un patērētājam pamanāmākais labums. Lai kāda pēdējo padsmit gadu laikā bijusi inflācija, mobilo sakaru tarifs pastāvīgi samazināts. Kurš vairs atceras, ka LMT kā lielu dāvanu 2000. gadā pasniedza ārzemju tarifu pazeminājumu par 63%, pēc kura uz Vāciju varēja piezvanīt par 0,67 eiro minūtē?

Pirms desmit gadiem Eiropas Komisija sāka regulēt viesabonēšanas cenas, nosakot 49 eiro centus par minūti un pakāpeniski to nospiežot līdz 19 centiem. Šogad pie mājas tarifa papildus tiek iekasēti 5 centi, bet no nākamā gada jūnija visā Eiropā jārunā kā mājās. Tāpat par īsziņām – pašlaik plus divi centi un par datiem – plus pieci centi. EK kā regulators tarifus samazina, nosakot vairumtirdzniecības cenas, par kurām mobilais operators norēķinās ar citas valsts operatoru par sarunas minūti vai datu megabaitu.

Taču pēc tam, kad ES dalībvalstu vēstnieki 26. oktobrī vienojās, ka vairumcena sarunai būs četri centi par sarunas minūti, īsziņai viens, bet megabaitam 0,73 centi, kļuva skaidrs, ka pašreizējā telekomunikāciju paradīze nevar pastāvēt. Atšķirība ir tā, ka pašlaik tos piecus centus par minūti operators pieplusē pie mājas tarifa. Bet no 2017. gada 15. jūnija četri centi būs jāiekļauj tajā.

Tajās valstīs, kurās konkurence nospiedusi mobilo sakaru cenas viszemāk, kā pie mums, neizbēgami palielināsies mobilo sakaru abonēšanas cenas un tarifos pazudīs mazie fiksētie datu pārraides apjomi, piemēram, 50 MB. Tieši tāds liktenis jau ir piemeklējis “Bites” un LMT klientus.

Visu laiku Eiropai varējām pateikties par cenu samazinājumu, bet tagad – par padārdzinājumu. LMT pasteidzās un jau no 1. decembra neierobežoto sarunu plānu “Brīvība” attiecina uz Eiropu, bet… palielinot mēnešmaksu par trim eiro. Protams, ka ārpus Latvijas dzīvojošie par tik lētām iespējām varētu tikai sajūsmā noelsties – neierobežotas sarunas un īsziņas par 12,90 eiro mēnesī visā Eiropā! Vinnēs tie, kas daudz ceļo. Precīzāk, uzņēmumi, kuri savus darbiniekus bieži sūta komandējumos. Bet par viņiem maksās tie, kas dzīvo un strādā Latvijā. Palicēji maksās par braucējiem. Vietējie par migrantiem. Turpmāk mājās jāmaksā kā viesos. Pat izvēloties sarunu plānu “Mini” un maksājot divus eiro, faktiski tas ir plāns “Maxi”, jo par katru minūti un par īsziņu papildus jāpiemaksā 12 centi. LMT saviem klientiem izgriež rokas un liek izvēlēties starp diviem tarifu plāniem, kas šeit uz vietas dzīvojošajiem abi ir neizdevīgāki par pašreizējiem.

Šis Eiropas institūciju regulējums samazinās konkurenci, arī peļņu. Tāds mehānisms piespiedīs dažus operatorus palielināt cenas, samazinās produktu dažādību, kā tas jau noticis ar LMT. Tas radīs krāpšanos ar, piemēram, Latvijā pirktām SIM kartēm, kuras reāli izmantos ārzemēs un kuru izmaksas segs Latvijas patērētāji. Šis solis galu galā spiedīs mobilo sakaru operatorus apvienoties (ES valstīs parasti ir divi līdz četri).

Eiropas Komisija gan uzskata, ka telekomunikāciju nozare šo “viesos kā mājās” var atļauties. Mobilo sakaru uzņēmumu kopīgā peļņa ES ir ap četriem miljardiem eiro, un tā nav mazinājusies pēc iepriekšējo ierobežojumu noteikšanas. Arī LMT lepojas ar peļņas palielinājumu, kas arī šogad acīmredzot pārsniegs 20 miljonus. Telekomunikāciju kompānijas peļņas samazinājumu nepieļaus.

Tāpēc telekomunikāciju jomā notiks cenu izlīdzināšanās visā Eiropā – dārgākie kļūs lētāki, lētākie – dārgāki. Vācijā un Spānijā cenas kritīsies, bet Dānijā un Baltijā celsies. Cenu izlīdzināšana pie neizlīdzinātiem ienākumiem un pirktspējas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotājiem mobilo sakaru izmaksu īpatsvars ģimenes budžetā augs.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. kas Jums par daļu, ka uzņēmums savu tarifu politiku veido … Nepatīk – rakstiet vēstules vai izmantojiet baložu pastu.

 2. Nu gan fleitē par vairumtirdzniecības tarifiem, vai nu arī mans franču operators ir baigais labdaris piedāvājot netu 2GB mēnesi par 16 Eur/mēn visā eiropā un ASV.

 3. Atliks izvělěties kādu no Eiropas valstīm kur mobilo tālruņu operatori ir vislojālākie saviem klientiem.Turklāt pie durvīm jau klauvě ASV mobilie tīkli.Konkurence būs.

 4. Ne jau Ivars Bušmanis ir tas,kurš nostājas pret ES,bet gan tie,kuriem nepatīk,ne Eiropas progresīvie nodokļi,samazinātu PVN likmi maizei ieskaitot,ne neatkarīgas slimokases!

 5. Lmt ir pieejams pieslēgums Brīvība ar īpašiem nosacījumiem, sanāk 5,90€ par 200 minūtem un neierobežotas īsziņas, tikai to viņi nereklamē, pašam jāzvana un jāprasa. Kad es taisījos iet prom, tad viņi piedāvāja, ātrāk ne.

 6. No otras puses, tas padarīs braukšanu uz Latviju un Latvijas uzņēmumu piedāvājumu atraktīvāku.
  Bez tam ārzemēs daudziem mobilo telefonu rēķinus apmaksā darba devējs, kurš ne vienmēr gribēs darbiniekiem ārzemju numuru. Tāpat daudzviet klientiem tiek piedāvāti ne tikai mobilie sakari, bet arī internets, tv utt., ko nevar piedāvāt ārzemju operators.

  P.S. Daži komentēja LA. Manuprat, varētu mazāk horoskopu un visādu pestelu, vairāk kvalitatīva satura.

 7. Raksta autors Ivars Bušmanis, kurš ir laikraksta “Latvijas Avīze” galvenā redaktora vietnieks, ar šādu raksta nosaukumu un tendenciozo saturu tiecās nostāties pret ES regulu par mobilo sakaru pakalpojumiem ES. Laikam jau autors būs viens no tiem, kam prieks vienīgi par LV tuvošanos austrumu kaimiņam… Kauns par šādiem cilvēkiem, kuri dara visu un visur, lai Eiropas valstu vienotībā censtos radīt pēc iespējas vairāk plaisu un nesaskaņu, tāpat arī radīt naidu latviešu starpā, šķeļot tos, kuri dzīvo Latvijā no tiem, kuri ārpus Latvijas. Kauns.

  • Latvijas Avīze noteikti nav tā, kura kaut ko šķeļ mūsu sabiedrībā un ar ikdienas rakstiem sen pierādījusi, ka pārstāv latviešu un rietumu vērtības, par austrumiem neko glaimojošu nav iespējams atrast.
   Raksts tikai informē par jauno kārtību, kura noteikti nebūs taisnīga cilvēkiem ar maziem ienākumiem un kuri pastāvīgi dzīvo uz vietas Latvijā.

  • Kam kas sāp…

 8. Aprobežotā “jevropa” visā spožumā ! mazturīgajiem jāmaksā pēdējie centi, lai biezie lepnā Eiropas viesnīcas numuriņā pa telefonu var čalot par brīvu !!! līdz tam vajadzēja aizdomāties !
  kādas problēmas bija pašreizējai kārtībai, kad katrs maksāja godīgi par saviem tēriņiem un vienlaicīgi bija ierobežota kompāniju iespēja nepamatoti kampt naudu no valstī iebraukušiem tūristiem u.c. ? nekādas !!!
  un tad visi panikā brīnās, kā tauta nobalso ASV, Britānijā, Moldovā, Ungārijā u.c.
  Tautai pietiek šo murgu !

 9. Es apsveru telefonu vispār mest nost. neko nezaudēšu. ja vajadzēs kādam mani sazvanīt ir skaips vai saziņa sociālajos tīklos. mierīgi iztikšu bez telefona.

 10. Baigi man ārzemes dzīvojot tās Latvijas telefona sarunas pa 12.90 vajag.Ir WhattApp kur var runāt cik vēlas.Ir Skype.Bites naudu iztērēju 1euro mēnesī>

 11. tā ir sistēma ,mēs sisēmas vergi,mēs nedarīsim neko pret sistēmu-maksāsim ko tā prasīs,jo esam sitēmas vergi… .

 12. atā LMT 4pieslēgumi

 13. Ja publicē šādu viedokli, būtu vēlams iepazīties ar situāciju pilnībā. Pirmkārt, šie nav gala tarifi, par kuriem vienojās vēstnieki. Priekšā ir sarunas ar parlamentu, kurš, ņemot vērā atbildīgās EP komitejas deputātu izteikumus, “spiedīs” šos vairumtirdzniecības tarifus ievērojami uz leju.
  Otrkārt, paralēli iet Fair use policy akts, kas paredzēs iespējas ierobežot ļaunprātīgu šī regulējama izmantošanu, proti, tā īsti nevarēs, kā minēts rakstā – nopirkt karti Latvijā un neierobežoti lietot ES

  • “… paralēli iet Fair use policy akts, kas paredzēs iespējas ierobežot ļaunprātīgu šī regulējama izmantošanu”
   Bet, Švauksta k-gs, kur gan jūs saredzat ļaunprātību, kad es pērku kur ērtāk / lētāk un runāju, kad ar ko tāpat ērtāk un lētāk?

 14. Lmt no sākta gala kantoris ar ambīcijām un neiesaku vēl tagat būt viņu klientiem.

 15. Tas tarifa pieaugums ir simbolisks salidzinot ar nekustama ipasuma,elektribas,maju apsaimniekosanas un visiem parejiem cenu pieaugumiem.Tagad varu bez problemam piezvanit draugiem uz Vaciju vai jebkuru citu Eiropas valsti,ipasi biezi nakas zvanit uz Lietuvu,uz dazadam firmam un veikaliem,jo vinu piedavajums ir krietni plasaks un letaks neka Latvija.Lai iepirktos Latvija ir jabut loti turigam,es to nevaru atlauties,tapec perku buvmaterialus majas remontam Lietuva.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Muļķe sirds, tai nekad, nekur nav gana!

Saeimas deputāts Gunārs Kūtris, kurš šajā parlamenta sasaukumā pārstāvēja partiju “No sirds Latvijai” (“NSL”), piekritis piedāvājumam 13. Saeimas vēlēšanās kandidēt no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) saraksta. Šādu piedāvājumu viņam izteicis Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars. G. Kūtris žurnālistiem teicis, ka vairākas Saeimā pārstāvētās partijas viņu aicinājušas uz 13. Saeimas vēlēšanām pievienoties to komandām, taču ZZS aizstāvētās vērtības viņam šķiet tuvākas. Tikt ievēlētam no ZZS saraksta viņam ir daudz lielākas iespējas, jo ZZS ir augstāki reitingi, kamēr Ingunas Sudrabas vadītajai “NSL” vēlētāju aptaujās atbalsts grozās ap vienu procentu.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+