×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
15. jūnijs, 2012
Drukāt

Pieprasa izmeklēt Demjaņuka nāves apstākļus

Par līdzdalību nacistu noziegumos apsūdzētā un martā mirušā Ivana Demjaņuka advokāts vērsies ar iesniegumu Bavārijas prokuratūrā, pieprasot izmeklēt viņa klienta nāves apstākļus.

 

Minhenes augstākā pavalsts tiesa 2011. gada maijā atzina no ASV deportēto Demjaņuku par vainīgu līdzdalībā nacistu noziegumos un piesprieda viņam piecus gadus cietumā. Tomēr spriedums vēl nebija stājies spēkā, kad Demjaņuks aizgāja no dzīves. Demjaņuka advokāts Ulrihs Bušs tagad pieprasa izmeklēt viņa klientu ārstējušo piecu ārstu un medmāsas darbības. Demjaņuks, ievērojot ārstu ieteikumus, saņēmis pretsāpju līdzekļus. Tomēr viņam izrakstītais preparāts ir aizliegts ASV un citās valstīs veselībai kaitīgo blakusefektu dēļ. “Mēs uzskatām, ka tieši tas noveda viņu līdz nāvei,” uzskata Demjaņuka dēls. Demjaņuks šīs zāles lietojis pastāvīgi un iedzēris arī vakarā pirms nāves, kad viņš medmāsai sūdzējies par sāpēm vēderā, un medmāsa viņam ieteikusi iedzert šo preparātu, sacīja Bušs. Prokuratūra atbilstoši tai likumā noteiktajiem uzdevumiem izskatīs saņemto sūdzību, lai izlemtu, vai apmierināt tajā izteiktās prasības, apliecināja prokuratūras preses pārstāvis.

Ukrainā dzimušajam Demjaņukam Minhenes tiesa piesprieda piecu gadu cietumsodu par līdzdalību 28 tūkstošu cilvēku slepkavībās, atzīstot, ka viņš savulaik sešus mēnešus strādājis par Sobiboras nāves nometnes apsargu. Pēc notiesāšanas Demjaņuks gan tika atbrīvots līdz brīdim, kad savu lēmumu šajā lietā pieņems apelācijas instance. Pamatojot viņa atbrīvošanu, tiesa norādīja, ka Demjaņuks vairs nerada draudus sabiedrībai un visdrīzāk nespēs aizbēgt no Vācijas, jo viņam kopš ASV pilsonības atņemšanas nav nevienas valstspiederības. Tiesa nosprieda, ka viņa vainas atzīšanai pietiek ar faktu, ka Demjaņuks esot strādājis koncentrācijas nometnē, lai gan viņa tieša līdzdalība konkrētās slepkavībās nav pierādīta.

Pagājuša gadsimta astoņdesmitajos gados viņš jau bija pavadījis astoņus gadus Izraēlas cietumā, piecus no tiem – gaidot nāvessoda izpildi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+