×
Mobilā versija
Brīdinājums +24°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
9. novembris, 2016
Drukāt

Pierādījumu trūkstot: KNAB izbeigs skaļo oligarhu lietu (21)

Jaroslavs StreļčenoksJaroslavs Streļčenoks

Foto - LETA

Papildināts viss teksts.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) līdz gada beigām, visticamāk, tiks izbeigta tā dēvētās oligarhu lietas daļa, ko savulaik prokuratūra nodeva birojam papildu izmeklēšanai, šodien žurnālistiem paziņoja KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks.

Streļčenoks minēja, ka pierādījumu apjoms bijis nepietiekošs. Tāpat viņš norādīja, ka šo kriminālprocesu savulaik iniciēja toreizējā KNAB Izmeklēšanas nodaļas vadītāja Lienīte Šikore un toreizējā biroja apkarošanas bloka vadītāja Juta Strīķe.

“Līdz gada beigām tiks izbeigts process oligarhu lietā. Lēmums būs, visticamāk, līdz gada beigām,” paziņoja Streļčenoks, kuram nākamnedēļ beidzas pilnvaras KNAB priekšnieka amatā.

KNAB šefs jau vairākkārt runājis ar izmeklētāju, un jau sākotnēji bija informācija, ka nav pietiekami pamata pierādījumi, lai šo procesu “tā attīstītu”, un, kā sapratis Streļčenoks, tad šo lietu bija “uzspiest veikt”. Tā rezultātā šī lieta bija viens no iemesliem, kāpēc savulaik pēc Valsts prezidenta ierosinājuma tika atlaista Saeima, atgādināja Streļčenoks.

KNAB priekšnieks norādīja, ka lēmums par lietas izbeigšanu nav saistāms ar viņa nevirzīšanu konkursā uz KNAB priekšnieka amatu, turklāt izmeklētājs savos lēmumos ir neatkarīgs un tur KNAB priekšniekam nav tiesību jaukties. Streļčenoks arī solīja, ka lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu būšot publisks.

Tā dēvētā oligarhu lieta tika ierosināta 2011.gada maijā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

Sākotnēji lietā bija iesaistītas 11 personas, un tām piemērots tiesiskais statuss. KNAB veica kratīšanas vairākās vietās Latvijā, tostarp ietekmīgu politiķu īpašumos – Aivara Lemberga Puzes īpašumā, Rīgas domē un brīvostas pārvaldē, Tautas partijas līdera Andra Šķēles ģimenei piederošās SIA “Uzņēmumu vadība un konsultācijas” telpās un citos uzņēmumos.

Kratīšanas notika arī laikraksta “Neatkarīgā Rīta Avīze” izdevēja SIA “Mediju nams” telpās, kā arī toreizējā AS “Diena” kontrolpaketes īpašnieka Viestura Koziola kabinetā. Tāpat KNAB 2011.gada maijā vērsās Saeimā ar lūgumu dot atļauju veikt kratīšanu toreizējā deputāta Šlesera dzīvesvietā, tomēr Saeima atļauju kratīšanai nedeva un Valsts prezidents Valdis Zatlers ierosināja Saeimas atlaišanu. Par Saeimas atlaišanu nobalsoja lielākā daļa vēlētāju.

KNAB vēlāk šo kriminālprocesu nodeva prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai, taču pērn septembra sākumā prokurors Māris Leja, izvērtējot KNAB ierosinājumu par kriminālvajāšanas sākšanu, nolēma izbeigt kriminālprocesu daļā pret Lembergu, jo viņa darbībās nav Krimināllikuma pantā par tirgošanos ar ietekmi paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva. Šāds lēmums pieņemts arī attiecībā uz ekspolitiķi Aināru Šleseru.

Saskaņā ar izmeklētāja pieņēmumu Šlesers, būdams ieinteresēts, lai Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā tiktu iecelts Andris Ameriks, 2010.gada oktobra sākumā piedāvājis Lembergam, ka viņš panāks Lembergu interesējoša līguma noslēgšanu starp Rīgas brīvostas pārvaldi un SIA “Mediju nams”. Par to Šlesers esot lūdzis Lembergu, izmantojot savu sociālo stāvokli, prettiesiski ietekmēt valsts amatpersonas darbību, proti, Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāja vietnieku Viesturu Silenieku, lai viņš Rīgas brīvostas valdes 2010.gada 7.oktobra sēdē nobalso par Amerika iecelšanu brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā. Savukārt Lembergs pieņēmis šo labumu un prettiesiski ietekmējis Viesturu Silenieku, uzskatīja izmeklētājs.

Krimināllikuma pantā par tirgošanos ar ietekmi paredzēta atbildība tikai tad, ja lūgums prettiesiski ietekmēt kādu amatpersonu ir saistīts ar piedāvājumu nodot kādu labumu kā atlīdzību par prettiesisku ietekmēšanu.

Izmeklēšanā netika iegūti pierādījumi nedz tam, ka Šlesers būtu izteicis Lembergam lūgumu prettiesiski ietekmēt Silenieku, nedz tam, ka par šo prettiesisko Silenieka ietekmēšanu Šlesers apsolījis vai nodevis kādu mantisku vai citāda rakstura labumu. Tādējādi arī Lembergs nav pieņēmis šādu labumu no Šlesera, iepriekš norādīja prokuratūra.

Kriminālprocesa pārējā daļā par noziedzīgiem nodarījumiem – izvairīšanos no deklarācijas iesniegšanas un neatļautu piedalīšanos mantiskos darījumos – prokuratūrā tika pieņemts lēmums krimināllietu atdot KNAB izmeklēšanas turpināšanai, jo tobrīd nebija pamata kādas personas saukšanai pie kriminālatbildības par šiem noziedzīgajiem nodarījumiem. Šo kriminālprocesa daļu saskaņā ar Streļčenoka šodien teikto birojs, visticamāk, līdz gada beigām izbeigs.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Labs aktieris!?

 2. Godkāre pār naudaskāri! Kabatas tirāniņš novedis štelles līdz pasūtītajam finišam. Nu varēs veltīt laiku ģimenei un muižiņas celtniecībai. Kaut gan ir ļaudis, kam pat muižiņu nevajag …

 3. nebija lētāk KNAB (Korupcijas Novēršanas Apkarošanas Birojs – red. piez.) procesu nemaz nesākt?

 4. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  brīvdienas taču jānodrošina? Ja vel piedāvā…

 5. Pēc šādas atklātības kopā ar Streļčenoku vajag IZMEST arī viņa sabiedrotos, kuri līdzīgi piedalījās viņam uzdotā uzdevuma veikšanā! Viens tos nelietīgos darbus viņš NEVARĒTU REALIZĒT! TĀ IR SABOTĀŽA, KO VEICA STREĻČENOKS UN VIŅA ROKASPUIŠI!!! Didzi, izdomājums NAV NEVIENĀ VIETĀ, tikai NAV KAM LIETAS NOVEST LĪDZ GALAM. Diemžēl VIDUVĒJĪBAS nevar šo uzdevumu paveikt……..

 6. No 2011.gada lamā oligarhus ,nodzina pagrīdē Šķēli ,izdzina no politikas Kalvīti ,Šleseru un vis izrādās izdomājums. Ā.Lembergu dzenā 18 gadus un beigās būs tāds pats iznākums, izmeklētāji ,prokurori ,tiesneši ,žurnālisti paši tagad būtu jāsauc pie atbildības un ja nevarētu notiesāt ar cietumsodu ,tad vismaz jāatlaiž un jāaizliedz 5 gadus strādāt profesijā ,lai grābj lapas un tīra sniegu 5 gadus.

  • O jē, o jē. Ja vajag pieradījumus, lai brauc uz Ventspils domi un savāc dokumentus. Pietiks atliektiem galiem. Pietiks gan Lembergam, gan Vītoliņam un pietiks ilgi termiņi arī visiem pārējiem.

 7. Tas jau arī bija Streļčenoka galvenais uzdevums un pasūtījums – KNAB izbeigt oligarhu lietas (pierādījumu trūkuma dēļ) un to viņš arī būs paveicis. Tagad prieķšnieks vairs nebūs, tad kārtis var atklāt. Kampēju nauda un manta ir nosargāta! Jāieteic prezidentam apbalvošanai ar ordeni.

 8. Streļčonoks savu būs paveicis – skaļās lietas izbeidzis,lietu ierosinātājus atlaidis,sabiedriskās organizācijas no KNAB konsultatīvās padomes izslēdzis,faktiski KNAB ir pilnīgi degradēts.Pūlējies ir vareni.

 9. Streļčonoks kā zīdainis apvainojies uz visu pasauli un nolaidies zem plintusa,kāda starpība kurš lietu iesāk bet gan kurš nodod prukuratūri

 10. glums kā zutis !

 11. Arvids Sauleskalns Atbildēt

  jau pierastais šāviens PA TUKŠO…

 12. Vai varēja būt savādāk? Protams nē. Biedrs vairākus gadus skaļi parosījies, labākos darbiniekus izmetis, algu saņēmis – atliek tik izbeigt lietu un uzdevums izpildīts. Visu iestādi nolikvidēt vēl nepaguva un tas slikti – saimniekiem nepatiks. Vajadzēs laikam vēlreiz mēģināt iet uz konkursu.

 13. aVi tā var atklāt? Atbildēt

  Iedodiet man jebkuru lietu izmeklēt un atradīšu iemeslus to izbeigt, tas ir tā, kas attiecas uz saimnieciskām lietām. Var “izrakt” ļoti daudz pamatojumu lietas izbeigšanai, jo katrs faktus kvalificē pēc sava prāta un saprašanas. Nekur nav noteikts, kurš pierādījums ir īsts un kurš apšaubāms, viss atkarīgs no vērtējuma.
  Nevajadzēja atņemt Jutai Strīķei lietu, lai pabeidz un nodod prokuratūrai tad varētu runāt un vainot Jutu Strīķi vai Lienīti Šikori. Padzini viņas vai tikai Jutu un safabricēji, samaitāji lietu, neizmeklēji kā vajag (lai glābtu oligarhus? ja glābj – cik saņēmi par to?), tagad vari plātīties.
  Slavik, laidies projām, kamēr laiks un nenopludini informāciju, jo tad vēl vari paspēt tikt arestēts, ja gadījumā to pelnīsi ar šādu rīcību – centīsies ietekmēt lietas izbeigšanu utt.
  Tava atklāsme nevietā un nelaikā. Pie tam, man liekas, tevi jau var tiesāt par informācijas izpaušanu, skat: “…Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) līdz gada beigām, visticamāk, tiks izbeigta tā dēvētā oligarhu lieta, šodien žurnālistiem paziņoja KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks”. Lasi likumu, tā ir tikai izmeklētāja kompetence un tu jau traucē izmeklēšanu, izsaki šaubas par izmeklēšanas procesu, kas ir noslēpums.
  Prokuratūrai būtu jāizmeklē šāds paziņojums vai nē?

 14. Iedodiet man jebkuru lietu izmeklēt un atradīšu iemeslus to izbeigt, tas ir tā, kas attiecas uz saimnieciskām lietām. Var “izrakt” ļoti daudz pamatojumu lietas izbeigšanai, jo katrs faktus kvalificē pēc sava prāta un saprašanas. Nekur nav noteikts, kurš pierādījums ir īsts un kurš apšaubāms, viss atkarīgs no vērtējuma.
  Nevajadzēja atņemt Jutai Strīķei lietu, lai pabeidz un nodod prokuratūrai tad varētu runāt un vainot Jutu Strīķi vai Lienīti Šikori. Padzini viņas vai tikai Jutu un safabricēji, samaitāji lietu, neizmeklēji kā vajag (lai glābtu oligarhus? ja glābj – cik saņēmi par to?), tagad vari plātīties.
  Slavik, laidies projām, kamēr laiks un nenopludini informāciju, jo tad vēl vari paspēt tikt arestēts, ja gadījumā to pelnīsi ar šādu rīcību – centīsies ietekmēt lietas izbeigšanu utt.
  Tava atklāsme nevietā un nelaikā. Pie tam, man liekas, tevi jau var tiesāt par informācijas izpaušanu, skat: “…Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) līdz gada beigām, visticamāk, tiks izbeigta tā dēvētā oligarhu lieta, šodien žurnālistiem paziņoja KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks”. Lasi likumu, tā ir tikai izmeklētāja kompetence un tu jau traucē izmeklēšanu, izsaki šaubas par izmeklēšanas procesu, kas ir noslēpums.
  Prokuratūrai būtu jāizmeklē šāds paziņojums vai nē?

 15. Americas veleśanu iespaidā-ar bagātajim uzmanīgi

 16. Beidzot izbeigsies stulbā vēlētāju naudas tērēšana. Vai tad nevarēja agrāk izbeigt uzsākto Annas Potapovas privātlietiņu?

  • Nesteidzies norakt Jutu Strīķi. Jaunais priekšnieks varēs nekavējoties Jutu atjaunot darbā un visus atlaistos, kuri vēlēsies atgriezties. Un daļa noteikti atgriezīsies.
   Un lasu, manuprāt, precīzu komentāru un starp rindām secinu savu domu:” Nu lūk, ir arī atbilde, kāds bija Streļčenoka galvenais uzdevums amatā”- stučit, nopludināt informāciju, jaukties lietu izmeklēšanā, arī kā to dara ar iejaukšanos izmeklētāja darbā , ko saka šeit rakstā?

 17. Nu lūk, ir arī atbilde, kāds bija Streļčenoka galvenais uzdevums amatā.

 18. Nauda uzvareeja ?

Draugiem Facebook Twitter Google+