Foto – LETA

Piensaimnieki: Šī ziema ir netipiska ar stabilo piena iepirkuma cenu 0

Tā kā parasti ziemas laikā piena iepirkuma cenas pieaug, šī ziema ir netipiska stabilo cenu dēļ, intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” atzina piensaimnieku kooperatīva “Dzēse” valdes priekšsēdētājs Māris Petrēvics.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

“Šī ziema ir īpatnēja ar to, ka piena produktu cena ir stabila, nevis augoša, kā tas līdz šim vienmēr bijis. Tā kā esam atkarīgi no pasaules tirgus, turklāt Eiropa aizvien vairāk tendēta uz recesiju, cenām vajadzētu kristies. Ja Eiropā krīze padziļināsies, piena izejvielas cena vismaz par pāris santīmiem kritīsies,” sacīja kooperatīva vadītājs.

Jautāts, vai pašreizējā piena iepirkuma cena zemniekus apmierina, viņš atbildēja apstiprinoši.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Dzīvot varam, lai gan, ņemot vērā izmaksu pieaugumu, piena iepirkuma cenai būtu jābūt 30 santīmi par kilogramu. Kopš 2000.gada minerālmēslu, lopbarības, degvielas un pārējās izmaksas pieaugušas pat trīs reizes. Piena cena 1997.gadā bija 11 santīmi, šodien – 22 santīmi par kilogramu. Pēdējā gada laikā situācija uzlabojusies, un zemnieks spēj strādāt un vilkt savu biznesu, lai gan par lieliem “taukiem” runāt nevaram. Daudzi “Dzēses” zemnieki atzīst, ka bez kooperatīva nebūtu izglābušies, kad, piemēram, 2008.gadā par pienu maksāja vien piecus santīmus,” atzina Petrēvics.

Viņš arī sacīja, ka piena pārstrādes ķēdē patlaban novērojama līdzsvarošanās attiecībās starp izejvielas piegādātājiem un pārstrādātājiem, līdz ar to turpināsies saasinātās attiecības starp lielajiem piena pārstrādātājiem un jaunās, zemniekiem piederošās Jelgavas piena rūpnīcas projekta attīstītājiem.

“Nenoliedzami – cīņa par pienu turpināsies. Lielie pārstrādes uzņēmumi uztraucas, jo turpmāk ar lielu daļu izejvielas rīkosies paši zemnieki, kuri ražos krējumu, sieru un to eksportēs. Patlaban piena ķēdē mainās līdzsvars. Līdz šim svaru kausos lejā bija zemnieks, augšā – tirgotājs, pa vidu – pārstrādātājs. Tajā brīdī, kad zemnieks tiek pie savas pārstrādes, svaru kausi sāk izlīdzināties,” sacīja Petrēvics.

“Diemžēl situācijā, kad kooperatīvi sāk iespaidot izejvielas sagādi un pārstrādātāji redz, ka ar kooperatīviem jārēķinās, dažkārt tiek izvēlētas metodes, kam nav nekā kopēja ar morāli, – tīrs aprēķins ar zināmu taktiku. Līdz ar to jārēķinās, ka nelabvēļu pārmetumi un dažādi “zinātniski argumentēti protesti” pret zemnieku kooperāciju turpināsies. Ciktāl varēsim, neliksimies par to zinis, jo zemnieki šodien jau ir pietiekami gudri un spēj adekvāti izvērtēt, kas ir kas,” atzina kooperatīva vadītājs.

Piensaimniecības kooperatīvs “Dzēse” dibināts Liepājā 1997.gadā, tā biedri ir zemnieku saimniecības Dienvidkurzemes un Bauskas apkaimē. Kooperatīva dibināšanas gadā tā sastāvā bija 17 biedri, 2012.gadā – 280 biedri.

Reklāma
Reklāma

Kooperatīva saimniecībās vidēji ir 20-50 govis, nodotā piena apjoms – ziemā 50 tonnas dienā, vasarā 70 tonnas dienā.

Kā ziņots, lietu par iespējamo piena kooperatīvu “Trikāta KS” un “Dzēse” vienošanos par piena realizācijas cenu KP ierosināja 2011.gada jūnijā. Pērn aprīlī uzraudzības ietvaros KP apmeklēja “Dzēsi”, lai iepazītos ar tirdzniecības dokumentiem, kuros tika iegūta informācija, kas raisīja aizdomas, ka “Dzēse” un “Trikāta KS”, kas, pēc KP domām, ir savstarpēji konkurējoši uzņēmumi, ārpus jaundibinātās rūpnīcas projekta varētu būt saskaņojušas cenas savai produkcijai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.