Foto – LETA

Pierādi, ka neesi traks! Likuma apspriešana
 0

Vakar Saeimas plenārsēdē deputāti apsprieda Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas iesniegto likumprojektu “Par Latvijas PSR un PSRS psihiatriskajās ārstniecības iestādēs nepamatoti ievietotajām personām”, kurš tiek virzīts gala lasījumam.

Reklāma
Reklāma

 

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Esot trīsdesmit līdz četrdesmit cilvēku, kam joprojām nav noņemta tolaik uzstādītā diagnoze – visbiežāk paranojālās formas šizofrēnija.

Vairāk nekā 20 gadu, kopš atjaunota valstiskā neatkarība, politiķiem šis jautājums šķitis nenozīmīgs. Kaut gan patlaban par to tiek izrādīta interese, tomēr ir manāmas bailes no personām ar šizofrēnijas “sakām”. Viņus, lūk, nedrīkstot reabilitēt tikai pēc medicīniskajām izziņām, kur norādīts, ka pie vainas nokļūšanai slimnīcā bijuši pretpadomju politiskie uzskati. Likumprojekta virzītāji ir pārliecināti, ka Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centram (RPNC) būs jāveido psihiatrijas ekspertu komisija, kas sniegs atzinumu prokuratūrai, vai cilvēks, kurš vērsies prokuratūrā ar iesniegumu, lai viņu atzīst par garīgi veselu, patiešām tāds ir. Arī Latvijas Cilvēktiesību centrs (LCC) neredzot citu veidu, kā apstiprināt personu garīgo veselību daudzus gadus pēc represijas fakta.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Psihiskas saslimšanas var izveidoties arī neatkarīgi no personas kādreiz notikušas ievietošanas piespiedu ārstēšanai psihiatriskajā slimnīcā, kā arī diemžēl tieši šādas “ārstēšanas” dēļ,” secina LCC vecākā juriste Ilvija Pūce.

Netieši tiek pateikts, ka ar padomju laikā uzlikto diagnožu noņemšanu jābūt ļoti uzmanīgiem un ka to nedrīkst darīt, tikai izpētot arhīvu dokumentus, – jāredz pats cilvēks.

Tas, ka ekspertīzes organizēs RPNC, apliecina vien, ka likumprojekta autori disidentu reabilitācijas jautājumu uztic arī tādiem psihiatriem, kuri uzskata, ka visiem, kuri cīnījās pret padomju iekārtu, bija lielāki vai mazāki psihiski traucējumi. “Tas ir labi saprotams, jo, ja cilvēks psihiski ir pilnīgi vesels, viņš zina, kādā sistēmā viņš dzīvo, zina, kā kurā vietā jārunā, zina, kāda ir dzīves īstenība,” pirms gada man sacīja RPNC ambulatorās tiesu psihiatrijas ekspertīžu nodaļas vadītāja Anita Apsīte. Ir deputāti, kas šo faktu dēvē par leģendu, kas būtu jāaizmirst, neraugoties uz to, ka Latvijas un citu bijušās PSRS sastāvā ietilpstošo valstu vecākās paaudzes psihiatri šādu uzskatu joprojām atbalsta. Vai viņi objektīvi spēs reabilitēt padomju laikā cietušos cilvēkus?

“Būtu tikai loģiski, ja ekspertus izvēlētos prokuratūra un cilvēkiem nevajadzētu vēlreiz doties uz ekspertīzēm, lai pierādītu savu taisnību,” sacīja Saeimas deputāts jurists Andrejs Judins, kurš bija izstrādājis daudz vienkāršāku un labāk saprotamu likumprojektu, taču “Saskaņas centrs” (“SC”) kopā ar Nacionālo apvienību (NA) parūpējās, lai to noraidītu.

Reklāma
Reklāma

Neņemot vērā debatētāju iebildumus, ka nedrīkst virzīt tālāk likumprojektu ar tik klaji redzamām nepilnībām, tomēr par to nobalsoja NA, Reformu partijas un daļa “Vienotības” deputātu. Balsošanā nepiedalījās 37 “SC” deputāti, jo, kā sacīja “SC” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedrs Valērijs Agešins, viņi neko nesaprotot no psihiatrijas.

Sandris Rīga, kurš padomju laikā apvienoja kristīgi domājošos visā PSRS un izveidoja totalitāro režīmu apdraudošu pagrīdes kustību, tika arestēts un ievietots psihiatriskajās slimnīcās, iepazīstoties ar likumprojektu, sacīja: cilvēki, kuri cieta no padomju psihiatrijas, netic, ka politiķi viņus reabilitēs. Viņi negrasās doties uz pazemojošām komisijām, lai pierādītu, ka ir veseli.