Uncategorized

Piensaimnieki: Latvijas tirgū aktivizējas ārvalstu piena uzpircēji6

Pēdējā laikā Latvijas tirgū ir aktivizējušies Polijas, Lietuvas un citu valstu piena uzpircēji, kuri vietējo ražotāju produkciju iegādājas par augstāku cenu nekā vietējie, sacīja Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

“Piena uzpircēji ir aktivizējušies, jo pieprasījums pēc piena produktiem ir augsts,” sacīja Šolks, piebilstot, ka arī LPCS ik pa laikam zvana uzņēmēji no Kazahstānas un vēlas iepirkt industriālos piena produktus, tostarp sviestu un sūkalu pulveri, taču piensaimnieki nevar apmierināt pieaugošo pieprasījumu ierobežoto ražošanas jaudu dēļ.

Viņš arī pastāstīja, ka piena uzpircēji ar vietējiem zemniekiem slēdz līgumus, tādējādi piena ražotājiem ir garantija, ka nauda par preci tiks samaksāta likumā noteiktajā laikā – ne vēlāk kā mēnesi pēc piegādes brīža.

Tā kā Polijas, Vācijas un Dānijas piena uzpircēji ražošanas jaudu ziņā ir efektīvāki nekā vietējie pārstrādes uzņēmumi, tiem ir iespējas iepirkt Latvijas pienu kā izejvielu par augstāku cenu, līdz ar to vietējā tirgū aktualizējas piena produktu deficīts, atzina LPCS vadītājs.

Pēc Šolka teiktā, Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi nevar pienu iegādāties par tik augstām cenām kā uzpircēji, jo pakāpeniski pieaug ražošanas izmaksas, savukārt lielveikali, kas savstarpēji sacenšas par pircēju piesaisti, liedz kāpināt piena cenas vietējā tirgū. Līdz ar to zemo piena cenu dēļ vietējā tirgū, lielākie pašmāju piena pārstrādes uzņēmumi vairāk orientējas uz eksportu, lai to kompensētu. Savukārt mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kuri visu produkciju realizē vietējā tirgū, nākas strādāt arī ar zaudējumiem.

LPCS valdes priekšsēdētājs norādīja, ka pieaugošā pieprasījuma dēļ piena uzpircēji ir aktivizējušies ne tikai Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs. “Lietuviešiem pienu atņem poļi, poļiem – vācieši un tiem, savukārt, itāļi,” sacīja Šolks, piebilstot, ka pieprasījuma pieauguma dēļ pienu iegādājas maksātspējīgākie uzņēmumi.

Viņš prognozēja, ka arī turpmāk piena iepirkumu cenas, visticamāk, pieaugs, jo tirgū nav vērojami faktori, kas liecinātu par pretējo.

Šolks pauda viedokli, ka gaidāmā piena kvotu atcelšana 2015.gadā, visticamāk, būtiski nemainīs tirgus situāciju – uzpircēji vēl aizvien turpinās iegādāties pienu par augstākām cenām nekā vietējie pārstrādes uzņēmumi, jo kvotu sistēma ir piemērota tikai Eiropā, globālajā tirgū tādas nav, bet pieprasījums pēc piena turpina augt.

Vienlaikus Latvijas piena ražotāji no kvotu atcelšanas būs ieguvēji – varēs kāpināt piena ražošanas jaudas un palielināt darba efektivitāti, jo vairāk nepastāvēs mākslīgi radīti tirgus regulācijas mehānismi. Tāpat Latvijā pēc kvotu atcelšanas varētu pieaugt arī piena izslaukuma apmērs, kam arī patlaban ir tendence augt. “Vecās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis no jaunajām – Latvijas, Polijas un Igaunijas – baidās, jo tām vairs nav kur augt,” sacīja Šolks, piebilstot, ka vecajās ES dalībvalstīs piena ražošanas produktivitāte jau tagad ir sasniegusi tās augstāko atzīmi, taču jaunajām ES dalībvalstīm, tostarp Latvijai, vēl ir izaugsmes iespējas.

Šolks sacīja, ka Latvijā šogad ir palielinājies ne tikai piena izslaukuma apmērs, bet arī piena liellopu skaits. Tāpat nemitīgi tiek būvētas jaunas piena liellopu fermas. Pēc pašreizējām prognozēm, arī nākamajā gada piena izslaukumu apmērs un liellopu skaits Latvijā pieaugs.

Jau ziņots, ka pagājušā gada septembrī atsākās piena iepirkuma cenu kāpums. Šogad piena iepirkumu cenas turpināja augt, jo pasaulē lielākā piena ražotājvalsts – Jaunzēlande – piedzīvoja lielāko sausumu 30 gadu vēsturē un tādējādi piena iepirkuma cena biržā sasniedza rekordaugstumus. Šolks iepriekš atzina, ka tas ir noteicis līdzšinējo piena cenas kāpumu visā pasaulē, tostarp arī Latvijā.

LPCS apvieno 13 piena pārstrādes uzņēmumu un četrus sadarbības partnerus, kas kopā realizē aptuveni 90% no Latvijā pārstrādātā piena.

LA.lv