×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
16. marts, 2017
Drukāt

Ilmārs Knaģis: Pienākums – cīnīties pret okupāciju (29)

16marts_legionari_2

Ilustratīvs foto

16. marts – leģionāru diena. Bet vai tikai leģionāru?

Katrai tautai sava vēsture, katrai savi varoņi. Mūsu varoņi ir tie, kas cīnījās par Latvijas neatkarību. Visos laikos. Par viņiem arī es katru gadu 16. martā eju Doma baznīcā un lieku ziedus pie Brīvības pieminekļa. Es neesmu karojis, bet esmu viens no tiem “apdauzītajiem večiem” – tā pirms desmit gadiem izteicās kāds slavens žurnālists par tiem, kas 16. martā liek ziedus pie Brīvības pieminekļa.

Kāda mums daļa, ko domā Rietumi? Sviedīs mūs ārā no Eiropas Savienības? Muļķības! Būtu labāk atcerējušies, kas vainīgs, ka ar mums notika tas, kas notika gan kara laikā, gan pēc kara. Tautas apziņā bija iekalti izdaudzinātie “vācu kundzības 700 gadi”. Vācieši skaitījās mūsu galvenais ienaidnieks. Sākot ar bruņās kaltiem krustnešiem. Naids pret krieviem radās tad, kad sākās represijas un terors. Sākumā bija smīni, anekdotes, nicināšana, tad bailes un tad arī naids. Bailes vienmēr rada naidu. Un tad mūžsenais ienaidnieks – vācietis – latviešiem kļuva par vienīgo cerību, kas varētu glābt no sarkanajām briesmām. Laiks bija saspringts un politizēts. Jau vairākus gadus visapkārt karoja, un tas, ka karš starp Krieviju un Vāciju bija vairs ne gadu, bet mēnešu jautājums, bija katram puikam zināms. Un ko mēs, puikas, tad darīsim? Sitīsim krievus! Cita varianta nebija. Daļa tika mobilizēta, bet liela daļa gāja labprātīgi. Arī visi mani draugi, klasesbiedri ar retiem izņēmumiem bija karojuši vācu armijā.

Mums esot sarežģīta vēsture? Visām mazām tautām tā ir sarežģīta. Bet ir lietas, kas ir vienkāršākas par cirvi: bija vai nebija okupācija? Bija, un mums nav šaubu par to. Tas maina visu. Nav jābūt ne vēsturniekam, ne politiķim, lai sajēgtu – ja bija okupācija, tad katra pilsoņa svēts pienākums bija cīnīties pret šo okupāciju. Princips “Mana ienaidnieka ienaidnieks – mans sabiedrotais” bija loģisks attaisnojums sadarbībai ar vāciešiem. Un ko latvieši zināja par Hitlera režīma noziegumiem, ja pat liela daļa pašu vāciešu to nezināja? Sarkanā Krievija jau bija redzēta.

Katrai tautai sava vēsture un savi varoņi. Ja vēl līdz šim pasaule to nav sapratusi un atzinusi, tad tā ir mūsu vēsturnieku, politiķu un diplomātu problēma un vaina, pat noziegums. Pašreiz Eiropā, pat visā pasaulē notiek “vērtību pārvērtēšana”, t. i., komunistisko režīmu noziegumu nosodīšana. Un tieši tagad ir īstais brīdis atgādināt, stāstīt visai pasaulei par mūsu 50 okupācijas gadiem, par komunisma noziegumiem.

Vašingtonā netālu no Kapitolija 2007. gada 12. jūnijā tika atklāts piemiņas memoriāls komunisma upuriem. To skaitu lēš vairāk par 100 miljoniem. Bet piemiņas memoriāls nav tikai upuriem. Tā statūtos ir teikts, ka memoriāls ir celts arī to cilvēku godināšanai, kas pretojās komunistiskajai sistēmai visā pasaulē. Vai tad leģionāri nebija galvenais latviešu pretošanās kustības organizētais spēks? Un pēckara pretošanās kustībā – nacionālajos partizānos – lielākā daļa taču arī bija bijušie leģionāri.

Kaunu un sašutumu es šajā dienā esmu jutis vienmēr. Un nevis par mūsu ienaidnieku izdarībām, bet par mūsu pašu “priekšnieku” neizlēmību, “durstīšanos un bakstīšanos”. Kāds tam iemesls? Vēstures nezināšana? Gadu desmitos iegūtais baiļu sindroms? Vai pārliecība, ka leģionāri patiešām bija tie “sliktie zēni”?

Visa mūsu atjaunotās neatkarības vēsture ir netaisnību virkne. Un leģionāru nopelnu neatzīšana ir viena no lielākajām. Bet ne jau tās vienas tautas daļas reabilitācija ir galvenais. Galvenais ir mūsu vēstures reabilitācija. Viss, kas tika darīts mūsu tautas un valsts brīvības un neatkarības labā, ir attaisnojams un godināms. Pasaule mūs sapratīs un sāks cienīt, ja mēs iemācīsimies cienīt paši sevi.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. pievērst uzmanību grafista jeb anonimus rupjajajiem draudiem 7.07.Liekas,ka ,sakrājot visu viņa rakstīto,kā “kroni”izvēloties šo komentāru,varētu ierosināt “smuku lietiņu”Grafists un anonymus vienā personā aizgājis par tālu.Baigā dūša sirmgalvim.

  • Вы лучше на себя посмотрите и на свои собственные угрозы и грубости, умники блин.

 2. Krievu valodā rakstošajiem!
  Jā Pasaules karu uzsāka abi plēsoņas Staļins un Hitlers,jo Polijā abi darbojās ,ka sabiedrotie. Līdz brīdim,kad Hitlers savā varas alkatībā nolēma uzbrukt PSRS,ko neatbalstīja viņa labā roka Gērings.
  Neesiet gļēvuļi! Jābūt drosmei atzīt arī savas mātes valodas valsts tumšās,nepatīkamās lietas.
  Ja nebūtu Staļina čekistu zvērību 1940.-1941.g. 1.07.,tad arī nebūtu tādas leģionāru traģēdijas.Kāpēc Jūs negribat zināt par to ,ka Staļins aizdzina nomirt uz Sibīriju zīdaiņus,slimus un vecus.Pirms tam Staļins jau bija izvarojis savu matušku Rossiju,nogalinot miljonus godīgus,strādīgus,gudrus,gaišus savas valsts iedzīvotājus. Jo Staļinam vajadzēja visiem iedzīt bailes,lai pārējos varētu pakļaut.viņam nebija vajadzīga sadarbība. Abi bija plēsoņas,uzvarēja viens no viņiem. Bet parādīja savu plēsoņas dabu un atbrīvototās teritorijas paturēja sev,veicot tālāku slepkavošanu.Tāpēc arī Krievu uzspiestā vara pēc kara ir atkārtota OKUPĀCIJA un Latvijai Pārdaugavas monstrs nav atbrīvošanas,bet OKUPĀCIJAS piemineklis.2.Pasaules karš mums beidzās 8.maijā,un leģionāri Kurzemes cietoksnī cīnījās kā īsti varoņi,jo nepadevās līdz Vācijas kapitulācijai. Tas krievu militāristiem ir kā kauls rīklē. Nespēj sagremot. Leģionāri bija īsti goda vīri,kuri nespēja samierināties ar bezierunu plēsoņas Staļina ultimāta pieņemšanu.Pēc tā necilvēcīgā pazemojuma varbūt tomēr labāk bija stāvus mirt,nekā uz ceļiem dzīvot ar kropļotu pašapziņu,kas dzemdina tādus jurģus liepniekus ar Jūdasa dvēseli ,kam pirmajā vietā ir mantas ,slavas alkatība.Iesaku nomainīt viņiem latviskos uzvārdus pret piemērotākiem,iespējams,ka Staļina garīgais mazdēls Putins novērtēs un ļaus kādu reizi pasēdēt pie dzīru galda kājas.

  • А теперь, откровенно и цинично, про высылку. Сколько всего человек было выслано, арестовано или иначе репрессировано? Десятки тысячь, всего лишь, как бы цинично не звучала здесь эта оговрка. При этом, не все они были латышами. Там были люди разных национальностей, подход был всё таки классовый. И не менее «мерзкий» вопрос. А доносы то писал кто? Кто списки составлял? И высланные в сибирь евреи, как ни странно, выжили. Зато те, кто остались здесь, погибли почти все, и многие легионеры этому помогли. Разве вы этого не знаете?
   Как могли люди, которые принесли присягу Гитлеру, бороться за независимость Латвии? Никак! Разве они герои? Нет, скорее жертвы, несмотря на то, что и зреди них было немало храбрых людей. Достойны ли они памяти и уважения? Памяти наверняка, но не так вызывающе. Уважения нет, скорее сожаления и жалости.

  • Бабуля, ну тогда и начните первыми, с себя самих. Начните говорить правду, а не пропагандисткие штампы. Польше ведь предлагали заключить договор о помощи, и Франции предлагали, и другим странам тоже. Польша гордо отказалась, и с удовольствием приняла участие в разделе Чехословакии. И сама собиралась напасть на Германию, не знали?! (это была первая часть комментария)

  • Mīļie latvieši, nevajag lasīt okupantu valodā rakstīto, kur nu vēl atbildēt! Lai viņi paši savā sulā vārās, līdz Latvijā būs valdība, kura veiks DEOKUPĀCIJU.
   Toties paldies Ilmāram.

   • Да не читай, господи боже, тебя же не под дулом пистолета заставляют! Но безнаказанно оскорблять нас и плевать в нашу сторону мы вам не дадим! Зря мы что ли учили латышский язык, вы же этого добивались. А теперь мы понимаем всю ту хрень, которую вы про нас пишите и говорите. Молчать в ответ не будем, не надейтесь.
    Да, и не о какой такой «деоккупации» даже не мечтайте. Никто вам не позволит, и мы сами в первую очередь!

 3. “Pasaule mūs sapratīs un sāks cienīt, ja mēs iemācīsimies cienīt paši sevi.” – nu jau esam pārliecinājušies 100%, ka tas nekad nenotiks. Pievērsiet uzmanību, kā tiek “apstrādāti” ne tikai pieaugušie, bet arī mūsu bērni.

 4. Tieši par tēmu! Atbildēt

  • Ernis Purnis 20. marts, 2017 01:18 Atbildēt
  Lēni un smagi kāpj katreiz ar šādiem faktiem atmodināts taisnīgs, bet baiss naids pret krievu nezvēriem!
  Un joprojām nesodīti šie gara kropļi vēl velkas uz kruķiem, žvadzinot nevainīgo asinsjūrās pelnītos bļembakus latviešu galvaspilsētā pie Pārdaugavas staba žūpot un turpināt ņirgāties par saviem upuriem, kuru vidū un arī bieži kuru mājās joprojām šie atkritumi un to atvases netraucēti un trekni parazitē!
  Vēl pretīgāki ir tikai mūsu pašu nodevēji, pretīgās komunistu atraugas ar savām atvasēm – zagļiem un mūsu tautas un valsts aplaupītājiem un apzinātiem grāvējiem! Kāpēc un cik ilgi mes to visu pacietīsim

 5. Tieši par tēmu! Atbildēt

  hmr 16. marts, 2017 12:38
  Atbildēt

  2.Pasaules karu uzsāka krievi kopīgi ar vāciešiem. Abi sociālisti. Tikai vācieši nacionālistiskāki.
  9.maijā daudzi krievi atzīmē uzvaru karā, kuru paši uzsāka un kuriem palaimējās tajā sakaut ar sabiedroto palīdzību savu sākotnējo biedru – vāciešu armiju.
  Tieši 9.maija svinēšana ir fašistisks un nacistisks pasākums. Bet Kučinskis pret to gļēvi neiebildīs un neaicinās prettiesiski naturalizēto civilokupantu ausaini neapmeklēt 9.maija svinības.
  ——————-
  Ne tikai neapmeklēt, bet aizliegt tādu 9.maija okupantu ž.ūpošanu mūsu pilsētā, publiskā vietā, to atļaujot tikai slēgtās krievu biedrību telpās vai ārpus Rīgas, ierobežotās teritorijās ar apkārtējo piekrišanu.

  • Значит вместе начали?! А про свой договор с Гитлером помнишь? Пакт Мунтерса – Рибентропа? Вы его даже раньше умудрились заключить!
   Значит нам просто посчастливилось?! Ах ты, сука мерзкая! А сколько народу погибло, падла, чтобы ты, сука, просто жил?!!! Не помнишь?
   Значит, День Победы для тебя фашисткий праздник, мразь!? Хочешь запретить? Ну, ну, только попробуй, сволочь. Это будет концом этого государства!

 6. 2 dziesmas, pierakstītas 1943/44.gadā ,14.gadus veca skolniece. Tāds bija vispārējais noskaņojums un domas.Tie jau arī bija zēni…tagad tajā vecumā Pokemonus ķer..
  “Sirmajās pilsētas ielas, vakara saule, kad riet
  Braši, ar dziesmu uz lūpām, latviešu kareivji iet
  Tālu, kad ved viņu gaitā solījums svinīgs ir dots
  Cīņā par tēvzemes laimi, latviešu lepnums un gods
  Ejam mēs latviešu zēni -dzimtene palīgā sauc
  Mīļotās Latvijas zemi katrs lai aizstāvēt trauc..
  …Ticat man, skaisti ir dzīvot, skaistāk par dzimteni mirt,
  Mērķis, ko cīņai sev spraudat, asiņīm izpirkts būs kvēls
  Māmuļa mīļā, bez raudām, varoņu pulkā tavs dēls.”

  2. “Tev dzīvē laimes nav”tā teica zīlniece
  Tik rūgtas asaras un vilšanās
  Vairs tālāk nestāsti par manu nākotni
  Jo zinu, ka mans ceļš ir austrumi
  Bij kārtīm taisnība, ko tās man stāstīja
  Ka fronte visiem mums ir nolemta,
  No skaistās brīvības tik paliek atmiņas”…

 7. Kādēļ tad mūsu augstustāvošie biedri aktīvi sadarbojās ar okupantiem,bet tagad saņem augstus amatus,lielas pensijas?Varbūt okupācija nemaz nav beigusies,tikai okupanti atdeva savu varu šo augststāvošo biedru rokās un tāpēc oficiāli atzīta nabadzība,iznīcinošā sociālā nevienlīdzība,masveida bēgšana no valsts?Vai drosmīgos leģionārus,Daugavas Vanagus tas mazliet nemulsina?

 8. ATVAINOJOS,NE TA SAPRATU-VIENKARSHI LIDZ GALAM NEIZLASIJU TEKSTU,ATVAINOJOS!!!

 9. Nepareizi! Nepareizi! Atbildēt

  Un atkal nepareizi! Tas nebija latviešu “Latviešu legions” bet Hitlera “Latviešu legions” ir liela starpība. Legionam nekad nebija dota iespēja cīnīties par Latvijas brīvību jo Vāciešiem Latvijas brīvība nebija vajadzīga. Legionāri cīnijās loti varonīgi bet varonība un patriotisms nav viens un tas pats. Vai vācieši bija Latvijas patrioti? Vai vācieši cīnijās par Latvijas brīvību? Legions bija ierocis vāciešu rokās un pakłautiem latviešiem tur bija jācīnas varonīgi vienkārši lai izdzīvotu.

 10. VAI KOMUNISTI LIKA EBRERJUS IN CIGANUS SHAUT?

 11. PALDIES LABS RAKSTS.

 12. Paldies. Tieši sirdī .

 13. Interesants viedoklis. Tomēr manai saprašanai tuvāks šķiet Viktora Avotiņa skatījums šīsdienas Neatkarīgajā – “Kur ir mūsu karogs?” …

 14. Kāpēc 4.maija republikā vairs nepilda pavēles?
  Adolf Hitler
  Ich befehle die Aufstellung einer Lettischen SS-Freiwilligen-Legion.
  Größe und Art des Verbandes richten sich nach der Zahl der zur Verfügung stehenden lettischen Männer.
  Ādolfs Hitlers
  Es pavēlu uzstādīt Latviešu SS – Brīvprātīgo Leģionu.
  Vienības lielumu un veidu noteikt pēc rīcībā esošajiem latviešu vīriem.
  Fīrera galvenajā mītnē, 10.2.1943.

 15. Vienkarsa valoda,visiem saprotama teksta,atbilstosi faktiem saja raksta ir izskaidrota latviesu varonu, legionaru cina pret krievu slepkavu ordam, par savu Valsti Latviju un latviesu tautu.

  • Дохтур! Не надо врать! Какая такая свобода?! Нельзя было одновременно дать присягу Гитлеру и кричать «хайль Гитлер!» и, как бы, сражаться за свободу и независимость Латвии! Нельзя! Это несовместимые действия! Даже наивные дураки это очевидно понимали и тогда, понимают и теперь. Вы приняли и разделяли взгляды нацистов тогда, верны этим взглядам и теперь, в наше время. А в основе всего, обычная, физиологическая ненависть. Вы фашисты, вот и всё.

   • надо было кричать:”За Сталина ! Урра!”
    Тогда сегодня называли бы красными фашистами ?
    Так, пацан(поцан) ?

    • Да сам ты поц! И в советской армии латышей сражалось не меньше! Почему вы о них не вспоминаете? Они плохие, неправильные, они не латыши, да?! Гитлер вам никакой свободы и независимости не обещал. Даже и в мыслях этого не было. Вы могли расчитывать только на место в хлеву у немецкого бюргера! А при советской власти у вас была своя (!) республика (!) со всеми правами. Разницу чувствуете?! Был ведь и третий путь! Почему никто не вспоминает латышских моряков торгового флота? Они участвовали в той войне на стороне союзников в военных конвоях и под латышским флагом!

 16. Randy, BR-Deutschland & Latvija, €U. Atbildēt

  Ljoti labs un izsveerts raksts. Atziimeeshu, ka arii konkreets un kompakts. Padomaasim, mees VISI! VISI kaa VIENS!!! Par Latviju!!! Kaa MUURIS !!! (kaa Irbe, kaa MUURIS!!!)!!!.

 17. Izrādās mēs neesam vieni! Ir mums sabiedrotie pat Holandē! Vai varbūt nedemokratiskas valstis vienojušās par teminu “fašists ” un “nācists”attiecināšanu uz rietumu demokrātijas valstīm vispārināti?

  • Randy, BR-Deutschland & Latvija, €U. Atbildēt

   Vareetu paarfraazeet Dziesmas vaardus:
   ‘Atmostas Holande,
   Atmostas €iropa,
   Vaacija, Francija, Polija!!!’

   • Sorry Randy,
    nesaprotu kada sakariba pie “atmosanas” tiek pieskaitita Mutti Theresa Vacija,kura nosutija savu sociki Gabriel ( Ribentrop ?) pie sizofrena kremla cekistu pundura parspriest par atbrunosanos.Francija ari nav nekada Dieva davana.Jau sakot no 1944.gada kad de Gaulle aizrapoja pie Stalina izlugties lai ari Franciju atdzitst ka 4.valsti kura uzvareja Vaciju.Ka atlidzibu Stalins pieprasija izspiegot ASV un Angliju.Ari pedejais vadonis Francois Hollande kopa ar Vacijas Schröder nav labaki.Schröder pardeva Eiropas energijas neatkaribu Gazprom un kopa francu barvedi,Mistral tirgoni Hollande,lai vajinatu NATO.gatavijas izveidot “Eiropas armiju”.
    Rezumè : Vacija & Francija nav valstis kuram var uzticeties.Kas attiecas zu Poliju,tad vienigais pozitivais ir tas ka vini ienist utainos.BET,Polija ir kluvusi par viduslaiku katolu inkvizijas valsti.

Draugiem Facebook Twitter Google+