×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
14. augusts, 2012
Drukāt

Piens pasaulē kļūs lētāks, šokolāde – dārgāka

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Apkopojot jaunumus par cenām un prognozējamām ražām, Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) paredz, ka palētināsies piens, savukārt cenas šokolādei pieaugs, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

Viņš norādīja, ka piena cenu kritums turpinās visā Eiropā. Visneapmierinātākie ir Vācijas piena ražotāji. Patlaban par vienu litru piena viņi saņem no 18 līdz 22 santīmiem, bet uzskata, ka būtu jāsaņem 28 santīmi.

Piena cena kritusies arī Latvijā. Patlaban vairumtirdzniecības cenas 2% pienam litrā ir, sākot no 40 santīmiem, savukārt 3,2% pienam – 42 santīmi par vienu litru. 2% piens folijā par litru maksā 30 santīmus, attiecīgi 3,2% piens – 32 santīmus.

Runājot par šokolādi, Danusēvičs sacīja, ka ir aprēķināts, ka tuvākajos piecos gados patēriņš pieaugs par 10%. Tirgus pieauguma rezultātā šokolādes tāfelītes tiks ražotas mazākas un kakao daudzums sastāvā samazināsies. Vislielākais tirgus pieaugums būs Latīņamerikā, Āzijā un Austrumeiropā.

Motivācija tam ir liels jauniešu īpatsvars šajos reģionos, pieaugošā vidusšķira un patērētāju pieprasījuma izmaiņas. Līdz ar to gaidāms šokolādes cenu kāpums, sevišķi “Premium” klases grupā. Patlaban vairumtirdzniecības cena 100 gramiem rūgtās šokolādes ir 42 santīmi gabalā, savukārt 100 grami piena šokolādes maksā 32 santīmus par vienu gabalu.

Tāpat Danusēvičs atzīmēja, ka Eiropas Savienībā (ES) kļuvusi dārgāka cūkgaļa. Vislielākais pieaugums novērots Vācijā, kur tās cena palielinājusies par 0,1 eiro (septiņiem santīmiem) kilogramā. Vienlaikus vācu ražotāji uzskata, ka cena vēl arvien nespēj segt dārgās ražošanas izmaksas. Pacēlusies cena arī Holandes cūkgaļas ražotāja “Vion” produkcijai – par 1,7 eiro (1,19 lati) kilogramā.

“Tā ir rekordcena, iepriekšējo reizi šāda cena bija 2008.gada septembrī. Salīdzinot vidējās cenas Eiropā, tās visvairāk pieaugušas arī Beļģijā un Austrijā, kur cena cūkgaļai pieaugusi par 0,1 eiro (7 santīmi) par kilogramu,” uzsvēra Danusēvičs.

ES samazinājies ābolu un bumbieru imports no trešajām valstīm. Pirmajā pusgadā kopā importēti 278 000 tonnu ābolu un 120 000 tonnu bumbieru, kas ir attiecīgi par 30% un 40% mazāk nekā pagājušajā gadā. Šogad visvairāk ābolu ES importēts no Čīles – 82 000 tonnu, no Jaunzēlandes un Dienvidāfrikas – no katras pa 54 000 tonnu. ES pieaug arī bumbieru patēriņš, visvairāk tie importēti no Argentīnas – 47 000 tonnu. Ābolu vairumtirdzniecības cena savārstās no 21 līdz 79 santīmiem par kilogramu. Savukārt bumbieru cena – no 75 līdz 88 santīmiem par kilogramu.

Samazinājušās apelsīnu ražas Meksikā un Brazīlijā, tāpēc kopumā šajā sezonā citrusaugļu raža pasaulē sasniegs 51,3 miljonus tonnu, kas ir par 4% mazāk nekā iepriekšējā sezonā. Līdz ar to gaidāms neliels cenu kāpums. Arī ES apelsīnu raža būs par 12% mazāka nekā iepriekšējā sezonā – 5,5 miljoni tonnu. Vairums apelsīnu, ap 80%, tiek saražots Spānijā un Itālijā, pārējais – Grieķijā, Kiprā un Portugālē. Vienlaikus samazināsies to popularitāte patērētāju vidū. Visvairāk apelsīnus patērē Spānijā, kur tie ir 20 kilogrami uz vienu cilvēku gadā. Patlaban apelsīnu vairumtirdzniecības cena ir 83 santīmi par kilogramu.

LTA prezidents arī prognozēja, ka būtiski pieaugs aprikozu raža Francijā, kas ir lielākā šo augļu ražotāja ES. Kopumā raža 177 000 tonnu ir par 13% vairāk nekā pagājušajā gadā. Tāpēc gaidāms, ka cena varētu kristies. Patlaban aprikožu cena ir 1,28 lati par kilogramu.

Kartupeļus uzturā arvien vairāk aizstāj putras, makaroni un rīsi. Līdz ar to tuvākajā laikā varētu būt gaidāms kartupeļu cenu kritums, bet putrām un rīsiem – cenu kāpums. Patlaban kartupeļu vairumtirdzniecības cena ir septiņi santīmi par kilogramu, jaunajiem kartupeļiem – pieci santīmi par kilogramu. Miežu putras cena ir 29 santīmi kilogramā, rīsu – 55 santīmi kilogramā, balto rīsu – 38 santīmi kilogramā.

Saistībā ar lielo sausumu šogad samazināsies olīvu raža, līdz ar to nākamajā sezonā Spānijā attiecīgi par trešdaļu saruks olīveļļas ražošana un iespējams olīveļļas cenas kāpums nākamajā gadā, prognozēja LTA prezidents.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+