Uncategorized

Pieprasīs finansējuma piešķiršanu 2013.gadā gaidāmajiem dziesmu svētkiem 16

Foto – LETA

Diriģenti sestdien pulcēsies Latvijas kordiriģentu mobilizācijas sanāksmē, lai pieprasītu piešķirt finansējumu dziesmusvētku organizēšanai, kas gaidāmi 2013.gadā, aģentūru BNS informēja Latvijas Kordiriģentu asociācijas valdes priekšsēdētājs Artūrs Ancāns.

Kordiriģenti plāno izplatīt paziņojumu, ar kuru aicinās visus Latvijas iedzīvotājus parakstīties par finansējuma piešķiršanu svētku organizēšanai.

Pēc Ancāna vārdiem, kordiriģenti nepiekrīt viedoklim, ka dziesmu un deju svētku dzīvesveida kulminācija, kura jau izsenis notiek reizi piecos gados, tiktu pārcelta uz 2014.gadu. Šādas runas un viedokļi esot izskanējuši saistībā ar to, ka dziesmu svētku noslēguma koncertu varētu pācelt pie Rīgas kā 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumiem, pastāstīja diriģents.

Šādu iespējamību strikti noraida Kultūras ministrija (KM), norādot, ka dziesmu un deju svētku noslēguma koncerts notiks, kā plānots, 2013.gadā, aģentūrai BNS teica KM pārstāve Annija Senakola.

Latvijas Kordiriģentu asociācija pērnā gada nogalē nosūtījusi Valsts prezidentam, premjeram, Kultūras ministrijai un Saeimas frakcijām vēstuli, aicinot valstī atjaunot mērķdotāciju dziesmu un deju svētku procesa sagatavošanai. KM atbildē solīts ņemt vērā šo aicinājumu, kā arī norādīts, ka šā gada budžetā svētku sagatavošanai ir paredzēti 80 tūkstoši latu, kā arī no “Latvijas dzelzceļa” peļņas – 200 tūkstoši latu, un meklēs arī sponsoru līdzekļus.

KM arī minējusi, ka šajā gadā centīsies panākt mērķdotācijas atjaunošanu amatiermākslas kolektīvu atalgojuma atjaunošanai. Šo jautājumu risinās speciāli veidota darba grupa.

Ancāns atgādināja, ka pirms mērķdotācijas likvidācijas 2009.gadā tās apmērs bijis 400 tūkstoši latu gadā un no tās nodrošināts atalgojums amatierkolektīvu vadītājiem. Uzrunāto institūciju atbildēs ir norādīts uz to, kas paveikts, bet trūcis komentāra, kā šo mērķdotāciju varēs nodrošināt. Pašlaik valsts atbalsts amatierkolektīvu vadītāju atalgojumam nav paredzēts, tas ir “nogrūsts uz pašvaldību pleciem”, taču arī to finansiālā situācija ir ne mazāk saspringta un vajadzību daudz.

Savukārt, runājot par bažām par svētku noslēguma koncerta pārcelšanu par gadu, Ancāns pastāstīja, ka dziesmu svētku gatavošana ir process, kas ilgst nepārtraukti ar kulmināciju reizi piecos gados Mežaparka Lielajā estrādē, kā tas tradicionāli ir bijis kopš svētku dibināšanas. Iepriekš publiskajā telpā izskanējuši viedokļi, ka dziesmu svētku noslēguma koncertu varētu iekļaut Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumu lokā 2014.gadā.

“Diriģenti pret šādu risinājumu būtu kategoriski pret,” uzsvēra Ancāns un norādīja uz diriģentu bažām un viedokļu apmaiņu.

Kordiriģentu asociācijas rīkotais pasākums notiks sestdien, 14.janvārī, plkst.11 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

LA.lv