×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
20. augusts, 2014
Drukāt

Piensaimnieki līdz gada beigām varētu saņemt 13 miljonus lielu papildus atbalstu (12)

Foto: LETAFoto: LETA

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Saistībā ar Krievijas embargo piena produkcijai Latvijas piena ražotāji un pārstrādātāji dažādu atbalstu veidā jau septembrī vai oktobrī varētu saņemt 13 miljonus eiro, šodien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes sēdē sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

“Runa ir par 13 miljoniem eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, kas piensaimniekiem tiks izmaksāti kā atbalsts ciltsdarbam. Premjere ir apsolījusi, ka šie līdzekļi varētu būt no budžeta neparedzētiem gadījumiem. Protams, būs jāveic saskaņošana ar Eiropas Komisiju, bet plānojam, ka atbalsti gan zemniekiem, gan pārstrādei tiks izmaksāti jau septembrī vai oktobrī,” sacīja Dūklavs.
Viņš arī norādīja, ka līdzās minētajam atbalstam būs arī virkne citu pasākumu.

“Jāpārskata Lauku atbalsta dienesta pasākumi, Eiropas Savienības (ES) atbalsts, kā arī notiks sarunas ar bankām. Runāsim ar katru pārstrādes uzņēmumu atsevišķi, kas tam nepieciešams, jo vienas zāles visiem nederēs. Dažiem vajadzēs kredīta brīvdienas citiem – kaut ko citu,” sacīja ministrs.

Tāpat viņš norādīja, ka tuvākajā laikā notiks sarunas ar Briseli par valsts intervenci piena pulverim un sviestam, kā arī eksporta subsīdijām.

“Šīs sarunas attieksies nevis uz ražotājiem, bet tikai uz pārstrādi. Kādi būs šie atbalsta veidi, zināšu pēc 5.septembra, kad notiks ES lauksaimniecības ministru tikšanās. Tad arī zināšu, cik Latvija varēs saņemt atbalstā no ES atbalsta fondiem lauksaimniecībai 400 miljonu eiro apmērā,” rezumēja Dūklavs.

Kā ziņots, Dūklavs atzinis – tā kā Krievijas noteiktās sankcijas visvairāk skars piena nozari, tiek plānoti vairāki atbalsta pasākumi, kas vairāk nekā 10 000 nozarē iesaistītajiem piena ražotājiem palīdzētu atvieglot situāciju pieaugošās konkurences apstākļos.

Kā ziņots, Krievija 7. augustā noteikusi pilnīgu embargo lielākajai daļai pārtikas produktu, kas tiek importēti no Eiropas Savienības, ASV un citām rietumvalstīm, kuras ieviesušas sankcijas pret Maskavu. Krievijas embargo attiecas uz liellopu gaļu, cūkgaļu, augļiem, dārzeņiem, mājputniem, zivīm, sieru, pienu un piena produktiem. Šajā sarakstā pagaidām nav iekļautas šprotes, zivju un gaļas konservi, kā arī alkohols un saldējums.

Valdība 12. augustā lēma Krievijas sankciju skartajiem Latvijas uzņēmumiem piešķirt nodokļu brīvdienas, eksporta tirgu apgūšanai piešķirt papildu piecus miljonus eiro. Tāpat zemkopības jomā plānots vērsties Eiropas Komisijā ar aicinājumu Eiropas Savienības valstīs paaugstināt intervences cenu. ZM ir izstrādājusi ieteikumus pašvaldībām, kā sagatavot iepirkuma specifikāciju, lai reģionālie produkti tiktu izmantoti skolās un bērnudārzos.

Savukārt 19. augustā valdība nolēma daļēji dzēst kredītprocentus apgrozāmo līdzekļu kredītiem tiem piena, gaļas pārstrādes un zivju apstrādes uzņēmumiem, kā arī lauksaimniekiem, kuri eksportēja produkciju uz Krieviju un kuri iekļauti Krievijas embargo sarakstā. Atbalsta apmērs nebūs lielāks par aizdevuma gada procentu likmi 4% vai faktisko likmi, ja tā mazāka par 4%, savukārt atbalsta summa būs līdz 200 000 eiro, bet zivju apstrādei – līdz 30 000 eiro.
Kopumā atbalstam piešķirti 15 450 000 eiro no budžeta programmas “Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai projektu un pasākumu īstenošana” un Lauku attīstības programmas 2007.-2013.gadam neizlietotā budžeta virssaistību finansējuma.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Piekrītu,ka vajag samazināt PVN,bet nevar jau samazināt tikai vietējiem produktiem.Tā kā šajā krīzes gadījumā zemniekiem tas nepalīdzēs.Pirms PVN samazināšanas jāpanāk.vienošanās ar tirgotājiem,lai nebūtu nepamatota virspeļna.Galu galā,kādi tad ir reālie uzcenojumi mazumtirdzniecībā?Gribu informāciju ne no tirgotājiem ,bet no neatkarīgiem avotiem.

 2. Laikam jau tā ir,ka latvietis vienmēr pārspīlē! Kamēr Andorā,Spānijā,Polijā,Kiprā,Francijā,Beļģijā,Nīderlandē,Vācijā,Islandē,Melnkalnē,Grieķijā,Azerbaidžānā,Turcijā,Serbijā,Rumānijā,Bulgārijā,Itālijā,Austrijā,Slovākijā,Bosnijā-Hercegovinā,Krievijā,Ukrainā,Baltkrievijā PVN pamatpārtikai ir tikai 4-10%,Latvijā PVN likme šiem pārtikas produktiem ir pat 21%!Bet ne augļi,ne piena produkti veikalos lētāki nav kļuvuši!

 3. Kamēr jūs te visi stresojat un lēkājat, Putins par jums tikai pasmejas. Kamēr straujumas un dūklavi lauza rokas un bez kādas analīzes sola miljonus, tikmēr Krievija jau sāk atcelt tirgus embargo. Ja būtu mums ministri ar vēsāku galvu un analītiskāki, tad saprastu, ka Krievija pārtiku ražo nepietiekoši un kur tad pēkšņi viņi ņems pašu radīto deficītu. Atstās tautu nepaēdušu, vai? Iztukšos uzkrātās rezerves noliktavās un pakāpeniski atcels embargo, cerībā, ka ES būs pabaidīta. Jo arī šantāža ir Krievijas politikas sastāvdaļa. Un ES, Latviju ieskaitot, arī uzķērās uz šīs makšķeres, tāpēc ir skumji, ka daži šo sacelto ažiotāžu sauc par padarītiem darbiem. Latvietis jau vienmēr visu pārspīlē, nevis grūtībās meklē racionālu risinājumu.

 4. Nesaprotu,kapec viss atbalsts vienmer tiek tikai tiem ,kuriem lopi ir parraudziba. Vai tad mazie zemnieki no Krievijas sankcijam necies?Zemkopibas ministrs Duklavs vienmer ir aizstavejis lielas saimniecibas.Ja mes necinisimies ari eiropas maksajumi visi aizies lielfermam.

  • bet tā tas viss ir bijis vienmēr,un netiek ņemts vērā mūsu pienesums lai gan tas sastāda diezgan lielu ciparu.

 5. Dūklavs un ZZS jau uztaisījuši sev veiklu priekšvēlēšau kampaņu! Kas tad saņems tos miljonus, droši vien Krievijas miljonāriem piederošie piena pārstrādes uzņēmumi un daži desmiti lielsaimnieki – kredītņēmēji, bet mazie ražotāji, kā parasti “stāvēs pie ratiem” un noskatīsies. Un būs vilks paēdis un kaza dzīva! Izrādās, ka arī visa iepriekšējā perioda ES nauda nemaz nav izlietota. Kam tad ZM ierēdņi to taupījuši?
  Kad tika jautāts, kāpēc projektu nevar realizēt, šie atbild: nav naudas, nav naudas! Tā, lūk!

  • Te kampaņa nav nepieciešami! Padarīti darbi jau kalpo kā kampaņa pati par sevi! Pameiģini tu tā, un kaimņu iedvesmo uz to un tā viens pēc otra un redzēsi, ja visi čakli strādāsim, tad arī šādām situācijām, kad nepieciešams atbalsts būsim gatavi, kad atbalsts nav nepieciešams.

   Zīlēt kā tiks nauda dalīta utt… izsenis jau iznāms, ka tas kas to saņem, viņam vienmēr liekas, ka otrs tomēr saņēma vairāk!!! Tāda nu ir mūsu mentalitāte

  • Dūklavs labi pastrādāja ar PVD,izkāva cūkas, kuras veselas pusei latgales,tagad plātās ar atbalstiem pienam lielražotājiem,neticu ši kungam ne grama.

 6. Arii taas piensaimnieciias, kuras pieder krievu naudasmaisiem ???

 7. Principā jau lauksaimniecība ne ar ko pēc būtības neatšķiras no citām naudu pelnošajām sfērām.Bankām jāveido garantiju fondi,eksistē dažādas apdrošināšanas iespējas ,jo pret dažādām kataklizmām nav nodrošināta neviena tautsaimniecības nozare .Vinmēr un visur valdība jau nevarēs palīdzēt,bet lauksaimnieki jau arī paši varēja vairāk parūpēties par drošības spilvena radīšanu.Sevišķi tas varētu attiekties uz ilgadīgiem pārstrādātājiem un ražotājiem.Vairāk varētu palīdzēt jaunajiem.

 8. gluži mani vārdi! 🙂

  Ja ir varēšana, tad ir darīšana! Tev nu Dūklavs var palīdzēt, ir viņa darbi nepieciešami un viņš strādā!

 9. ZZS ir labi pastrādājis. Dūklavam cepure nost! Piensaimniekiem ir jau atbalsts! Zemniekiem ierobežotā apjomā ir jau ir atbalsts! Tagad pārējiem zemniekiem un ražotājiem jāpiedabū klāt līdzekļi! Darbi iet uz priekušu! Pamazām, bet iet!
  Progress ir un taustāmi rezultāti arī!

  Derētu arī« Labklājības ministrijai sarosīties un padomāt par tiem, kas embargo krīzes dēļ zaudē darbu! Kas viņus aizstāvēs?

Draugiem Facebook Twitter Google+