Foto – Ilva Misiņa

Pierobežā eiro – pašsaprotams
 0

“Pirms igauņi ieviesa eiro, latvieši brauca iepirkties uz Valgu. Tagad ir otrādi – tur preces maksā dārgāk, igauņi ierodas iepirkties Latvijā,” laikrakstam no Sedas vēstīja Emīlija. Šonedēļ pārliecinājos, ka Valkas un Valgas veikalos cenas pagājušā gada laikā ir izlīdzinājušās un nav iemesla runām, ka igauņi pēc eiro ieviešanas aktīvāk iepērkas Latvijas pusē.


Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

2012. gada sākumā kaimiņpilsētas iedzīvotāji Valkas veikalos gan bija manāmi bieži. Īpaši lielveikalos “Walk”, “Maxima”, “Top”. Šobrīd kā latvieši uz Valgu, tā igauņi uz Valku dodas aptuveni vienādā skaitā, nerēķinot tik daudz, cik maksā prece, bet vēloties iegādāties tieši kaut ko konkrētu.

Valgā pie robežas esošajos hipermārketos “Rimi” un “Selver” latviešu daudz. Arī apkalpojošais personāls apstiprina, ka atšķirību starp to, kā bija kronas laikos un tagad, nejūt. Sastopu arī valcēniešus Annu un Laimoni Dreimaņus. Viņi smej, ka dzīvojot taču tieši blakus eirozonai, tādēļ eiro ieviešana Latvijā nemaz vairs kā bubulis nešķiet.

CITI ŠOBRĪD LASA

Anna nopirkusi kafijas pupiņas: “Valkā diemžēl nav tik lielas kafijas izvēles un arī cenas ir krietni augstākas. Es nopirku kilogramu pupiņu par 13 eiro, tas ir, ap deviņiem latiem. Latvijā puskilograms maksā astoņus latus. Nesen iegādājāmies Valgā arī putekļsūcēju.

Šobrīd vispār te iepirkties ir ļoti izdevīgi, jo speciāli nav lati jāmaina uz eiro – visos veikalos var norēķināties ar Latvijas SEB vai “Swedbank” izdoto latu naudas karti. Esmu pēc tam pasekojusi, ka arī naudas maiņa notikusi bez zaudējumiem, bez komisijas maksas. Vispār ar latu karti var izņemt eiro pat Valgā bankomātos. Tad gan noteikti jāsaprot vai nu igauņu, vai angļu valoda, jo tajās tiek norādītas funkcijas.”

Laimonis piebilst, ka ir žēl, protams, lata kā nacionālās naudas, bet jādzīvo rītdienai, nevis vakardienai: “Mēs, tāpat daudzi citi, ceļojam. Latus nekur nevar samainīt, dolārus un eiro var pat Āzijas valstīs, nemaz jau nerunājot par Eiropas valstīm. Jā, pirms gada igauņi tiešām pirkās Valkā, tas bija pat uzkrītoši, bet var jau viņus saprast. Par 15,5 kronām dabūja vienu eiro, pēkšņi naudas kļuva it kā mazāk, un Valkā preces cena latos bija apmēram tik, cik Valgā eiro. Tagad jau visi ir izrēķinājuši un vairs ažiotāžas nav.”

Apskatoties cenas, jāteic, ka Valgā daži no ikdienā nepieciešamajiem pārtikas produktiem joprojām maksā lētāk. Piemēram, putnu fabrikas “Madona” 10 olas Valgā maksā 1 eiro 29 centus, Valkā – 1 latu un 30 santīmus. Ja ir laiks, nav grūti izrēķināt, ka ietaupījums, iepērkoties kaimiņvalstī, ir ievērojams. Arī valcēnietis Guntis apliecina, ka “Laimas” konfektes mēdzot iegādāties Valgā, jo tad varot ietaupīt: “Tikko Valgā sāka darboties eiro, Valkas veikalos dažas preces tiešām varēja nopirkt lētāk, un igauņi to izmantoja. Tagad viss ir izlīdzinājies un ir vienalga, ko kur pērc. Ja nu vienīgi noteikti gribas kaut ko Latvijā vai Igaunijā ražotu, tad ir jāizvēlas, uz kuru robežas puses veikalu doties. Man, piemēram, eiro ir ļoti vajadzīgi, jo es savās mājās tieši uz robežas varu nokļūt, tikai braucot ar Igaunijas autobusu. Biļete vienam virzienam maksā 64 centus, tas ir, ap 45 santīmiem. Šobrīd man nauda ir jāmaina bankā no latiem, kad algu saņemšu eiro, būs ērtāk un lētāk.”

Reklāma
Reklāma

Vēl Igaunijā sastaptie latvieši apgalvo, ka šeit veikalos ir ļoti daudzveidīga un augstas kvalitātes Somijā ražota prece un arī kopumā pērkamā izvēle ievērojami lielāka nekā Valkā. Piemēram, nopērkamas dažādas pirtij noderīgas lietas, uz kādām Latvijas pusē milzīgās cenas dēļ pat neskatoties. Arī pēc sporta apģērbiem, sporta precēm, darba apģērbiem latvieši nākot uz Valgu, jo Valkā tāda klāsta nav, ja nu vienīgi lietoto apģērbu veikalā kaut ko var atrast.

Valgā pie veikaliem esošajos stāvlaukumos bija ļoti daudz mašīnu ar Latvijas valsts numurzīmēm, bet Valkā ar igauņu – dažas. Arī sastapt izdevās tikai trīs kaimiņus.

Vello un Marta esot pensionāri, tādēļ dienas vidū laiks atbraukt uz Valku: “Zinu, ka vairākums igauņu uz Valkas veikaliem brauc pēc darba laika beigām. Igauņi joprojām ciena latviešu kulinārijas un konditorejas izstrādājumus. Tā tāda tradīcija jau kopš padomju laikiem, jo mums garšo jūsu smalkmaizīšu cepēju un pavāru ražojumi.

Rau, “Top” veikalā, kur nesen atvērta ceptuve, nopirkām veselu tūtu ar garšīgām siltām bulciņām. Mēs gan arī Valkā neko citu nepērkam kā tikai kādus našķus.”

Lai igauņiem vairs nebūtu jāņem līdzi kalkulators un jārēķina, cik vajadzēs eiro, Valkas lielākajā tirdzniecības centrā “Walk” un tajā esošajos pārtikas un nepārtikas preču veikalos līdztekus cenai latos norādīta arī cena eiro. Tādēļ sastaptie valcēnieši ir gandarīti, ka pēc gada viņiem vismaz jau būs skaidrs, cik jaunajā valūtā maksā sviests, augļi, gaļa, siers, šampūns, elektriskās spuldzītes – respektīvi, viss tirgus piedāvājums, un, ieraugot ciparus, nekādi pārsteigumi neradīsies.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.