×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
17. jūlijs, 2015
Drukāt

Monika Zīle: Cilvēki noguruši peldēt slikto ziņu straumē (38)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Monika Zīle

Lieliskais somu rakstnieks Arto Pāsilinna gandrīz katrā romānā eleganti apsmaida savu tautiešu rakstura īpašības, ieskaitot pašnāvnieciskas noslieces. Tās, autoraprāt, ir dabiskas garo ziemas nakšu un skarbo vēju platuma grādos mītošo pavadones, ar kurām viņa darbu krāšņie tipāži nonāk tik neparastās saskarsmēs, ka lasītājs ļimst smiedamies un dabū jaudīgu dzīvesprieka poti. Diemžēl mūsu literātu saimē šobrīd nav neviena, kam pietiktu drosmes Pāsilinnas koptajā labvēlīgas satīras žanrā izvilkt gaismā latvieša iedabu – humoristu sacerējumiem nepieciešamās vielas tajā siekiem un pūriem, bet drūmu noskaņu dēstīšanā un lološanā mēs noteikti izgrieztu somiem pogas. Reizēm tas izpaužas ļoti smieklīgi. Piemēram, kad skaistā Kurzemes dārzā pie skaisti saklāta galda, konjaka kraukšķītim uzkožot kādu no bagātīgi servētajiem žāvējumiem, vīri sērīgā nopietnībā spriež, ka viss iet uz galu un steidzīgi jāmeklē ubaga tarba. Vai, teiksim, maija vidū sociālajos tīklos sākas masveida bažas par gaidāmo vasaru – optimisti tur nepaspēj iepīkstēties, kad jau nostumti maliņā un goda tribīnēs skaļi kūko posta dzeguzes, bet lielais koris piebalso: mūs gaida šausmas, būs slikti, jo Latvijā neko labu nevar gaidīt. Uz šī fona dziesma “Raudāja māte, raudāja meita utt.” izklausās pēc lustīgi dancojamas ziņģes.


Bet, pavisam godīgi runājot, nekā smieklīga nav šajās visaptverošajās vaimanās, kas kļuvušas par labo toni un modi jau tiktāl, ka vērtību iegūst vienīgi sliktās ziņas. To lavīnā pamatotus brīdinājumus grūti atšķirt no trokšņa taisīšanas vārdā skandinātiem trauksmes zvaniem. Garīgais piesārņojums sabiedriskajā telpā jau sasniedzis tādu līmeni, ka liela daļa līdzcilvēku, šķiet, ikdienā vairs nespēj iztikt bez dažādos iepakojumos pasniegtiem pasaules gala vēstījumiem. Psihologi gan mēģina stāstīt, cik nopietni šāds piesārņojums iedragā arī fizisko veselību. Bet nešķiet, ka viņus sadzird, lai gan šī piesārņojuma izpausmes tālu nav jāmeklē – atskatīsimies uz masveidīgo nelabuma lēkmi nupat aizvadīto XI Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku ģenerālmēģinājumā. Visi tās iemeslus analizējušie mediķi uzsver: bērna zemapziņā mītošās bailes no nejaukas notikumu attīstības viegli pārtop panikā – redzot kaut ko satraucošu, nenobriedušajā prātā atdzīvojas arī ģimenes lokā dzirdētie sliktie pareģojumi, kurus pieaugušie lielākoties izplata gara laika pēc un par sekām nedomā. Pret dabas piedraņķotājiem cīnās ar likuma spēku. Cilvēka organisma tīrības sargāšanas armijā piesakās arvien jauni kareivji no mediķu, zemnieku, zinātnieku un visiem par veselību norūpējušos slāņiem. Garīgās vides piesārņojumu apkarot sarežģītāk, taču iespējams. Visiedarbīgākais līdzeklis ir labie vārdi, kurus pirmkārt nedrīkst taupīt savu tuvāko lokā. Mīlestība ir gan zāles stresa situācijā, gan pats labākais vitamīns dzīvespriecīgai asinsritei. Ka esam pēc tā ļoti noilgojušies, liecina negaidīti jūsmīgie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa pirmās lielākās uzrunas novērtējumi: cilvēki noguruši peldēt slikto ziņu straumē un gaida iedrošinājumu neslēpt mīlestību pret censoņiem un arī pret savu valsti.

Bet tikmēr partijas “No sirds Latvijai” valde, kuras priekšgalā atrodas šī politiskā spēka pieteikšanas pasākumā domubiedru rokās bezsamaņā ļimusī Sudrabas kundze, par Mežaparka estrādē noģībušajiem bērniem prasa bargi atbildēt izglītības ministrei – Mārītei Seilei vajagot atkāpties… Somam Pāsilinnam taisnība: dzīve pati sacer anekdotes, atliek vienīgi tās pierakstīt.

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. ................... Atbildēt

  ne jau ziņas vainīgas, ka slikti cilvēki

 2. Slikto ziņu pārmērība ir tas pats kas pārsālīts ēdiens. Rezultātā informācija nav baudāma un tiek ignorēta. Normāli būtu, ja sliktie notikumi netiktu pasniegti kā pliki fakti, bet analizēti un skaidroti cēloņi. Taču tas jau ziņu izplatītājiem ir par grūtu vai arī viņi to nemāk. Pozitīvās ziņas arī kā fakts nav baudāms, ja cilvēkam pašam nekā pozitīva nav, bet tev mēgina iegalvot ka re cik labi dažam iet. Jāpaskaidro, kā tie veiksminieki pie tādas laimes nokļuvuši. Kā smejies – ar tādu laimi un uz brīvām kājām.

 3. Interesanti, vai Monikas kundze ( vai pareizak teikt – biedre Zile) vel kaut kur skapi glaba savu PSRS komunistiskas partijas biedra karti ?

 4. ................... Atbildēt

  noziedznieki grib mieru, loģiski

 5. Cilvēki noguruši no “Vienotības” bezgalīgā veiksmes stāsta

  • Paldies par rakstu! Atbildēt

   Cilvēki noguruši no vaimanātājiem, gaida, ka atnāks mesija, kas visu sakārtos. Taču paši negrib paskatīties spogulī, jo tad redzētu mūžam neapmierinātu viepli.
   Grūti tādiem ļautiņiem dzīvot.
   Jauku dienu un paldies Zīlei par rakstu!

 6. Mi za mir i pesņju etu proņejom druzja po svetu>miers baro,nemiers posta! Atbildēt

  Ne uz kādām valstīm nebūs jābrauc,paši pie mums atbrauks no šīm valstīm! Varēsim solidaritātes vārdā apskatīt no visām pusēm!

 7. Un kura tad ir tā labā ziņa? Atbildēt

  Kas labāk: VM priekšlikumā paredzētā cukura,sāls,desu,cūku tauku,palmu eļļas,šokolādes,konfekšu,kūku aplikšana ar akcīzes nodokli,vai ministra paziņojums,ka obligāto veselības apdrošināšanu nevarēs ieviest vēl vismaz četrus gadus?
  Varbūt jāpriecājas mums būtu par Latvijas 21% PVN likmi pārtikai,kas pat Grieķijā pārtikas pamatproduktiem ir tikai 6,8%? Vai par 75 eiro neapliekamo minimumu?

 8. miers baro, ņemiers posta! Atbildēt

  Latvieši aizmirsuši, ka miers baro, bet nemiers – tikai posta.
  Mani paziņas vairs neskatās TV, nelasa un neklausās ziņas.
  Tas negatīvisms ir patiešām piegriezies, arī šajos komentāros.
  Mēs dzīvojam salīdzinoši pārtikušā un drošā zemē, bet vaimanātājiem varu ieteikt aizbraukt uz Āzijas valstīm vai Krievijas ģerevnām, kur tad redzētu nabadzību.

 9. ................... Atbildēt

  moņika grib pēc komunistu stila celt komunismu uz papīra

 10. TAS IR LOĢISKI, KA TIEŠI SUDRABAS PARTIJA UZTRAUCAS PAR ĢĪBŠANU – KAS PAR KO RUNĀ, BET UTAINAIS PAR PIRTI !!! 🙂

 11. Žulis – Antonijas ielas puika. Tadiem viss bus slikti. Bauda Latvijas labumus par nopelnito naudinu Antonijas ielas kantori.

 12. Moņika ŽĪĻE, KAPĒCLIKVIDĒJI ŽURNĀLU DADZI, KAD TO ATJAUNOJA.? Moņika, tu biji Saeimā?

 13. Paldies Dievam,ka kāds pasaka īstos vārdus,tā negativo ziņu pavairošana ir absurda !!!!!!! Viss slikts ,nu,viss slikts,bet ES (personu vietniekvārds) esmu pareizs ,gudrs un zinošs- man tiesības visus nolikt,visu kritizēt uttt………. Pasakot labus vārdus – mēs jau sevi paceļam !!!!!! Veiksmi visiem !

 14. Zīlei 100% taisnība.
  Pie mums mediji, dzenoties pēc reitingiem un saņemot no politiskajiem konkurentiem ” dāvaniņas” , iztop sava veida narkomāniem – vaimanātājiem, kas grib zināt tikai slikto un lamāt valdību un saeimu.
  Visi svētdienas vakaru TV raidījumi biedējošas muzikas pavadībā tiražē zagšanu un politiķu korumpētību.
  Visi reitingi par valdību un deputātiem ir atkarīgi tikai un vienīgi no tā, kā mediji raksturo šo vidi.
  Vidusmēra cilvēki taču paši tur nav bijuši un neko nav redzējuši.

 15. nedomāju, ka vainīgi ir tikai mediji. Tas ir savienoto trauku princips, pierasījums rada piedāvājumu. Nesen lasīju par kādu preses izdevumu ārzemēs, kurš publicējis tikai pozitīvas ziņas un neilgā laikā nobankrotējis. Diemžēl, cilvēki visā pasaulē daudz neatšķiras un mūsu duālajā lietu pasaulē pārsvarā ir jūtama tendence uz negatīvismu. Viss ir atkarīgs tikai no paša attieksmes, proti, vai trauciņš ir pustukšs vai līdz pusei piepildīts. Jauku dienu!

 16. Valsts uzņemumu valdēs labi dzīvojam Atbildēt

  Labi dzīvojam,labi dzīvojam,
  Labi,labi,labi dzīvojam!

 17. Pareizi,Anna! Latvijā-Eiropas Savienības paraugvalstī, tauta un partija ir vienotas. Pats partijas nosaukums jau par to liecina!

 18. Cilvēki noguruši peldēt slikto nodokļu straumē Atbildēt

  Ar pasaulē otru augstāko (tūlīt pēc pārtikušās Dānijas) PVN pārtikai vēl nepietiek! Veselības ministrija,kurai jārūpējas būtu par obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu vienīgajā ES valstī,kurā tā vēl nav,rosina aplikt papildus ar akcīzes nodokli sāli.cukuru,cūku taukus,desas,palmu eļļu,šokolādi,konfektes un kūkas,kas vēl vairāk sadārdzinās daudzus citus pārtikas produktus,kuros tiek izmantota sāls un cukurs! Bet toties ļaus pārtikas produktu ražotājiem vēl lielākos apmēros izmantot,piemēram,cukurbiešu un cukurniedru cukura vietā,veselībai kaitīgos mākslīgos saldinātājus.

 19. No rīta Latvijas radio nospēlē himnu un tūlīt sāk ar sliktajām ziņām.
  Arī visas TV pilnas ar negatīvismu un vaimanāšanu.
  Arī internets pilns ar vaimanalogiem.
  Ja notiek kaut kas labs, visiem “pofig”.

 20. Lai nu kam pārmest optimisma trūkumu, bet ne latviešiem! Mēs esam pati optimistiskākā tauta uz pasaules! Lai kas arī nenotiktu, mēs vienmēr esam optimisti un ceram uz to labāko. Lai kas arī mums nedraudētu, mēs vienmēr optimistiski atbildam: “vai nu tik traki būs”. Kad pēc “dziesmotās revolūcijas” vecie komunisti palika pie varas, nacionālistiskajos laikrakstos skanēja brīdinājumi, ka šie nelieši (noziedznieki) izputinās valsti. Uz to latviešu tauta mundri atbildēja “vai tad nu tik traki būs”. Kad pārkrāsoto komunistu valdība atteicās no valsts deokupācijas, dekolonizācijas un deboļševizācijas, nacionālistiskajos preses izdevumos atkal skanēja brīdinājumi, ka šeit atstātie okupanti un viņu pēcteči nebūs lojāli latviešu tautai un valstij, uz ko latvieši atbildēja ar jautru “vai nu tik traki būs”. Uz visiem brīdinājumiem, kuri ir skanējuši par cukurfabriku likvidēšanas, papīrfabriku likvidēšanas, zvejas kuģu lūžņos sagriešanas u.c. ražotņu slēgšanas drūmajām sekām, latvieši ir nemainīgi optimistiski atbildējuši “vai nu tik traki būs”. Kad mūsu “mīļotā valdība” ar pašu prezidenti priekšgalā mūs ievilka Eiropas savienībā, skanēja daudzas brīdinošas balsis, ka tas mums neko labu nenesīs. Bet latvieši smejoties atteica “vai nu tik traki būs”. Un tas pats atkārtojās ar ieiešanu eirozonā.
  Tas pats pa šiem gadiem ir atkārtojies simts un vienu reizi visdažādākajos veidos, visdažādākajās situācijās un variācijās. Mūsu optimisms ir tik liels, ka nu jau cittautieši sāk par mums pašiem atklāti smieties. Viņi smejas par mūsu optimistiskajām valdībām un to izperētajiem “veiksmes stāstiem”. Viņi smejas par mūsu lielajiem “sasniegumiem” un par vairāk kā 400 000 pesimistiem, kuri darba un iztikas meklējumos ir aizbēguši no šīs optimistiskās valsts . Viņi smejas, jo tik tiešām VIŅIEM no malas noskatoties, ir par ko smieties.
  Tikai mums pašiem. tiem, kuri visu laiku ir teikuši “vai tad nu tik traki būs” smiekli vairs lāgā nenāk. Un Ziles kundze ir sašutusi. Nu kāpēc tie latvieši tādi drūmi palikuši? Laikam no lielā optimisma ir noguruši. Un viņa mums gādīgi sniedz padomu kā turpināt par sevi bezrūpīgi smieties. Vajagot tikai iepazīties un pārņemt somu rakstnieka pieredzi un viss būšot čikeniekā.
  Yes, babulina! Ja tik dzīves gudrs cilvēks mums kaut ko tādu saka, tad ir jāklausa. Tūlīt mūsu valdība mūs aplaimos ar “bēgļiem” no Āfrikas. Priecāsimies par viņiem un neticēsim tiem, kuri saka ka tas mums radīs kaut kādus apgrūtinājumus, zaudējumus vai apdraudējumus. Vai nu tik traki būs?!

  • Re, žuļi jau sāk vaimanāt…
   Neko neredz no tā, ka ES Latvijai iedevusi miljonus.
   Neko neredz no tā, ka NATO mūs aizsargā.
   Neko neredz no tā, ka ģimenē katram savs autiņš…, ka pie lielveikaliem nav kur mašīnu nolkt utt.
   Nabaga žuļi, cik jums grūta dzīve!

  • Žuli, viss ko vēlies būs tev Krievijā. Nebūs NATO, ES. Var jau būt, ka darbiņu atradīsi. Tur tādi, kā tu, esot vajadzīgi troļļu namos. Citur gan vajadzīgs nebūsi. Kangarus nekur neciena.

 21. Problēmas sakne slēpjās okupantu ideologu nepārtrauktajā destruktīvajā darbībā un dīvainajā cerībā ar viņu cildināšanu un pieminēšanu sasniegt pozitīvu rezultatu.Diemžēl šie ideologi joprojam ir topā un viņu darbība tiek aizsargāta un motīvēta.Pārtraukt to var tikai veicot stipri iekavēto deokupāciju,bet droši vien turpināsim arī turpmāk dzīvot okupantu favorītu slavas ēnā.

 22. Mētelītis kāpostam Atbildēt

  Monika, vai mani vēl atceries?

 23. Nevar nepiekrist. Interneta mediji tīksminās un dramatizē, jo no tā ir atkarīgi viņu reitingi, viņu maize. Tas nav labi, bet to vēl var saprast. Bet ko domā cilvēki, kas bez zākāšanās un sašutumiem vienkārši jau vairs nevar iztikt?. Ne par vienu tēmu. Tas ir kā truls cilvēks ar āmuru rokās – nekad neatturēsies pa kautko uzsist. Psiholoģiska patoloģija. Labs piemērs ar Sudrabas kundzi:)

 24. Līce būtu īstā adresāte.

 25. Oficiālais optimisms tautai no valsts politikāņu spices puses tiek uzspiests kad ūdens,, smeļas mutē,,.Reiz Brežņevs uzmundrināja tautu teikdams ka ,, vēsturiskais vējš pūš mūsu komunistiskās burās,, un pēc neilga laika psrs beidz pastāvēt.
  Var jau nemitīgi dziedāt līdz dullumam ,,bēdu liku zem akmeņa ,pāri gāju dziedādams,, un aplausus sagaidīt no starptautiskā valūtas fonda,pasaules bankas ,pasaules tirdzniecības organizācijas ,pašmāju karginiem,lindermaņiem ,kabanoviem grisiem u.t.t

 26. Un anekdoti par Putleru tā arī neuzrakstija …

 27. Pilnigi piekritu!

 28. Monika, pasmejies par anekdotisko gadījumu kā dega Rīgas pils. Kā arī uzraksti anekdoti, kā latvieši no Krievijas cietuma glāba nacionālboļševiku Lindermani. Un anekdoti par to, kā nabadzīgie latvieši maksās 240 miljonus, lai glābtu grieķus. Un anekdoti par to, ka vienā valstī nopirka par 1 latu cauru banku un tajā bankā iegrūda 1 miljardu. Un anekdoti par to, kā tika uzspļauts drošības noteikumiem dziesmu svētku laikā.
  Hehehehe….lasīsim LA un smiesimies, un mums būs pozitīva dzīve.

  • Visvaldis Mucenieks Atbildēt

   Lielos ļaužu pulkos vienmēr kaut kas var notikt, un drošības noteikumus visiem gadījumiem neuzrakstīsi. Tāpēc drošības labad turpmāk Dziesmusvētkus vajadzētu atcelt, vai vismaz izglītības ministri (ministru) preventīvi nomest no amata pirms svētkiem, nevis prasīt demisiju pēc tam.
   Lietderīgi būtu arī noteikt, ka lielveikalos nedrīkst vienlaikus ielaist vairāk par trim pircējiem.

 29. ne jau ziņas vainīgas, ka cilvēki uzvedas lopiski

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+