Kultūra
Māksla

Pieņemtas, uzlabotas, zaudētas: Medicīnas muzejā atklās mākslas izstādi par krūtīm0

Publicitātes foto

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā līdz 2. septembrim tiks eksponēta laikmetīgās mākslas izstāde par sieviešu krūtīm “Glandula mammae”, aģentūru LETA informēja muzeja pārstāve Lienīte Šarkūna.

“Glandula mammae” ir krūts dziedzera latīniskais nosaukums, un tā funkcija ir saražot pienu zīdainim. Izstāde veltīta sieviešu krūšu pretrunīgām nozīmēm kultūrā, piemēram, bērna zīdīšana ir laba, bet publiska zīdīšana – nosodāma, krūtīm jābūt lielām, bet reizē – tvirtām un stingrām, dziļš dekoltē ir seksīgs, savukārt izspiedušies krūšu gali – vulgāri.

Būdamas semantiski noslogotas, krūtis ir arī katras sievietes identitātes daļa. Tās tiek pieņemtas, uzlabotas, atstātas novārtā, aizmirstas vai zaudētas. Kaislīgi mīļākie tās noklāj ar skūpstiem, vardarbīgi partneri – ar zilumiem. No zīdīšanas saplaisājušus krūšu galus ieziež ar lanolīnu.

“Krūtis apvij mīti un aizliegumi. Tās tiek objektivizētas, seksualizētas un klasificētas, slēptas, izceltas vai atkailinātas – saskaņā ar laikmeta skaistuma ideāliem, ķermeņa politiku un priekšstatiem par sievišķību. Krūtis tiek modelētas atbilstoši sabiedrības gaidām un pastāvošām varas attiecībām, bieži vien – izdabājot heteronormatīvajai patērētājsabiedrības loģikai, kas sievietes krūtis uztver kā vīrieša spēļmantiņu. Šajā nozīmē krūtis ir vieta, kur sievietes ķermenī iemājo ideoloģija, seksisms un mizogīnija,” izstādes kontekstu aprakstīja Šarkūna.

Ekspozīcijā būs aplūkojamas septiņas mākslinieces – Ieva Balode, Evita Goze, Rasa Jansone, Vivianna Maria Stanislavska, Ingrīda Pičukāne, Mētra Saberova un Eva Vēvere – kas šķetina daudzveidīgos krūšu nozīmju pavedienus un analizē tos mātišķības, seksualitātes, dzimtes, politikas, mitoloģijas, skaistuma kanona, ikdienas pieredzes, kā arī krūts vēža kontekstā.

Izstādes kuratore ir Jana Kukaine, tās grafisko dizainu veidojusi Inga Ģibiete, scenogrāfiju – Artūrs Arnis.

Līdzās izstādei jūnijā Medicīnas vēstures muzejā un norisināsies darbnīca “Ķermenis un identitāte”, lekcija “Mūsu piena kundze”, kā arī tādām tēmām kā vardarbība, prostitūcija, seksuālā ekspluatācija u.c. veltīta diskusija “Pārdod krūtis”. Savukārt Kaņepes kultūras centrā augustā notiks feministisko mediju darbnīca “Pajautā kaimiņam”.

LA.lv