×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
29. jūnijs, 2015
Drukāt

Saule, augļi un ķermeņa kults. Brazīlijas ceļojuma piezīmes

Foto - Ieva BirnbaumaFoto - Ieva Birnbauma
Ieteikumi ceļotājiem

Klimats un apģērbs. Brazīlijā vidējā gaisa gaisa temperatūra ir 25 grādi visu gadu. Ieteicams ģērbties vieglās kokvilnas drēbēs, peldkostīmā vai sportiski. Labi daudz saules aizsargkrēma un saulesbrilles. Lētāk sanāks iegādāties turpat uz vietas, nekā ņemt līdzi. Ūdens temperatūra okeānā 18 līdz 21 grāds.

Kādus suvenīrus iegādāties. Riodežaneiro -- pilsētas simbola – Kristus akmens statuetes. Segas, lakatus un apģērbu ieteicams pirkt veikalos, jo pludmalē pārdevēji jums tos piedāvās par trešdaļu dārgāk.

Gastronomiskās baudas. Izmantojiet iespēju nobaudīt svaigas sulas un augļus, un dārzeņu ēdienu dažādību. Vislabāk ēst bufetes tipa restorānos, kur ēdienu pārdod uz svara. Ir vietas, kur par noteiktu summu var likt, cik uziet uz šķīvja un turklāt atkārtoti. Par dzērienu un saldo ēdienu maksā atsevišķi. Noteikti baudiet īstu brazīļu kafiju ar tortes gabaliņu, nekad iepriekš nebūsiet baudījuši tik svaigas kokosa skaidiņu tortes.

Transports. Riodežaneiro iespējams braukt ar metro, mikroautobusiem un takšiem. Taksis nemaksā dārgi un izdevīgāk pat izmantot šo transporta līdzekli, īpaši, ja esat vairāk par vienu pasažieri. Pilsētas autobusiem turpretī nav norādītas pieturas, šoferi brauc ātri un strauji bremzējot.

Nauda. Gandrīz visur var norēķināties ar internacionālajām bankas kartēm. Skaidrā nauda būs nepieciešama, ja iepirksieties pludmalēs. Uzmanieties no kabatas zagļiem! Visbīstamāk Riodežaneiro nakts stundās atrasties Lapa kvartālā.

Valoda. Portugāļu. Viesnīcās un tūristu apmeklētās vietās arī angļu un spāņu.

Brazīlijas klimats ir piemērots pludmaļu baudīšanai visu gadu. Brazīlija ir vilinošs galamērķis gan vientulības un medusmēneša baudītājiem, gan arī tiem, kas vēlas doties neaizmirstamos nakts dzīves, deju un fiestu ceļojumos. Vispirms devāmies uz Riodežaneiro, kur pagājušā gada jūnijā un jūlijā norisinājās pasaules čempionāts futbolā. Tieši tur vienu no slavenākajām Rio pludmalēm – Kopakabanu – pildīja futbola fanu pūļi. Bet vēl pirms gada ap to pašu laiku pludmalē gatavojās Romas pāvesta Franciska uzņemšanai, iezīmējot viņa pirmo ceļojumu pēc iecelšanas amatā. Pāvesta sagaidīšanā piedalījās jaunieši no 175 valstīm. Vislielākais svētceļnieku skaits bija ieradies no Brazīlijas, Argentīnas, ASV, Čīles un Itālijas. Kopakabanas pludmale stiepjas 4 km garumā gar Atlantijas avenīdu, vienā līmenī ar ietvi, un tā veido pusmēness formu. Iepretim atrodas viesnīcas, restorāni un suvenīru veikali. Kopakabanā tiek rīkoti grandiozi mākslas un mūzikas pasākumi. Kvartālā dzīvo ģimenes no visdažādākajiem sociālajiem slāņiem. Šī ir arī viena no pasaules slavenākajām Jaunā gada sagaidīšanas vietām. Rio ir svētku pilsēta.

Brazīlijā runā portugāļu valodā. Zinot spāņu valodu, sazināšanās portugāļu valodā nešķiet tik apgrūtinoša. Lai arī izruna krietni vien atšķiras, rakstīto valodu var saprast bez īpašas piepūles. Pat komunikācijas līmenī veikalos jau sākam saprasties, daļēji lietojot spāņu, daļēji portugāļu valodu. Taču tūristu visbiežāk apmeklētajās vietās un pilsētās angļu valodā sazināties nebūs problēmu. Diemžēl Rio pilsēta šķiet jauka tikai pludmalēs, kas robežojas ar jūru – skatu uz Pans di Asukara kalnu un slaveno Kristus statuju. Dodoties pilsētas centra virzienā, pārņem pavisam citādas izjūtas: pilsētas necaurejamie mūri, kas pieplakuši viens otram, aizsedzot jebkādu izeju uz debesīm, rada nepanesamu nospiestības un niecības izjūtu. Māju balkonos iebūvēti gaisa kondicionieri, jo karstajās un mitrajās vasarās elpot kļūst neiespējami.

Brazīlija nenoliedzami ir saules un tropisko augļu valsts – svaigi spiesto sulu bāri vilina gandrīz uz katra pilsētas stūra. Vizuāli tie atgādina nelielus augļu veikalus, kuru letes bagātīgi nokrautas ar dažādiem tropiskajiem augļiem. Šeit ir iespēja pasūtīt izvēlēto vitamīnu kokteili, ja vēlaties, arī smalkmaizi ar īstu brazīļu kafiju vai pat hotdogu. Iesaku nobaudīt skābenās marakujas augļa vai saldenā mango sulu tieši to dzimtenē. Tradicionāls auglis ir ačai, mellenēm līdzīgā krāsā un diezgan saldens. To iespējams baudīt dabiskās sulas veidā, kā arī desertos. Un nogaršot diezin vai izdosies kur citviet.

Brazīlieši ir apsēsti ar ķermeņa kultu. Ķermeņa kopšana un uzturēšana, kā arī plastiskā ķirurģija ir kļuvusi par dzīves normu. Brazīliešu sievietes figūrai raksturīga labi veidota un formīga pēcpuse – lai tādu izveidotu, viņas strādā, veicot speciālus vingrojumus. Pludmalēs iznāk, lai rādītu sporta zālēs un plastiskās ķirurģijas kabinetos ar ķermeni veiktos brīnumus. Pat lielpilsētas Riodežaneiro ielās, kas robežojas ar Kopakabanas un Ipanemas pludmalēm, varēsiet sastapt tikai un vienīgi peldkostīmos tērptus ļaudis.

Tradicionāli suvenīri, kurus var iegādāties šejienes veikaliņos, ir dažāda izmēra un materiāla melnādainu sieviešu statuetes. Dejojošas, ar ūdens krūku vai augļu grozu uz galvas. Melnādainie iedzīvotāji, kuri Brazīlijā tika ievesti kā vergi no Āfrikas, mūsdienās veido lielu daļu no Brazīlijas iedzīvotāju pamatsastāva.

Kristus un Smalkmaizītes kalns

Iespējams, daudziem ne tikai Riodežaneiro, bet arī Brazīlija asociējas ar Kristus (Cristo Redendor) statuju, kura slejas 38 metru augstumā uz Korkovado pakalna (710 m virs jūras līmeņa), un ir viena no raksturīgākajiem pilsētas simboliem. Skulptūra tika atklāta 1931. gadā. Tā atzīta par lielāko art deco stila statuju un ierindota starp jaunākajiem septiņiem modernās pasaules brīnumiem. Ideja veidot šo reliģiozo monumentu dzima 1859. gadā, tā bija katoļu priestera Pedro Maria Bosa un Brazīlijas princeses Izabellas ideja. To veidojis franču skulptors Pauls Landovskis. 2014. gada janvārī Kristus skulptūras labās rokas pirkstā iespēra zibens, taču nenodarot ievērojamus postījumus.

Lai nokļūtu līdz slavenā Kristus statuetei, jādodas ar auto Korkovada pakalnā cauri privātmāju apgabalam tā nogāzē, līdz nonākam Tižukas nacionālā parka teritorijā, kura iekļauj jau minēto pakalnu. No tāluma varam redzēt vienu no slavenākajām Riodežaneiro favelām – Rochina. Favelas nosaukums radies Brazīlijā, lai apzīmētu nabadzīgo iedzīvotāju apdzīvotās teritorijas, kuras atrodas uz pakalniem. Favela ir kāds augs, kas labprāt saknes dzen mūru spraugās, augstu kalnos. Favelām raksturīgas nabadzīgas mājas ar nesimetrisku izvietojumu un ielu plānojumu. Ielām nav nosaukumu. Trūkst tādu pašsaprotamu lietu kā elektrība, ūdens un medicīniskā palīdzība. Mājas lielākoties celtas nelegāli. Par favelām dēvē šādus rajonus, kuros ir vairāk nekā 50 māju. Rio ir 968 favelas. Trešdaļā Rio iedzīvotāju dzīvo favelās. Tur plaukst narkobizness, teritoriju uzrauga policija. Sākoties favelu attīstībai 19. gs. beigās un 20. gs. 30. gados, pieauga arī sabiedrības bailes no ielu kultūras. Pasaules slavu ieguvusi režisora Fernando Meireles filma par favelām – Cuidad de dios (Dievu pilsēta).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+