Foto – Ivars Bušmanis

Pieprasi debesis: Profesors aicina kļūt par gaisa līdzīpašniekiem 0

Katram planētas iedzīvotājam pienākas debesu gabaliņš jeb atmosfēras domājamā daļa, uzskata Roberts Kostanca, Austrālijas Nacionālās universitātes ekoloģiskās ekonomikas profesors.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

“Dzīvojam jaunā laikmetā – “pilnajā pasaulē”, kad dabas resursi tiek izmantoti maksimāli. Atmosfēra ir mūsu kopējais īpašums, kuru vieni piesārņo, bet citi spiesti ieelpot. Tāpēc jāveido publiskais atmosfēras fonds jeb trasts,” viņš paziņoja žurnālistiem XIII starptautiskajā mediju forumā Itālijas pilsētā Froziņjonē. Tā ir jauna vides iniciatīva, kam vajadzētu īstenoties saistošā likumdošanas ietvarā.

Šo ideju viņš pārņēmis no Merijas Kristianas Vudas 2013.gadā izdotās grāmatas “Dabas trasts” (Mary Christina Wood “Nature’s Trust Nature’s Trust: Environmental Law for a New Ecological Age”), kurā analizēts, kāpēc pasaulē neievēro vides likumus, un kurā piedāvāts tos pārveidot publiskā trasta (pārvaldības) doktrīnā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā atmosfēras gaisu no piesārņojuma iedomājies sargāt profesors Kostanca? Vispirms jāizveido valstu tīkls, kas izveidotu atmosfēras gaisa trastu. Viņaprāt, to varētu nodibināt V-20 valstis (“Vulnerable 20” – pasaules cietušāko valstu divdesmitnieks, kuru pastāvēšanu apdraud klimata pārmaiņas). Trasts izsūtītu rēķinu lielākajiem gaisa piesārņotājiem un iekasētu soda naudas, no kā finansētu gaisa atveseļošanas projektus. Profesors pat demonstrēja, kā varētu izskatīties rēķina veidlapa. Šo viņš piedāvā kā juridisku instrumentu Parīzes Klimata konferences vienošanās izpildei, lai neļautu atmosfērai sasilt vairāk par 2°C.

Taču, lai kāds piesārņotājs ņemtu vērā šādus rēķinus un lai rēķina izsūtītājam būtu iedzīvotāju pilnvarojums, tam būtu nepieciešams plašs pasaules sabiedrības atbalsts, ko varētu panākt jaunveidojamā globālā kustība 350.org. Viņš cer, ka piesaistīsies arī tādas ietekmīgas nevalstiskās organizācijas “Conservation International”, “Greenpeace”, Pasaules dabas fonds.

Šīs idejas nešanai sabiedrībā uzrunātas tādas pasaulē pazīstami aktieri un režisori kā Roberts Redfords, Harisons Fords, Breds Pits, Kamerūna Daieza, Leonardo Di Kaprio. Pēdējais nupat kā – 30.oktobrī TV kanālā “National Geographic” – demonstrējis paša producēto dokumentālo filmu “Pirms plūdiem”, kurā viņš kā stāstnieks apmeklē pasaules cietušos reģionus un aicina pasaules līderus ierobežot fosilās degvielas lietošanu.

Ar valstu valdību lēmumiem, ar nevalstisko organizāciju uzstājību un slaveno aktieru atbalstu profesors Roberts Kostanca gatavs planētas iedzīvotāju kā gaisa līdzīpašnieku aktīvo nostāju pavērst pret tiem, kas bojā gaisu. Ir radīta interneta vietne “Pieprasi debesis” (www.claimthesky.org), kurā ikviens ir aicināts parakstīt aicinājumu izveidot atmosfēras trastu. Pirmie savu parakstu zem tā likuši 31 profesori un ministri no visas pasaules.

XIII starptautiskais mediju forums “Klimata glābēji” notiek no ceturtdienas, 3. novembra līdz sestdienai, 5.novembrim.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.