Foto: LETA

Vārdadienu kalendārā atrod vietu vienai Brīvei, bet 24 Anneles paliek bešā 8

“LA” lasītāja rīdziniece Annele Liepa ļoti lepojas ar savu latvisko vārdu un pauž nožēlu, ka tas nav atrodams kalendārā. Kundze pieņem gan sveicienus 26. jūlijā, kad vārdadienas svin Annas, taču uzsver, ka ir Annele. Viņa jautā, kā panākt, lai kalendārā iekļautu kādu jaunu vārdu, un kas par to lemj.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

Ikviens, kurš vēlas, lai viņa vārds parādās kalendārā, tiesīgs rakstīt iesniegumu Valsts valodas centra (VVC) Kalendārvārdu ekspertu komisijai. Tās sēdes tiek sasauktas pēc nepieciešamības, bet ne biežāk kā reizi trijos gados, kad izvērtē iesniegumus un pēc noteiktiem kritērijiem apstiprina jaunu personvārdu iekļaušanu oficiālajā kalendārvārdu sarakstā.

Kā liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati, patlaban Latvijā ir 24 Anneles. Tajā pašā laikā, piemēram, kalendārā iekļauto vārdu Anšlavs un Brencis patlaban nes tikai pa vienam cilvēkam. Arī pirms diviem gadiem kalendārā iekļautais vārds Brīve ir tikai vienai personai. Tas apliecina, ka vārda lietojuma biežums jeb vārda nesēju skaits nebūt nav izšķirošais kritērijs, pēc kura vadās komisija. Tiek vērtēta vārda cilme, nozīme (ja to iespējams noteikt), labskaņa, tā lietojuma stabilitāte, tradicionalitāte, kā arī atbilstība latviskajai vārddošanas tradīcijai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējā ekspertu sēde notika 2014. gada 22. maijā, kad tika nolemts kalendāru papildināt ar pieciem sieviešu vārdiem – Brīve, Daiva, Egle, Liepa un Mare, un trīs vīriešu vārdiem – Enriko, Lūkass, Vigo.

Komisijas ieskatā, arī turpmāk tradicionālajā kalendārā nav iekļaujami vārdi, kuriem tajā jau ir kāds latviskajai vārddošanas tradīcijai vairāk atbilstošs analogs vai kuri uzskatāmi par kāda vārda formas variantiem (piemēram, Pāvels, Martins, Aleksa, Elīze, Keita un Andželika, ja sarakstā attiecīgi ir Pāvils, Mārtiņš, Aleksandra, Elīza, Kate/Katrīne/Katrīna un Angelika), tādēļ šādos gadījumos vārda nesēju skaits nevarot būt izšķirošais kritērijs.

Valsts valodas centra galvenais lingvists un Kalendārvārdu ekspertu komisijas loceklis Agris Timuška teic, ka interese iekļaut jaunus vārdus kalendārā esot visai liela. Gada laikā VVC saņem ap simts iesniegumu ar šādu lūgumu. Pagaidām komisija vēl nevienu vārdu no kalendāra nav izņēmusi. Bijušas diskusijas par vārdiem, kuri ļoti maz izplatīti, piemēram, jau minētais Anšlavs, tomēr, pamatojoties uz latviskumu, nolemts to kalendārā paturēt ar cerību, ka tas piedzīvos popularitātes atgriešanos.

Tā kā visas prasības nav iespējams apmierināt, VVC izveidojis paplašināto vārdadienu sarakstu, kurā ievietoti gandrīz visi ierosinātie personvārdi. Tas radīts, lai vārdi, kuri nav tradicionālajā kalendārā, būtu piesaistīti kādam datumam un tiktu dota iespēja svinēt savu vārdadienu arī daudziem samērā retu vai pat ļoti retu vārdu īpašniekiem, kas pie šādas svinamdienas nebija tikuši. Arī vārds Annele atrodams šajā paplašinātajā sarakstā un liecina, ka vārdadiena šo vārdu īpašniecēm tomēr svinama vienā dienā ar Annām – 26. jūlijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.