Daudzziedu piēra
Daudzziedu piēra
Foto – Sandra Ruska

Piēras baidās sala. Vai augs mālainās augsnē? 0

“Pieris japonica skaisti ziedēja baltiem ziediņiem, bet tagad tie sāk birt. Ko darīt? Vai šo istabas augu var pārstādīt, un kā to vajadzētu pareizi audzēt?” VALDIS VEITS

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

“Vai daudzziedu piēras var audzēt arī mālainās augsnēs?” MARITA TUKUMĀ

– Piēras ir nevis istabas, bet gan āra augi. Telpās tās nejūtas labi, tāpēc nav jābrīnās, ka sāk nīkuļot, – stāsta Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas pētniece Dzintra Knape.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piēras ir mūžzaļi ēriku dzimtas krūmi, retāk nelieli koki. Ziemeļamerikā, Austrum­āzijā un Himalajos sastopams aptuveni 10 sugu. Latvijā par audzējamām atzīstamas divas:

• daudzziedu piēra (Pieris floribunda) – apmēram 1,5 m augsts, stāvs krūms. Ziedpumpuri veidojas rudenī un apsalst tikai ļoti bargā ziemā (ja kādu nedēļu pieturas -30 °C sals). Zarojums ir blīvs. Balti, smaržīgi, nokareni olveida ziedi izkārtoti viegli pārkarenās galotnes skarās. Zied maijā. Laba ziemcietība, var stādīt visā Latvijā;

• Japānas piēra (Pieris japonica) – krāšņāka, taču mazāk ziemcietīga, bez piesegšanas audzējama tikai Latvijas rietumdaļā. Izveidotas vairākas skaistas šķirnes ar koši sarkanām jaunajām lapām (‘Debutante’, ‘Forest Flame’, ‘Mountain Fire’), arī raiblapainas un krāšņi ziedošas šķirnes, bet tās var izsalt.

Japānas piēra. Foto – Sandra Ruska

Pēc dendroloģes teiktā, piērām ir rododendriem līdzīgas prasības. Vēlama caurlaidīga, trūdvielām bagāta, mitra, kūdraina augsne (pH 4,5–6). Augi necieš augsnes sablīvēšanos. Ziemā un pavasarī jāpasargā no tiešiem saules stariem, tāpēc krūmus ieteicams stādīt daļēji ēnainā vai ēnainā, no vēja aizsargātā vietā. Ja sākas stiprs sals, piēras piesedz ar egļu zariem. Saulainā vietā mūžzaļie krūmi noteikti jānoēno, lai neapsviltu pavasara saulē. Nacionālajā botāniskajā dārzā šie krāšņumaugi aug labi un neapsalst, jo tos no dienvidu puses sargā un noēno egļu dzīvžogs.

Smagas māla augsnes pirms stādīšanas rūpīgi sagatavo – bedri piepilda ar trūdvielām bagātu substrātu (kūdru, lapām, priežu skujām, viršu trūdzemi), ko sajauc ar esošo mālu. Šādās vietās stādītajiem krūmiem rūpīgi jāseko līdzi nākamajos gados, proti, palaikam jāpārbauda vides reakcija.

Piēras stāda pa vienai vai grupās kopā ar citām ēriku dzimtas un skuju koku sugām vai to dekoratīvajām formām.